Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu İshal Kürü

İshal, gün içerisinde yapılacak olan dışkılama sayısında bir artışa yol açacak ve dışkının sulu bir hale gelerek şeklinin bozulmasına sebep olur. İshal olan bireylerin bağırsak faaliyetleri oldukça artış gösterir ve normale nazaran çok daha sık bir şekilde tuvalete gidilmesine yol açar. İshalin en büyük sebeplerinden biri ağız yolu ile alınan mikroplar. Fakat antibiyotikler, ilaçlar, stres gibi duygusal etkenler ya da mide ve bağırsak hastalıklarının da ishale yol açtığı görülür. Mikrobik ishallere virüslerin, bakterilerin ya da parazitlerin yol açmış olması muhtemeldir. Bu mikroplar sık bir şekilde kirli suların içilmesi ya da bu sularla bir arada olan ve iyi bir şekilde temizlenmemiş olan gıdaların tüketilmesi ile vücuda girecek ve vücuttan da dışkı yolu ile atılacaktır. Bu dışkıların oluştuğu maddeler ishalin ortaya çıkmasını sağlar. Kimi durumlarda ishalin sebebi salgınlardır. İshalden korunmak isteyen kişilerin ellerini sürekli yıkaması, yiyeceklerinin ve içeceklerinin temiz olmasına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca yaşanan yerlerin de temiz tutulması önemlidir.

İshale Ne İyi Gelir?

1. Pirinç ve Pirinç Suyu

İshal sebebi ile sıvı hale gelen dışkının sertleşebilmesi için düşük lifli ve bağlayıcı özelliğe sahip olan gıdaların tüketilmesi gerekir. Beyaz pirinç düşük lüf içeriğine sahip olduğu için bu kategoride yer alır. Beyaz pirinç ishali bastırmak için kullanıldığında iyi sonuçlar verir. Fakat esmer pirinç lif bakımından zengin olduğu için bağırsakları daha çok yumuşatır. Bu sebeple de ishal sırasında tüketilmemesi gereken besinlerden birisidir.

İshali uzun süren bireylerin pirinç yemekte zorlanması halinde yarım kase kadar beyaz pirinci 3 kase suda yaklaşık 45 dakika kadar beklettikten sonra suyunu süzerek içmesi de ishale iyi gelir. Pirinç suyu sayesinde ishal sırasında ihtiyacınız olan nişasta ve diğer besin değerlerini geri kazanabilirsiniz.

2. Muz

Hafif ve sindirimi oldukça kolay bir meyve olan muz, ishal söz konusu olduğu zaman en çok tüketilen meyvelerden birisi haline gelir. İshal sırasında vücuttan atılan potasyum bakımından oldukça zengin olan muz her ne kadar tek başına ishali geçirme özelliğine sahip olmasa da oldukça etkili bir destek. Muzun yanında kaybetmiş olduğunuz diğer mineralleri de geri almanızı sağlayacak besinler tüketmeniz gerekir.

3. Elma Püresi

Elma püresi bağırsakların normal bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağlayıcı özelliğe sahip olan elma püresini oldukça rahat bir şekilde yiyebilirsiniz. Üstelik sindirim sisteminiz de bu meyveyi rahat bir şekilde sindirir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey elma püresi yapmadan önce elmanın kabuklarını soymak. Zira elma kabuğu sindirim açısından çeşitli zorluklara yol açabilir.

4. Böğürtlen

İshalin üstesinden gelmek isteyen kişilerin tüketebileceği bir meyve olan böğürtleni ister doğrudan yiyebilir isterseniz ise suyunu çıkartarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz böğürtlen suyunun içerisine birkaç çay kaşığı kadar yeni bahar atarak her saat başı yarım çay bardağı kadar tüketip daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

5. Limon Suyu

Günde 3 – 5 defa taze sıkılmış limon suyu içtiğiniz takdirde ishale yol açan patojenlerin ölmesini sağlayabilirsiniz. Bu da ishalin geçmesini sağlar.

6. Elma Sirkesi

Bilindiği üzere doğal bir antiseptik olan elma sirkesi sayesinde tüm sindirim yolu ve bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte elma sirkesinin içerisinde yer alan pektin adı verilen madde dışkının sertleşmesini ve ishalin hafiflemesini sağlar. Her öğünün ardından bir bardak suyun içerisine  1- 2 çay kaşığı kadar elma sirkesi koyarak bu suyu tüketebilirsiniz.

7. Kepek

Her gün 1 yemek kaşığı kadar kepeği tüketerek ishalin kısa bir süre içerisinde geçmesini sağlamanız mümkün. Fakat kahvaltılık gevreklerin içerisinde yer alan kepek ile ekmeklerin içinde yer alan kepek işlenmiş olduğu için yeteri kadar fayda sağlar. Bu nedenle sizlerin işlenmemiş kepek tüketmesi gerekir. İşlenmemiş kepek çorba ile birlikte tüketilebilir. Her bir kepek tanesi kendi ağırlığının sekiz katı kadar suyu emebilir. Bu da kepeği ishalin doğal düşmanı yapar.

8. Keçi Boynuzu Tozu

Tanen ve bağlayıcı bir özelliğe sahip olan pektin maddesi açısından oldukça zengin bir madde olan keçi boynuzu tozu aynı zamanda anti viral bir etkiye sahip olduğu için ishalin de geçmesini sağlar. İshal olan kişi bir bebek ise bebeğin mamasının içine keçi boynuzu tozundan bir çay kaşığı kadar koyarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.

9. Havuç

1 -2 adet havucun kabuğu soyduktan sonra kaynatıp sıcak bir haldeyken kaşıkla ezdikten sonra püre kıvamına getirip her 15 dakikada bir çay kaşığı kadar yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

10. Sarımsak

İshale sebep olan bakterilerin kısa bir süre içerisinde yok edilebilmesi için 2 -3 çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Özellikle seyahat sırasında oldukça işe yarayan bir yöntem.

11. Bal

Bakteri sebebi ile ishal olmanız halinde bal kullanmanız mümkün. Yarım litre kadar suyun içine 4 yemek kaşığı kadar bal karıştırdıktan sonra bu karışımı gün içinde birkaç seferde tüketebilirsiniz. Fakat şeker hastalarının bal tüketimine dikkat etmesi gerekir.

12. Patates

Bir tencere patates çorbasını gün boyunca içtiğiniz takdirde ishaliniz büyük ölçüde geçer. Aynı zamanda haşlanmış patates de ishale çok iyi gelen besinlerden.

13. Zencefil

Gün içerisinde yemek yedikten sonra bir bardak kadar zencefil çayı tüketerek gerek ishalin etkilerini hafifletebilir gerek ise ishal sebebi ile vücudunuzun kaybetmiş olduğu suyun bir bölümünü geri almış olursunuz. Meyan kökü, civanperçemi ve nane gibi çaylar ile ishalin geçmesini sağlayabilirsiniz.

İshal Kürü Nasıl Yapılır?

Kuru karanfilin içinde yer alan etkin maddeler ishale karşı oldukça etkili. Bu kür ile birlikte gerek bağırsak hareketliliği gerek ise karın ağrıları kısa bir süre içinde yok olur. Ayrıca kolay bir şekilde parçalanan karanfil, bayattır. Ne olursa olsun bu kür için taze karanfil kullanmanız gerekir.

Malzemeler:

  • 9 – 10 adet kuru karanfil

Hazırlanışı:

1. Öncelikle 9 – 10 adet kuru karanfili ortadan ikiye ayırarak kırmalısınız.

2. Daha sonra çiğnemeden birkaç yudum su ile yutmanız gerekiyor.

İshal Kürü Kullanımı

Bu kürü sabah ve akşamları aç karnına tüketmeniz gerekiyor. Böylelikle bağırsak fiorasını dengeler ve ishal probleminden kurtulursunuz.

Özellikle yaşlı insanların ilaç kullanarak kurtulamadığı ishale karanfil kürü oldukça iyi gelir. 3 gün içerisinde kontrol altına alınamayan ishal söz konusu olduğu zaman mutlak surette bir doktora gidilmesi gerekir.

Platelet yani trombozit düşüklüğü sorununa sahip olan kişilerin karanfil kürünü uygulamaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.