Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Menisküs Kürü

Menisküs genel olarak menisküs yırtığı ile bilinen ve bu şekilde meydana gelen bir sorundur. Menisküs yırtığı, diz yaralanmaları arasında oldukça yaygın görülür. Dizin üzerine yoğun basınç yapılması halinde diz zorla bükülecek ya da döndürülecek ve bu da menisküsün yırtılmasına sebep olacaktır. Bununla birlikte herhangi bir aktivite sırasında da menisküsün yırtılması mümkün olur. Her iki dizde de C şeklinde yer alan iki adet kıkırdak parçası bulunur. Uyluk kemiği ve kaval kemiği arasında bir yastık görevi görür. İşte bu yastık yırtıldığı zaman ortaya büyük bir sorun çıkar.

Menisküs yırtığının çok büyük olması halinde diz kilitlenmesi meydana gelebilir. Bu durumda ayağa kalkan bireyin dizleri ağrıyacak ve şişme meydana gelecektir. Menisküs yırtıklarının dikilmesi ve tedavi edilmesi mümkün olur. Fakat kimi yırtıklar herhangi mir müdahaleye gerek olmadan kendi kendine iyileşebilir. Bu noktada menisküs ağrılarına iyi gelecek olan ilaç tedavisi, buz ve istirahat gibi yöntemler kullanılmalı ve birey rahatlatılmalıdır.

Menisküse Ne İyi Gelir?

1. Dinlenme

Menisküs ağrısı için yapılması gereken en temel şey dinlenmek olur. Menisküs ağrılarınız çok şiddetli ise, hareket etmenizi zorlaştırıyor ve hatta yürümenize engel oluyorsa ağrılarınızı hafifletmek için biraz da olsa dinlenmeniz gerekir. İstirahat her halükarda menisküs ağrılarına iyi gelen bir yöntem olarak bilinir. Menisküs sebebi ile oluşan ağrıların giderilmesini sağlamak ya da ağrıları dindirmek istiyorsanız, dilerseniz dizinizi fazla zorlamamak adına koltuk değneği kullanabilirsiniz. Bu şekilde dizlerinize fazla baskı uygulamayacak ve ağrımasını hafifletmiş olacaksınız.

2. Buz Kompresi

Menisküs sebebi ile diz ağrı ve şişliklerinin önüne geçebilmek adına her şişik için uygulanmakta olan buz tedavisi ağrının yoğun olduğu bölgeye uygulanır. Buz kompresini menisküs sebebi ile ortaya çıkan ağrının olduğu yere 3 gün boyunca kullanabilir ya da şişlik ya da ağrı geçene dek her gün günde 3 – 4 saat aralıklar ile 15 – 20 dakika boyunca dizinize uygulayabilirsiniz.

3. Diz Sıkıştırma Hareketi

Menisküsten dolayı meydana gelen şişlikler için elastik bir bandaj ya da neopren tipi bir bant işe yarar. Menisküs ağrıları bu tür bandajlar ile hafifler. Bu bandajlar ile birlikte şişlikler büyük ölçüde iner. Bununla birlikte menisküs belirtileri de giderek yok olur. Bununla birlikte gerek otururken gerek ise yatarken bacağınızın alt kısmına destek olması amacı ile yastık koymayı ve dizinizi vücudunuzun geri kalanına göre yüksekte tutmayı aklınızdan çıkarmayın. Bu sayede menisküs bölgesine uygulanan baskı azalacak ve kan akışı düzene girecektir.

4. Germe ve Güçlendirme

Menisküse Ne İyi Gelir?

Menisküs ağrısına iyi gelen bir diğer güçlendirme hareketidir. Menisküs sebebi ile şişlik ya da ağrı ortaya çıkması halinde bireylere diz stresini azaltmaları ve dizlerini gerip güçlendirmeleri için çeşitli egzersiz hareketlerini yapması önerilir. Bu güçlendirme hareketleri ev içinde yapılması kolay hareketlerden oluşur. Dilerseniz doktorunuz ile görüşebilir ve bir fizyoterapist tarafından yapılacak olan yönlendirmeler yardımı ile egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Fakat koşma ya da zıplama gibi diz yorucu hareketlerden kaçınmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Bu tür dizi zorlayan hareketlerin hem şişliklerin büyümesine hem de ağrıların artmasına sebep olur.

5. İlaç Kullanımı

Menisküs ağrıları için aynı zamanda advil, motrin ve aleve isimli tahriş oluşumunu engelleyen çeşitli ilaçların kullanılması da mümkündür. Bununla birlikte streoid ilaç kullanımı da menisküs sebebi ile ortay çıkan şişlik ve ağrının ortadan kalkmasını sağlar. Menisküs için önerilen bu tür ilaçların kanama ya da ülser riskini arttırıcı türde etkilere sahip olması da bu tür ilaçları mutlak surette doktor tarafından yapılan tavsiye ve yönlendirmelere göre almanızı gerektirir.

İbrahim Saraçoğlu Menisküs Kürü Nasıl Yapılır?

İbrahim Saraçoğlu bir canlı yayında menisküs için herhangi bir kür öneremeyeceğini, zira buna ilminin yetmediğini dile getirdiği için bugün sizlere bir başka doktor tarafından diz ağrıları için tavsiye edilmiş olan bir kürden bahsedeceğiz.

Malzemeler:

 • 1 fincan zeytin yağı
 • 1 fincan buğday kepeği
 • 1 çorba kaşığı dere otu
 • 1 çorba kaşığı kekik
 • 1 orta boy siyah turp
 • 2 – 3 yaprak lahana
 • Az miktarda su

Hazırlanışı:

 1. Öncelikle turpu ister kabuklu ister ise kabuksuz bir şekilde rendelemeniz gerekiyor.
 2. Daha sonra dere otunu kıymalı ve lahana hariç olmak üzere tüm malzemeleri az miktarda su ile haşlayarak lapa haline getirmelisiniz.
 3. Lahanayı ise ayrı bir kabın içinde haşlayın.
 4. Dizinizin dayanacağı kadar lapayı diz ağrısı çekmiş olduğunuz yere sürün.
 5. Hemen ardından bu bölümün üzerine haşlanmış lahana yapraklarını sıcak bir şekilde kullanarak kapatın.
 6. Daha sonra bu bölgeyi streç film ile sarıp bir süre bekleyin.
 7. Bu kürü haftada 2 – 3 kere kullanın.
 8. Böylelikle diz ağrılarınızın azaldığını ve rahatladığınızı göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.