Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Saç Beyazlama Kürü

Günümüzde özellikle kadınlar tarafından yapılsa da erkeklerin de sıklıkla başvurduğu görülen saç boyama işlemleri genellikle saçların beyazlaması sebebi ile yapılır. Kimi zamanlar yaşlılık nedeni ile ortaya çıkan saç beyazlaması psikolojik sebeplerden dolayı erken yaşlarda da görülebiliyor. Saç beyazlamasının başladığı andan itibaren önüne geçilmeye başlaması ise büyük bir önem arz ediyor. Saç beyazlamasının genellikle genetik özelliklere dayandığı söylense de bu sebepler haricinde saç tellerinin yeteri kadar vitamin alamaması, yoğun stres, aşırı kahve, çay ya da alkol tüketimi, vücudun kabul edemeyeceği kadar yağlı ya da baharatlı yiyecekler tüketmek de erken yaşta saç beyazlamasına sebep olabilir. Günümüzde saç beyazlamasını önleyebilmek adına kullanılmakta olan birçok farklı yöntem olduğu gibi aynı zamanda İbrahim Saraçoğlu Saç Beyazlama Kürü de bu hususta ön plana çıkıyor.

Saç Beyazlamasına Ne İyi Gelir?

Saç beyazlaması ile karşılaşan kişilerin bu duruma bir çözüm arama arayışı şampuan üreticisi şirketler tarafından bu duruma özel olarak çıkartılan şampuan ya da krem gibi ürünler ile kısmen cevap bulsa da bu tür hususlarda yoğunlukla bitkisel tedavilere başvurulur. Çeşitli bitkisel yağlar ile birlikte saç beyazlamasının önüne geçilmesi bir yana saçların yavaş yavaş eski haline geri döndüğü de gözlenebilir.

1. Köri Yaprakları ve Hindistan Cevizi Yağı

Saçı güçlendirmek için kullanılabilen en doğal ilaçlardan ikisi köri yaprakları ile hindistan cevizi yağı ve bu ikisinin birleşimidir. Saça renk veren pigmentlerin geri kazanılmasını sağlayan bu ikili üç ay boyunca düzenli bir şekilde kullanıldıktan sonra gözle görülür bir şekilde saç beyazlaması sorununuz azalır. Bunun için bir avuç köri yaprağı ile 100 mililitre hindistan cevizi yağını karıştırarak bir tencerede kaynatmanız ve macun haline getirdikten sonra da hava geçirmeyen bir kaba koyarak buzdolabında saklamanız gerekir. Her gece saç derinize 15 – 20 dakika boyunca nazik bir şekilde masaj uygulayabilir ve saçlarınızı hemen yıkamak yerine ertesi sabah yıkayarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

2. Köri ve Ayran

Biraz önce bahsetmiş olduğumuz yöntemin bazı kişilerin saçlarının olduğundan daha fazla yağlanmasına sebep olabilecek olması sebebi ile dilerseniz hindistan cevizi yağı yerine ayran kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için yarım fincan ayran ve köriyi karıştırdıktan sonra yaklaşık olarak beş dakika boyunca bu karışımı kaynatmalı ve ardından soğumaya bırakmalısınız. Ilık halde olan karışımı ise saç diplerinize nazik bir şekilde mesaj olarak yaptıktan sonra saçlarınızı yarım saat sonra yıkayabilirsiniz. Bu kür ile aynı zamanda saç dökülmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

3. Badem Yağı ve Alma Bitkisi

Saç beyazlamasını önleyebilmek adına sıklıkla başvurulan alma bitkisi ve badem yağını karıştırarak saçınızda yer alan pigmentleri canlı tutabilirsiniz. Bunun için eşit miktarda badem yağı ve alma bitkisi tozunu kullanmanız gerekiyor. Saçım yağlanır diye korkan kişilerin badem yağı yerine 1 su bardağı hindistan cevizi ve 1 çay kaşığı çemen tozu kullanması da mümkün. Hangi karışımı kullanırsanız kullanın 15 homojen bir kıvam almasına özen göstererek kür haline getirdikten sonra akşamları 15 dakika boyunca saç derinize uygulamalı ve sabah uyandığınız zaman da saçlarınızı yıkamalısınız.

4. Havuç Suyu ve Susam Yağı

Özellikle Hindistan’ın güneyinde sıklıkla kullanılmakta olan havuç suyu ve susam yağı karışımı güneş altında kurutulmuş olan methi tohumunun tozu ile bir araya getirildiği zaman çok daha iyi sonuçlar verir. Bu karışım için eşit miktarlarda susam yağı, methi tozu ve havuç suyunu bir araya getirmeli ve 21 gün boyunca hava almayan bir kabın içinde bekletmelisiniz. Daha sonra ise üç ay boyunca her uygulama sırasında saç diplerinize yaklaşık olarak 15 ile 30 dakika arasında masaj yapmanız yeterli olacak.

5. Kabak ve Hindistan Cevizi Yağı

Erken yaşlarda görülen saç beyazlamasının önüne geçmek için kullanılan hindistan cevizi ve kabak yağı pigmentleri canlandırırken aynı zamanda saç köklerini de zenginleştiriyor. Bunun için küçük küçük kesilmiş yarım fincan kadar kabağı güneşte kuruttuktan sonra 1 su bardağı kadar hindistan cevizi yağının içinde 3 – 4 gün boyunca bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra ise bu karışımı siyah bir renk alana dek kaynatmalısınız. Böylelikle haftada en az 2 defa saç derinize uygulayabilirsiniz.

Saç Beyazlama Kürü Nasıl Uygulanır?

İbrahim Saraçoğlu katılmış olduğu programlarda sıklıkla iki malzemeden bahseder. Fakat bu malzemelerden bahsederken her daim tekrarlamış olduğu gibi beyazlamış olan saçların tamamen siyaha dönmesinin mümkün olmadığını da dile getirir. Bu noktada sizlere çörek otu yağı ile yoğurt ve sarımsak karışımından ayrı ayrı bahsedeceğiz.

Çörek Otu Yağı

Özellikle saçı tamamen ağarmış olan kişiler tarafından kullanılması gereken çörek otu yağının beyazlamış olan saçların grileşmesini sağladığı biliniyor.

Malzemeler:

Çörek otu yağı

Hazırlanışı: 

Çörek otu yağının sabah ve akşamları soğuk pres ile yarım tatlı kaşığı kadar alınması gerekiyor. Fakat soğuk pres çörek otu yağı bulamayan kişiler için de bir önerimiz bulunuyor. Bunun için üç çay kaşığı kadar çörek otu yağını havana koyup güzelce ezdikten sonra birkaç yudum su ile birlikte içmeniz gerekiyor. Çörek otu yağının soğuk kompres olarak tüketilmesinin gerekli olma sebebi ısıtılması halinde çörek otunun oksitlenerek özelliğini kaybediyor olması.

Sarımsaklı Yoğurt

Malzemeler:

Sarımsak ve yoğurt

Hazırlanışı:

Haftada 3 – 4 gün kullanılması gereken bu karışım için 1 – 2 diş sarımsak ile yarım kase yoğurdu sabah ve akşamları tüketmeniz saç beyazlamasını önleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.