Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Siğil Kürü

Siğil, virüs ile bulaşan enfeksiyon sonucunda meydana gelir. Her yaş insanda siğil görülebilir. En fazla görüldüğü yerler; el, parmak ve tırnak çevresi ile ayak tabanında, boyun ve diz bölgelerinde oluşur. Bunlar dışında göz kapakları üzerinde ve genital bölgede de siğil oluşabilir. El sıkışması gibi temas halinde bulaşabileceği gibi havlu, terlik gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı sonucunda da siğiller ortaya çıkar. İlk olarak belirli bir süre kuluçka dönemi vardır. Kuluçka dönemi sonrasında derinin yüzeyinde gözle görülebilir şekilde büyürler. Siğiller için kuluçka dönemi aylarca sürebilir. Bu nedenle de nereden bulaşmış olduğu tam olarak belirlenemeyebilir. Basit şekilde tedavisi olmayan büyük siğiller cerrahi müdahale ile alınabilir.

Siğillerin ortaya çıkmasında etkili olan etkenler şunlardır;

  • Kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Kuru ciltte oluşan çatlaklar
  • Siğil olan kişi ile cilt teması kurulması
  • Genital bölgesinde siğil bulunan kişi ile cinsel ilişki kurulması
  • HPV virüsü
  • Yorgan, tarak, havlu ve çarşaf gibi kişisel eşyaların siğili olan kişi ile birlikte kullanılması

Siğil İçin Ne İyi Gelir?

Siğil için doğal tedavi yöntemleri bulunur. Siğiller için iyi gelen bu yöntemler bazı kişiler için işe yaramayabilir. Siğiller sık aralıklı ise ve yayılıyorsa tedavi için cilt doktorunuza gitmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

1. Sarımsak

Doğal Tedaviler

Sarımsak, siğil tedavisinde kullanılır. İçerisinde barındırdığı antiviral özelliği ile siğil için iyi gelir. Siğiller için sarımsağı ince ince rendeleyin. Rendelenen sarımsakları siğil üzerine sürün. Ardından bez ile sarın ve birkaç saat sonra bandajı çıkartın. Siğillerin fazla olduğu durumlarda bu işlem birkaç tekrarlanabilir ancak dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bazı kişiler için yan etkiler gösterebilir. Bu yüzden dikkatli kullanılması ve uzmana danışılması daha uygun olacaktır.

2. Aloe Vera

Sivilce Tedavisi

Siğiller için kullanılan bir başka bitki ise aloe veradır. Bir adet aloe vera yaprağını alın ve iki parçaya ayırın. İki parçaya ayrılan aloe vera içerisinden çıkan suyu bir parça pamuk üzerine sürün. Pamuğu siğil üzerine koyun ve bir bandaj ile iyice sarın. Bu işlemi siğil yok oluncaya kadar her gün düzenli olarak tekrar edin.

3. Limon Suyu

Sivilce Tedavisi

İlk olarak siğil üzerine biraz limon suyu sıkın. Limon suyu sıktıktan sonra doğranmış soğan ile üzerini kapatın. Günde bir defa bu işlemi 30 dakika süresince uygulayın. Bu uygulamayı iki üç hafta kadar devam ettirin.

4. Havuç

Doğal Tedaviler

Siğil için havuçları soyun ve küçük küçük doğrayın. Bunları macun kıvamına getirebilmek için zeytinyağı ilavesi yapın. Elde edilen macunu günde 2 defa 30 dakika boyunca siğil üzerine sürün. Bu işlemi de iki üç hafta boyunca tekrarlayın.

5. Toz Maya

Toz mayanın siğil üzerine etkisini sağlayabilmek için hint yağı ile karıştırın. Hint yağı ile karıştırarak elde edilen macunu siğilin üstüne sürün. Sürülen macunu bandaj ile kapatın ve gece boyunca siğil üzerinde bekletin. Sabah bandajı açabilirsiniz ve gerekirse sonraki gece yine aynı şekilde macunu sürebilirsiniz.

6. Limon Kabuğu

Siğil için evde uygulanan yöntemlerden bir tanesi de rendelenmiş limon kabuğudur. Rendelenen limon kabuğunu siğil üzerine koyun ve yara bandı yapıştırın. Rendelenen limon kabuklarını her gün tazeleyin. Bu işlemi siğiller yumuşayana kadar devam ettirin. Limon ile yapılan bu uygulamayı aynı şekilde fesleğen ile de yapabilirsiniz.

7. Çay Ağacı Yağı

Doğal Tedaviler

Çay ağacı yağını kulak pamuğuna damlatın ve siğil üzerine sürün. Ardından siğili yara bandı ile kapatın. Siğil için yararının görülebilmesi için bu işlemi, her gün tekrarlayın ve 3 hafta kadar devam ettirin.

8. Patates ve Muz Kabuğu

Siğil için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi patates ve muz kabuğunun siğil üstüne sürülmesidir. Uygulama için muz kabuğu yavaş bir şekilde günde 2 veya 3 defa siğile sürülür. Siğillerin daha çabuk geçmesi için de siğil üzerine taze kesilen patates konularak yavaşça ovalanabilir. 2 hafta kadar yapılacak olan uygulama sonrasında siğiller kaybolacaktır.

Siğil Kürü Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

  • Söğüt yaprağı

Hazırlanışı

  1. Söğüt yaprağını tahta havanda ezin ya da eliniz ile söğüt yapraklarını kırarak güzelce ezilmesini sağlayın.
  2. Siğili tamamen kapatacak şekilde siğil üzerine yarım saat boyunca uygulayın.
  3. Siğil kürünü bir haftada 3 ya da 5 defa uygulayın. Uygulama sonucunda kür, siğiller için iyi gelecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.