Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk Kürü

Uykusuzluk, kişinin uyku isteğinin olmasına rağmen uyuyamama durumuna denir. Gece yeteri kadar uyku alınamadığı zamanlarda gündüz saatlerinde halsizlik ve yorgunluk meydana gelir. Uykusuzluk problemi enerji seviyesinin düşmesinden ruh haline ve iş performansına kadar günlük hayat için ciddi sorunlar oluşturur. İnsanların sağlık koşullarına ve yaşlarına bağlı olarak değişmekle birlikte bir insan için günde 7-8 saat uyku gereklidir. Uykusuzluk problemlerinin bazıları psikolojik ve kronik olmasına rağmen günlük hayatta yapılabilecek ufak değişiklikler ile giderilebilir. Bundan dolayı da yatma saat ve süresi önemlidir.

Uykusuzluk stres, anksiyete, depresyon gibi durumlardan kaynaklanabildiği gibi kanser, kalp yetmezliği ve akciğer hastalığı gibi hastalıklar da uykusuzluğa sebep olabilir.

Uykusuzluk problemi bazı belirtiler ile ortaya çıkar. Bu belirtiler için başlangıç aşamasında tedbir alınması gerekir. Tedbir alınmayan uykusuzluk problemi giderek kronikleşmeye başlayabilir. Uykusuzluk için erken teşhis ve tedavi önem taşır.

Uykusuzluk İçin Ne İyi Gelir?

Uykusuzluk problemi için iyi gelen doğal yöntemlerden bazıları şunlardır;

1. Kiraz

Kiraz, içerisinde bulundurduğu besin değerleri ile sizin melatonin salgılamanıza yardımcı olur. Kiraz, yatmadan iki saat kadar önce yenmeli. Gün içinde de bol bol kiraz tüketilmesi gerekir. Böylece kiraz, rahat bir uyku çekmeniz için size iyi gelir.

2. Marul

Sağlıklı uyku için bir başka seçenek olan marul, içinde laktamaz ve phytonutrient bulundurur. Bunlar sayesinde ağrı hafifletici ve kasları gevşetici özelliğe sahiptir. Salata yapılmasa bile sade olarak yatmadan önce bir miktar tüketilmesi, uyku için iyi gelir.

3. Ceviz

Ceviz, uyku döngüsünün düzenli olmasını sağlayan melatınin içerir. Buna ek olarak, vücutta bulunan triptofanların melatonine dönüşmesi için yardımcı olur. Yatmadan bir saat önce bir avuç ceviz yenilirse, rahat bir uykuya dalınabilir.

4. Badem

Badem sizin rahatlamanızı sağlayacak magnezyumdan bol miktarda içerir. Ayrıca kolesterol ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Beyin aktivitelerini arttırır. Bu nedenle de günde bir avuç badem tüketilmeye özen gösterilmeli.

5. Muz

Muz, kasların gevşemesini sağlayan potasyum ve magnezyum minerallerini içerir. Ayrıca muz iyi bir triptofan kaynağı. Yatmadan önce bir ya da iki saat önce muz tüketilerek iyi bir uyku için zemin hazırlanmış olur.

6. Bal

Arılar tarafından hazırlanan doğal şifa kaynağı olan bal, vücudun insülin seviyesini yükseltir. Triptofanın beyine daha kolay ulaşmasının yolunu açar. Bu nedenle de yatmadan önce aç karnına bir kaşık bal tüketilmesi gerekir. Eğer boş mide için çok fazla tatlı derseniz, bir bardak papatya çayının içerisine ilave ederek de içebilirsiniz.

7. Süt

Yatmadan içeceğiniz bir bardak ılık süt sayesinde, kaslarınız rahatlar. Çünkü süt içinde kasların rahatlamasını sağlayan kalsiyum bulunur. Bunun dışında vücudun melatonin üretimini düzene sokar ve seretonin öncülü olan triptfan amino asidini içerisinde barındırır. Eğer süt için intoleransınız yoksa yatmadan önce ılık bir bardak süt içerek rahat bir uykuya dalabilirsiniz.

8. Papatya Çayı

Papatya çayı kasın gerginliklerini azaltır. Sindirimin yatıştırılmasını sağlar. Papatya çayı aynı zamanda depresyon ve stres için de faydalı. Bu da uykusuzluk problemlerinin çözümü için papatya çayının iyi geldiğini gösterir.

9. Yulaf Unu

Yulaf unu yalnızca kahvaltıda tüketilmez. Akşam yemeğinde de bir kase yulaf unu tüketilebilir. İçerisinde barındırdıkları sayesinde yatıştırıcı ve sinirleri onarıcı özelliğe sahip. Bu da sizin için iyi bir uyku hazırlar.

10. Kıvırcık Salata

Akşamları kıvırcık salatasının tüketilmesi, uyku için fayda sağlar. Kıvırcık salatanın içinde sütlü bitki özü bulunur. Lactucine adı verilen bu madde gevşeme sağlar ve uykusuzluk sorununa karşı iyi gelir.

11. Yoğurt

Uykusuzluk problemi için yoğurt tüketimi de iyi gelir. Yatmadan kısa bir süre önce bir kase yoğurt tüketilmesi daha hızlı uyumaya yardımcı olur.

Uykusuzluk Kürü Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı karabaş otu
  • 1 bardak kaynar su

Hazırlanışı:

  1. 1 tatlı kaşığı karabaş otunu, 1 bardak kayna su içerisine koyunuz.
  2. 5 dakika kadar kısık ateşte demlenmeye bırakın. Ilımasını tam olarak beklemeden sıcak sıcak süzün.
  3. Akşamları yatmadan önce uykusuzluk kürünü içebilirsiniz.

Uykusuzluk Kürünün Kullanımı

Hazırlanan uykusuzluk kürünün faydasının tam olarak görülebilmesi için akşamları yatmadan yarım saat önce 21 gün boyunca düzenli olarak tüketilmeli. Kür hazırlanırken demleme süresine dikkat edilmesi gerekir. 5 dakikadan daha fazla kürün demlemeye bırakılması sakıncalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.