Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Anne Sütü Arttırma Kürü

Anneler doğum yaptıktan sonra en önemli konulardan birisi anne sütü olur. Anne sütünün az olması bebeğin gelişimini olumsuz etkilediği için anne sütünü artırıcı bazı uygulamalar yapılır. İbrahim Saraçoğlu anne sütü arttırma kürü de bunlardan birisidir. Bu kür sayesinde azalmış olan sütünüzü artırabilir ve bebeğinizin gelişimine olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

Anne sütü en yararlı besinlerden birisidir. Bu yüzden belirli yaşa ve döneme kadar bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Sindirimi en kolay besinlerden birisi anne sütü olduğundan dolayı bebekler için en yararlı besindir.

İbrahim Saraçoğlu anne sütü arttırma kürüne geçmeden önce anne sütünü arttırmaya yardımcı olan diğer besinleri ve bitkileri inceleyelim.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Bebek için yeterince süt üretilmemesi oldukça nadir görünen bir durumdur. Bu yüzden emzirme döneminde olan bir bebeğin her sorununu süte bağlamak anneyi olumsuz etkiler. Bebeğin bir gün az bir gün çok süt içmesi annenin sütünün eksik olup olmadığına bağlanmamalıdır. Eğer anne sağlıklı besleniyorsa süt üretimi de yeterli olur.

Halk arasında anne sütünü arttırdığı bilinen birçok besin bulunur. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çemen Otu Tohumu: Özellikle Hint mutfağında sıklıkla kullanılan çemen otu tohumu anne sütünü arttırması özelliği ile bilinir. Yapılan araştırmalar sonucunda 2 hafta süre ile düzenli olarak çemen otu tohumu tüketiminin annede süt miktarını artırdığı gözlemlenmiştir.

 • Rezene: Hormol değişikliğini sağlayan anethol bakımından zengin olan rezene de anne sütünü arttırıcı besinler arasındadır. Anne sütü için gerekli olan prolaktin ve östrojen üretimini sağlar.

 • Dereotu: Anne sütünü arttırıcı özelliği ile bilinen bitkilerden bir diğeri de dereotudur. Dereotu, sağlıklı anne sütü üretimini destekler ve hormonal değişikliklerin iyi yönde olmasını sağlar.

dereotu çayının faydaları nelerdir

 • Siyah Susam: Siyah susam kalsiyum bakımından zengin bir bitki olarak bilinir. Susamı günlük olarak yemeklerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 • Kimyon: Süt üretimini artıran besinlerden birisi de kimyon olarak bilinir. Doğumun peşinden anneyi güçlendirmek için de kullanılan kimyon bakır bakımından zengindir.

kimyon

 • Arpa: Arpadan yapılan pilavlar ve çorbalar vücuttaki laktasyon miktarını artırmak için kullanılabilir.

 • Fesleğen: Fesleğen, sindirim sisteminin düzenlenmesinde kullanılan bitkilerden birisi olarak söylenir. Ayrıca buna ek olarak K vitamini açısından da zengin olduğu bilinir ve yemeklerde de kullanılması önerilir.

Fesleğen Çayının Faydaları

 • Yulaf: Yulaf, demir, besin lifi ve kalsiyum açısından zengindir. Anne sütünü arttırmak için yulaf püresi hazırlayabilir ve bunu belirli aralıklarla tüketebilirsiniz.

Anne Sütü Arttırmak İçin İncir – Havuç Kürü Nasıl Hazırlanır?

İbrahim Saraçoğlu anne sütü arttırma kürü çeşitlerinden birisi incir-havuç kürüdür. Anne sütünü arttırıcı olarak kullanılan bu kür aynı zamanda hamile kalmak için de kullanılan kürlerden birisidir.

Malzemeler

 • 9 tane kuru incir
 • 1 havuç
 • Yarım litre klorsuz su

Hazırlanışı

 • İlk olarak yarım litre klorsuz suyu kaynatın.
 • Su kaynadıktan sonra ikiye böldüğünüz incirleri içine atın.
 • 5 dakika kaynattıktan sonra havucu da dilimleyerek içine atın. 3 dakika daha kaynatın ve altını kapatın.
 • Karışım ılıdıktan sonra süzün.

Anne Sütü Arttırmak İçin İncir – Havuç Kürü Nasıl Uygulanır?

İbrahim Saraçoğlu anne sütünü arttırma kürü 21 gün boyunca uygulanmalıdır. Öğleden önce ve öğleden sonra günde 2 defa 1 su bardağı olarak tüketebilirsiniz. Karışımı aç ya da tok karnına içebilirsiniz.

Buna ek olarak günde 2 porsiyon beyaz üzüm tüketmenin de anne sütünü arttırdığı bilinir. Sütü az olan annelerin bu kürleri tüketmenin yanında beslenmelerine de dikkat etmesi ve sağlıklı sebzeler ve yiyecekler tüketmesi gerekir.

Kürlerin tüketimi sırasında annelerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunur. Hamile ve bebek emziren bayanlar sebze ve meyveleri tüketmeden önce bu sebzelerin hormonlu olmamasına ve mevsiminde yetişmiş olmasına dikkat etmesi gerekir. Sütü arttırma kürlerinin birkaçının aynı anda uygulanması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her kürün uygulama süreleri belirlidir. Bir kürü uygulamayı bitirdikten bir süre sonra diğer kür uygulanabilir. Eğer bu kürler sütün artmasına yardımcı olmuyorsa doktora gitmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.