Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Siyah Noktalar Kürü

Siyah noktalar, çok sık rastlanılan bir cilt sorunu. Siyah noktalar kontrol altına alınmazsa hem farklı cilt sorunları için zemin hazırlayabilir hem de rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir. Siyah nokta, deri altında salgılanan fazla yağ ile cilt yüzeyinde bulunan ölü derinin, kirin birleşmesi sonucunda meydana gelen bir cilt sorunudur. Genel olarak burun, çene, yanak ve alın kısımlarında oluşur. Eğer belirli zaman aralıklarında gerekli temizleme işlemleri yapılmazsa giderek çoğalabilir ve yaygınlık gösterebilirler.

Ergenlik döneminde başlayan ve gittikçe artan siyah noktalar, güneşin zararlı ışınları ile yayılış gösterir. Güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için cilt, olması gerekenden fazla melanin üretimi sağlar. Bu da siyah nokta oluşumunu tetikler. Siyah noktalardan kurtulmak için pek çok doğal yöntem var. Bunlardan bir tanesi de İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar kürü. Bu kür için tarife geçmeden önce sizlerle, siyah noktalara nelerin iyi geldiği bilgisini paylaşacağız.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Siyah noktalar için iyi gelen doğal yöntemlerden bazıları şunlardır;

1. Karbonat

Karbonat, siyah noktaların yok edilmesinde kullanılır. İlk olarak 1 tatlı kaşığı karbonat içerisine biraz su ilave edilir. Ardından hamur haline getirilir. Bu hazırlanan hamur, siyah nokta olan bölgelere sürülür. 5 dakika cildin üzerinde tutulur. Bölgeye parmak ile masaj uygulanır. Karbonat, ciltte peeling etkisi oluşturur. Cildi derinden temizler ve siyah noktaların yok olmasını sağlar.

2. Domates

Domatesin suyu, yüzde bulunan ölü hücreler ve birikmiş kirler için birebirdir. Derinlemesine etki ederek, siyah noktaları yok eder. Bunun için domatesten bir dilim kesilir ve cilde 5-10 dakika kadar masajla uygulanır.

3. Deniz Tuzu

Deniz tuzuna bir miktar su eklenir. Karışım avuca alınarak, siyah nokta olan yerlere uygulanır. 5 dakika bekletilir ve cilde masaj yapılır. Deniz tuzu içerisinde bulunan mineraller cildi, pul pul olan görüntüden kurtarır. Gözeneklerin içindeki kirleri temizler. Cildin daha temiz ve daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

4. Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunu güneşte, birkaç gün kurumaya bırakın. Kuruyan portakal kabuğunu rendeleyip mümkün olduğu kadar toz haline getirin. Kurutma işlemini mikrodalgada da yapabilirsiniz. Kurutma işleminde kabukların yanmamasına ve renginin kahverengiye dönmemesine dikkat edilmeli. Portakal kabuğundan elde edilen tozu, gül suyu ile karıştırın. Oluşan karışımı siyah noktalı cilde uygulayın. Karışım kuruduktan sonra nemli eller ile bu bölgeye masaj uygulayın. Ardından da soğuk su ile cildi iyice yıkayın.

5. Mercimek

Mercimeği robotta toz haline getirin. Toz mercimekten bir yemek kaşığı alın. İçerisine 1 çay kaşığı nohut tozu ile bir tutam zerdeçal ekleyin. Karışımın üzerine bir miktar su ilave ederek, hamur haline getirin. Ardından siyah noktalı bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra dairesel hareketler ile masaj yaparak maskeyi cildinizden arındırın. Sonrasında soğuk su ile iyice yıkayın.

6. Limon ve Şeker

Yarım limon ile 1 tatlı kaşığı şeker alın. Limonun içerisindeki parçaları çıkarıp ezin ve şekerle karıştırın. Bu karışımı, siyah noktalı bölgeye sürüp masaj uygulayın. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Karışımı siyah noktalı bölgeye uyguladıktan sonra en az birkaç saat yüzünüze sabun sürmeyin. Karışım içindeki limon, cilt tonunuzu düzenler. Şeker ise gözeneklerdeki siyah noktaları temizler. Limon ve şeker karışımı, hassas cilde sahip kişiler ve akneli yüze sahip kişiler tarafından uygulanmamalı.

7. Karabiber

2 çay kaşığı karabiber tohumunu ezin, toz haline getirin. Bu karabiber tozuna su ekleyerek, hamur kıvamına getirin. Karışımı, siyah noktaların olduğu bölgeye sürün ve 15 dakika cildinizde tutun. Sonrasında yüzünüzü yıkayıp durulayın. Karabiber, siyah noktalar için etkili bir yöntemdir. Karabiber ile cilde uygulama yapıldıktan sonra ciltte biraz kızarma olursa, cilde buz tutarak rengi normal haline döndürebilirsiniz.

8. Tarçın

2 çubuk tarçını robottan geçirerek toz haline getirin. 1 yemek kaşığı tarçın tozuna biraz su, bir kaç damla zeytinyağı ekleyip macun kıvamına getirin. Macun kıvamına gelen karışımı, siyah noktalara uygulayın. 15 dakika kadar bekletin. Masajla karışımı cildinize iyice yedirin. Ardından soğuk suyla durulayın. Tarçın ile hazırlanan bu karışım kısa sürede siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacak.

Siyah Nokta Kürü Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 1 kaşık limon suyu
  • 1 kaşık badem yağı
  • 1 kaşık bal
  • 2 kaşık kil

Hazırlanışı:

  1. Limon suyu, badem yağı, bal ve kili iyice karıştırın.
  2. Karıştırdıktan sonra karışımı dudak ve göz çevresi haricinde siyah nokta olan yerlere uygulayabilirsiniz.

Siyah Nokta Kürünün Kullanımı

Kür hazırlandıktan sonra dudak ve göz çevresi haricinde uygulanır. Uygulama pamuk ya da yumuşak başka bir şey ile yapılır. Karışım 5 dakika kadar siyah nokta olan yere iyice yedirilir. Karışım ne kadar çok siyah noktalar ile temas ederse, siyah noktaların temizlenme süreleri de o kadar hızlanır. Hazırlanan karışımın cilt üzerinde yaklaşık 1 saat kadar durması yeterli. 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu işlemin etkisinin tam olarak görülebilmesi için 3-4 günde bir uygulanması gerekir. Siyah nokta kürü ile ciltte siyah noktalar yok olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.