Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Mide Bulantısı Kürü

Mide bulantısının ortaya çıkmasının ardından onlarca farklı sebep yatabilir. Fakat en temel olarak görülen sebepler arasında migren, aşırı alkol tüketimi, araç tutması, vertigo, gıda zehirlenmesi, kaygı ve stres yatar. Bununla birlikte hamilelik döneminde meydana gelen sabah bulantıları da vardır. Çeşitli yiyecekler bu tür bulantıların üstesinden gelmemizi sağlasa da çeşitli yiyecekler bu durumu çok daha kötü bir hale getirir. Düzenli bir şekilde mide bulantısı yaşayan kişilerin her şeyden önce uzman bir doktor ile görüşmesi ve bu duruma sebep olan şeyleri öğrenmesi gerekir. Buna göre doktor tarafından yapılacak olan teşhisin ardından yine doktor tarafından verilecek olan tavsiyelere uyulması gerekir. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz ve mide bulantısı için iyi bir destek olan yiyecek ve içecekleri doktorunuzun vermiş olduğu tavsiyeler ile çelişmemesi halinde kullanabilir ya da İbrahim Saraçoğlu Mide Bulantısı Küründen faydalanabilirsiniz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

1. Zencefil

zencefil

Araç tutması ya da hamilelik döneminde meydana gelen sabah bulantıları gibi farklı sebeplerden ortaya çıkan mide bulantıları söz konusu olduğu zaman zencefili tercih edebilirsiniz. Günde 2 – 3 bardak zencefil çayı içerek mide bulantılarını hafifletmeniz mümkündür. Zencefil çayını hazırlarken toz zencefil kullanmak yerine taze zencefili dilimleyerek çok daha etkili bir tedavi yöntemi uygulamış olursunuz.

2. Sindirimi Kolay Besinler

Mide bulantıları söz konusu olduğu zaman bol protein ya da yağ içeren ve bu sebeple de sindirilmesi zor olan gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalık yiyecekleri tercih etmeniz daha doğru olur. Ne tadı ne de kokusu güçlü olmadığı için krakerler mide bulantısını bastırmak için oldukça kullanışlı olur.

3. Limon

Hamilelik döneminde meydana gelen bulantılar için limon kullanan birçok kişi bulunur. Limonun ekşi tadı ya da yalnızca kokusu dahi kimi zaman mide bulantısının hafiflemesini sağlar. Limonu daha etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız zencefil çayı ile birlikte tüketmeniz doğru olur. Bunun için zencefil çayının içine yarım limon suyu sıkmanız yeterli olur. Bununla birlikte limon dilimlerini yalayarak ya da yalnızca suyunu içerek de tüketebilirsiniz.

4. Leblebi

Mide asidini dengeleyici bir özelliğe sahip olan leblebi mide bulantılarına da iyi gelir. Mide suyunun dengelenmesini sağlayan leblebinin, mide bulantısına ilave olarak kusmanın da var olduğu durumlarda kullanılmaması daha doğru olur. Zira kusma meydana geldiği zaman vücut su ve sıvı kaybedecektir.

5. Su

Mide bulantısına kusma eşlik ediyorsa bol su içerek kaybettiğiniz sıvıları geri alabilirsiniz. Alkol sonrası yaşanan baş dönmesi gibi durumlardan dolayı kusan bir kişinin bu etkiden kurtulabilmesi için ağrı kesiciyi bir bardak su ile alması bu kişilere bu konuda yardımcı olur. Vücudunuzun kaybetmiş olduğu su miktarını kafeinli içecekler ya da enerji içecekleri kullanarak almanız doğru olmayacaktır. Bu tür hastalıklar söz konusu olduğu zaman suyun saf bir şekilde alınması gerekir. Bu sebeple meyve suyu dahi olsa tercih etmeniz doğru olmaz. Bununla birlikte suyu anında içmek yerine yudum yudum almanız gerekir. Ayrıca suyun fazla soğuk olmamasına da özen gösterin.

Fazla su kaybı söz konusu olduğu takdirde yüksek potasyum kaynağı olan muz tüketmeniz doğru olur.

6. Çorba

Çorba Diyeti

Kusan kişilerin midelerini doldurması fakat bunu yaparken oldukça dikkatli olması ve mide bulantısı ile kusmayı tetiklememesi gerekir. Bu tür durumlarda en iyi yiyecek çorba içmek olacaktır. Bu nedenle evde hazırlayacağınız tavuk suyu çorbası gibi çorbalar mide ağrısına iyi gelir. Sakatat çorbası gibi yiyecekleri ise tercih etmeniz doğru olmaz.

7. Nane

Mide bulantısı artan kişilerin 1 – 2 nane yaprağını çiğnemesi ya da nane çayı içmesi bulantıyı dindirmeye yardımcı olur. Nane sayesinde mideniz kısa süre içinde rahatlayacak ve böylelikle mide bulantınız geçecektir. Fakat mide ekşimesi ile karşı karşıya olmanız halinde nane bu durumu tetikleyeceği için bu durumda nane tüketmeniz doğru olmaz.

8. Kuruyemiş

Protein eksikliği sebebi ile mide bulantısı tetiklenebileceği için balık, tavuk ya da et gibi şeyleri yemek yerine bir avuç fındık, badem ya da fıstık gibi çok daha hafif kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

9. Elma

Lifli yapısı sayesinde mide bulantısını meydana getiren toksinleri vücuttan atmak istiyorsanız mutlaka elma tüketmelisiniz. tek bir seferde 2- 3 adet elma yemek doğru olmayacağı için bir elmayı dilimledikten sonra yavaş yavaş tüketmeniz yapılacak en doğru şey olur.

10. Tavuk Suyu

Grip gibi hastalıkları tedavi etmek isteyen kişilerin dört kolla sarıldığı tavuk suyu ile yapacağınız pirinç ya da erişte ilaveli çorba içmek için ağır kaçabilir. Fakat tavuk suyu mide bulantılarına iyi gelen bir besin olduğu için 2 -3 parça tavuğu haşladıktan sonra bir miktar tavuk suyunu içebilirsiniz. Her ne kadar en doğal halinde tüketmeniz daha doğru olacak olsa da evde tavuğun olmadığı durumlarda bulyon tercih edebilirsiniz.

Mide bulantıları söz konusu olduğu zaman midenizin boş olması bulantının artmasına sebep olacağı için biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kraker benzeri tadı ve kokusu güçlü olmayan yiyecekleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu tür durumlarda midenizdeki suyu alması ve midenizi doldurması için bir parça ekmek için tüketebilirsiniz.

Ayrıca kusma sebebi ile başınız şiddetli bir şekilde dönüyor, nabzınız yükseliyor, yüz renginiz değişiyor ve kalbiniz çarpıyorsa ya da kan ile birlikte kusuyor ve kusmuğunuz dışkı gibi kokuyorsa bir an önce doktora görünmeniz gerekir.

İbrahim Saraçoğlu Mide Bulantısı Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Kök zencefil

Hazırlanışı:

1. Taze kök zencefilini baş parmağı büyüklüğünde kesmeli ve daha sonra ikiye bölmelisiniz.

2. Bir bardak kadar kaynar suyun içerisinde bu zencefil kökünü 5 – 6 dakika boyunca kaynattıktan sonra yudumlayarak içebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.