Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Halsizlik Kürü

Bitkinlik, kayıtsızlık, uyuşukluk ya da yorgunluk gibi isimlerle adlandırılan halsizlik durumu psikolojik ya da fiziksel sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Her iki durum da birbirinden farklı durumlar olsa da genellikle aynı anda ortaya çıkar. Fiziksel halsizlik söz konusu olduğu zaman vücudunuz normalde yaptığınız sıradan işleri dahi aksatmaya ya da yapmamaya başlar. İçinizde herhangi bir şey yapma isteği kalmaz. Zihinsel sebepler söz konusu olduğu zaman ise uyku baskın gelir ve dikkatinizi bir türlü toplayamazsınız. Normalde yaptığınız herhangi bir şeyin artık daha zor ve yorucu geldiğini fark edersiniz. Bu tür durumların ciddileşmesi ise bireyleri kronikleşen bir halsizlik dönemine sokacak ve bu da kişilerin hayatını alt üst edecektir. Okul, iş ya da sosyal hayatı sekteye uğrayan bireyin mutsuzluğu artacaktır. Bu sebepten dolayı da halsizliği geçirmek için bir arayışa giren kişilere hem halsizliğe iyi gelen besinlerden hem de İbrahim Saraçoğlu Halsizlik Küründen bahsedeceğiz.

Halsizliğe Ne İyi Gelir?

1. Protein

Protein İçeren Besinler

Protein kasların ihtiyaç duyduğu enerjinin ana kaynağı olduğu için oldukça önemli bir bileşik. İçerisinde yüksek protein ve tirozin barındıran gıdalar dopamin ve norepinefrin üretimini arttırarak uyanıklık ve motivasyon sağlar. Fakat yumurta ve kırmızı et gibi protein kaynaklarının tüketimi kötü kolestrol seviyesini yükseltir. Bu sebepten dolayı özellikle bitkisel protein kaynaklarını tercih etmekte fayda var.

2. Yoğurt

Yüksek miktarda proteine sahip olan yoğurt içerisinde yer alan bakteriler sayesinde ve hazmı kolay olduğu için sindirime de yardımcı olur. İçerisinde yer alan probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirerek kronik yorgunluğun üstesinden gelir. Günde sabah ve akşam iki defa düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde halsizlik şikayetleriniz azalır.

3. Kompleks Karbonhidratlar

Vücudun birincil enerji kaynağı olan kompleks karbonhidratları tüketerek halsizliğinizi gidermek istiyorsanız sebze ve meyve, nişasta içeren gıdalar ya da kepekli tahıllar tüketebilirsiniz. Kompleks karbonhidratların uyku alışkanlıklarını düzenleyen ve ruh halini geliştiren serotonin bakımından da zengin olması sebebi ile kan şekerinin korunmasına da yardımcı olduğu bilinir.

4. Su

Susuz kalan bir vücut her daim halsizleşir. Bu sebepten dolayı da özellikle kronik yorgunluk ve enerji konusunda en büyük yardımcınız su olur. Gün içinde çeşitli sebeplerden dolayı su kaybedersiniz. Bu sebeple uzmanlar günde 2 – 3 litre su tüketimini tavsiye eder. Elbette bu kişinin vücut yapısına ve özellikle de kilosuna göre değişkenlik gösterir. Bitki çayı, meyve suyu ya da elektrolit takviyesinde yardımcı olan sporcu içeriklerini tercih etmeniz mümkün.

5. Demir

Demir eksikliği ile birlikte ortaya çıkan kansızlık kronik yorgunluğa yol açacağı için geçici olarak bireyler halsizlik durumu yaşayabilir. Zira demir eksikliği kanda yer alan oksijeni azaltacak ve oksijen sirkülasyonunun dengesini bozacaktır. Bu sebeple de demir bakımından zengin yiyecekleri yemenizde fayda var.

6. Muz

Muz içeriğinde yer alan potasyum sayesinde vücuttaki şekeri enerjiye dönüştürdüğü ve omega 6 yağ asitleri, omega 3 yağ asitleri, B ve C vitamini ile karbonhidrat ve lif barındırdığı için halsizliğe karşı açacağınız savaşta en büyük yardımcılarınızdan biri olur. Hastalık kaynaklı olmayan halsizliğin üstesinden günde 1 – 2 adet muz yiyerek gelebilirsiniz.

7. Yeşil Çay

Yeşil çay özellikle iş ya da stres sebebi ile ortaya çıkan halsizlik durumunu gidermek istiyorsanız size yardımcı olur. İçeriğinde yer olan polifenol ile zihinsel odaklanmayı arttıran yeşil çay, enerjiyi arttırırken stresi de azaltır. Bununla birlikte metabolizma hızını da arttırarak halsizliğin üstesinden gelmenizi sağlar.

8. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinin içeriğinde yer alan B1, B2, B5 ve B6 vitaminlerinin yanında, omega 3 yağ asitleri, yüksek kaliteli protein, demir, fosfor, magnezyum, manganez ve bakır gibi mineraller sayesinde bağışıklığınız artacak, enerji kazanacak ve yorgunluğunuzu gidereceksiniz. Ayrıca kabak çekirdeğinin içinde yer alan triptofan hem zihinsel hem de fiziksel halsizliğin üstesinden gelmenizde sizlere yardımcı olur.

9. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi glikojen olarak vücutta depolanarak gün boyunca kas ve beyin için yakıt sağlar. Zira yulaf ezmesi karbonhidrat açısından oldukça zengin. Bununla birlikte B1 vitamini, fosfor, protein ve magnezyuma sahip. Sabah kahvaltısında bir tabak yulaf ezmesi yiyebilir, dilerseniz fındık ve meyve ile karıştırabilirsiniz. Yulaf ezmesinin uzun süreli tüketilmesi halinde ise kronik halsizlik sorunları çözüme kavuşur.

10. Ceviz

İçeriğinde yer alan omega 3 yağ asitleri sebebi ile halsizlik ile mücadele de oldukça popüler bir besin olan ceviz, bunun yanı sıra hafif depresyon belirtilerine de yardımcı olur. Barındırdığı protein ve lif sayesinde enerjinizin artmasını sağlar. Günde 3 – 4 defa ceviz tüketerek fosfor, bakır, demir, vitamin ve magnezyum sayesinde halsizliğe veda edebilirsiniz.

11. Karpuz

Özellikle yaz aylarında egzersiz ya da ağır işler sebebi ile kendisini halsiz hisseden kişiler birkaç dilim karpuz ile birlikte bu sorunun üstesinden gelebilir. Karpuz suyunun içinde C vitamini, beta karoten, potasyum, demir ve likopen gibi besinler olduğu için halsizliğin üstesinden gelebilirsiniz. Dilerseniz karpuz suyuna bal ya da limon karıştırabilirsiniz.

Halsizlik Kürü Nasıl Yapılır?

Siyah Üzüm Kürü

Malzemeler:

1 avuç çekirdekli taze siyah üzüm

Hazırlanışı:

1 avuç çekirdekli taze siyah üzümü blendırdan geçirmeli ve çekirdekleri parçalanana kadar karıştırmalısınız. Günde iki defa yemekten önce ve sonra sularıyla birlikte tüketerek halsizlikle mücadele edebilirsiniz.

Havuç ve İncir Kürü

Malzemeler:

  • 2 adet büyük havuç
  • 10 adet kuru incir

Hazırlanışı:

Kaynamakta olan yarım litre suyun içine 2 adet 4 – 5 santimetre boyutlarında havucu doğramalı ve 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmanız gerekiyor. Daha sonra farklı bir kapta yarım litre kaynayan suyun içine de 10 tane kuru inciri bıçakla bir defa kestikten sonra ilave etmeniz gerekiyor. Daha sonra 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalı ve ılıtmalısınız. İki ayrı kapta hazırlanmış olan bu haşlamaların sularını karıştırdıktan sonra temiz bir şişeye doldurmalı ve buzdolabında saklamalısınız. Bu karışımı 20 gün boyunca her gün sabah kahvaltısından on dakika kadar önce bir su bardağı kadar aç karnına içmeniz gerekiyor. 20 günlük kürü bir defada hazırlamak yerine saklama şişesi boşaldıktan sonra taze bir şekilde hazırlamanız çok daha faydalı olacaktır. 20 gün boyunca bu kürü kullandıktan sonra bir hafta ara vermeli ve aynı kürü 20 gün boyunca daha kullanmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.