Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Kulak İltihabı Kürü

Kulak iltihabı genellikle çocuklarda görülen bir tür sağlık sorunu olduğu için bu tür durumlarda bir doktora danışılması daha doğru olur. Kulak iltihabı orta kulak bölümüne saldıran bakteri ya da virüsler sebebi ile ortay çıkar. Kulak zarının hemen arkasında yer alan orta kulak hava dolu küçük bir cepten oluşur. Orta kulağı boğaz kısmına bağlayan östaki borusu kulağa giren ve çıkan havanın kulakta basınç oluşturmasına da engel olur. Alerji, viral enfeksiyon ya da soğuk algınlığı gibi durumlarda mikroplar orta kulakta birikerek kulak iltihabına yol açar. İltihabın kulak zarına baskı yapması ile birlikte zar esnekliğini kaybeder ve şiddetli kulak ağrısı, kulak iltihabı, ateş, bulantı ve kulak tıkanıklığı gibi problemler ortaya çıkar.

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

1. Sarımsak

Antiviral, antibakteryel ve iltihap önleyici özelliklere sahip olan sarımsak aynı zamanda eczanelerde yer alan antibiyotiklerin dahi içine katılır. Sarımsak doğal bir ağrı kesici olduğu için aynı zamanda iyileştirici özelliklere de sahiptir.

2 diş sarımsak ile iki çay kaşığı hardal yağını karıştırıp ısıttıktan sonra yağı bir dakika bekleyip, ardından yağı soğutun. Bir dış sarımsağı karışımın içinden alarak yağı kulağınıza damlatmak için sıkın. Kulak iltihabı geçene kadar sarımsak yağını üç ya da dört defa kullanmanız mümkündür. Dilerseniz zeytinyağını da kullanabilirsiniz.

2. Fesleğen

Kulak iltihabı söz konusu olduğu zaman fesleğen akla gelen ilk bitkilerden biri olur. Fakat fesleeğeni farklı bir şekilde kullanmanız gerekir. Fesleğen doğru bir şekilde kullanıldığı zaman ağrı önleyici ve şişlik azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Bunun için 4 – 5 adet Hint fesleğen yaprağını suyunu çıkarana kadar esmeli ve ardından bu suyu hasta kulağın dışında kalan yerlerine sürmelisiniz. Fakat bu sıvının kulağın içine kaçmamasına dikkat edin.

Bununla birlikte dilerseniz Hint fesleğen yağı ile hindistan cevizi yağını karıştırabilir ve yine aynı şekilde kulağın çevresine sürebilirsiniz. Günde iki defa uygulayabileceğiniz bu tedavi kulak iltihabına iyi gelecektir.

3. Zeytinyağı

Kulak iltihabıın sebeplerinden birisi de mantar ve bakterilerden oluşan kulak kirinin östaki borusunu tıkaması olarak bilinir. Bu sebeple bu tıkanıklığı açmak için zeytinyağını kullanmanız mümkündür.

Bunun için bir miktar zeytinyağını hafifçe ısıttıktan sonra kulağınıza birkaç damla kadar damlatmalı ve kulak kirinizin yumuşamasını sağlamalısınız. Ardından kulağınızı bir pamuk yardımıyla fazla ittirmeden temizleyebilirsiniz.

4. Soğan

Hemen hemen her scak yemekte yer alan soğan aynı zamanda iyileştirici özelliklere sahip olduğu için kulak iltihabı söz konusu olduğu zaman tercih edilir.

Küçük bir soğanı doğrayıp 10 dakika boyunca fırında bırakın. Ardından soğumasını bekleyin ve suyunu çıkartın. Daha sonra kulağınızın içine 2 – 3 damla kadar dökmeli ve başınızı yan yatırmalısınız. Biraz bekledikten sonra başınızı ters yöne eğerek bu suyun kulağınızdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

5. Çay Ağacı Yağı

Kulak ağrısı için anında çözüm sunan çay ağacı yağı oldukça güçlü bir yağ olduğu için kullanılmadan önce mutlak surette inceltilmesi gerekir.

3 damla çay ağacı yağı ile 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını 1 çay kaşığı kadar elma sirkesi ile karıştırdıktan sonra bu karışımı kısa bir süreliğine ısıtmanız gerekiyor. Daha sonra başınızın altına havlu koymalı ve yan yatmalısınız. Ağrıyan kulağınızın içine bu karışımdan bir damla kadar damlatmalı ve beş dakika boyunca bu şekilde durmalısınız. Daha sonra başınızı tam tersi yöne eğerek bu sıvının kulağınızın içinden çıkmasını bekleyin. Bu tedavi yöntemini i2 gün boyunca günde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

6. Elma Sirkesi

Kulak iltihabına sebep olan mantarlardan kurtulmak istiyorsanız çözüm elma sirkesi ile sizlere sunulur.

Bir miktar elma sirkesi ile aynı miktarda alkol ya da suyu karıştırmalı ve bu karışıma pamuk batırdıktan sonra bu pamuğu bir kulak tıkacı gibi kullanarak beş dakika boyunca kulağınızda bekletmelisiniz. Bu sürenin ardından pamuğu çıkartmalı ve yan yatmalısınız. Böylelikle sıvı kulağınızdan akıp gidecektir. Bir fön makinesi yardımı ile kulağınızı iyice kurutmayı unutmayın. Bununla birlikte kulak iltihabının östaki borusu ile bir alakası olması halinde elma sirkesi ile gargara yapmanız da işe yarar.

7. Tuz

Kulak iltihabı için kullanılmakta olan bir diğer şey tuzdur.

Bir fincan kadar tuzu sos tavasında yaklaşık 4 dakika boyunca ısıtmalısınız. Daha sonra bu tuzu bir çorabın ya da kalın bir bezin içine koyduktan sonra ağzını bağlamanız gerekiyor. Yakmayacak bir sıcaklığa eriştikten sonra tuz dolu bez ya da çorabı kulağın üzerine koymalı ve 5 – 10 dakika boyunca bekletmelisiniz. Bu yöntemi gün içinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bu çözüm yönteminin asıl amacı çorap ya da bezden gelen ısının kulaktaki sıvıyı kurutacak ve şişlik ile ağrıyı giderecek olmasıdır.

Elbette tüm bu yöntemleri kullanırken kullandığınız maddelerin içerisinde herhangi bir katkı maddesinin bulunmadığına emin olmaya çalışın. Doğal tedavi yöntemlerini kullanırken malzemelerinizin taze ve katkı maddesiz olması gerekir.

İbrahim Saraçoğlu Kulak İltihabı Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Soğan
  • Sarımsak Presi ya da Meyve Sıkacağı

Hazırlanışı:

1. Bu kürü hazırlayabilmek için soğanın dış kabuğunu almalı ve ince kahverengi kabuğunu soymalısınız.

2. Daha sonra madeni para büyüklüğünde bir kabuk almalı ve sarımsak presi ya da meyve sıkacağının içine koymalısınız.

5. 4 – 5 damla kadar çıkacak olan su bu kür için yeterli olacağı için soğanın tamamını kullanmamıza gerek olmaz.

İbrahim Saraçoğlu Kulak İltihabı Kürü Kullanımı

Bu kürü kullanmak için soğan suyunu ağrıyan kulağa damlatmanız gerekiyor. Kulağınıza bu suyu damlatmaktan çekiniyorsanız bu durumda soğan suyunun içine kulak çöpünü birkaç defa daldırabilir ve kulağınızı bu şekilde temizleyebilirsiniz.

Bu kürü fazla kullanmak doğru olmayacağı için iki damladan fazla kullanmamaya çalışın. Doğru bir şekilde kullanmanız halinde ağrınız birkaç dakika içinde geçer. Kulak çöpü kullanımı kötü sonuçlara yol açabileceği için kulağınızı tahriş etmemek için nazik hamleler ile temizleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.