Alerjiler insanların sıklıkla başına gelen ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir takım rahatsızlıklardır. Alerjinin ortaya çıkmasında hassasiyet duyulan besinler veya çevresel faktörler de etkili olmaktadır. Aynı zamanda alerjiler mevsimsel olarak da ortaya çıkıp sonrasında geçebilmektedir. Bazı insanların birtakım ilaçlara da alerjisi olmaktadır ve bu ilaçlar alındığında birtakım alerjik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. İnsan vücudunda meydana gelen alerjilere karşı bazı bitkiler çok iyi gelebilmektedir. Bu bitkilerin birtakım bitki kürleri doğrultusunda kullanılması ile alerjiler tedavi edilebilmektedir. Alerjiler insanlara genel anlamda oldukça fazla zarar verebildiği için tedavi edilebilmeleri çok önemli ve gereklidir. Bu yüzden de alerjilerinizi bitkiler ile tedavi edebilir ve rahatlayabilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu alerji rahatsızlıklarına ve alerjik hastalıklara iyi gelen bitkileri açıklamaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bitki kürleri ile alerjileri yenmek veya azaltmak mümkün olabilmektedir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kullanılmasını tavsiye ettiği bitki kürlerini aşağıda inceleyelim.

İbrahim Saraçoğlu’nun Önerdiği Alerjiye İyi Gelen Bitkiler

1. Isırgan Otu Kürü

2491119203_8086e50dc4

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisine göre; ısırgan otu kürü alerjilere çok iyi gelmektedir. Isırgan otundan yapılan bu bitkisel kürü alerjilerin tedavisinde kullanabilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun ısırgan otu kürünün tarifini aşağıda veriyoruz.

Bir su bardağı suyu kaynattıktan sonra yine kaynar vaziyette iken içerisine takriben bir tutam kadar ısırgan otu ilave edin. Isırgan otunu kaynar su içerisinde yaklaşık olarak üç dakika süreyle kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra bu suyu ılıması için bir süre bekletiniz. Su ılındıktan sonra bu ısırgan otu suyunu süzünüz. Süzme işleminin ardından ısırgan otu ile hazırlanmış bu suyu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bu hazırlanmış suyu aç karnına sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere bir çay bardağı kadar içiniz. Bu işlemi 15 gün boyunca devam ettiriniz. 15 günün sonunda alerjileriniz ile ilgili olumlu gelişmeleri gözlemleyebilirsiniz.

2. Keçiboynuzu Kürü

keciboynuzu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisine göre; keçiboynuzu kürü de alerjilere oldukça iyi gelmektedir. Keçiboynuzu bitkisinden yapılan bu bitkisel kürü alerjilerinizin tedavisinde bir süreliğine kullanabilir ve farkı gözlemleyebilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun keçiboynuzu kürünün tarifini aşağıda veriyoruz.

Yaklaşık yarım litre suyu bir tencere içerisinde kaynatınız. Kaynamakta olan yarım litre suyun içerisine altı ya da yedi adet keçiboynuzunu minik minik doğrayınız ve kaynayan suçun içerisine atınız. Keçiboynuzunu ilave ettikten sonra bu suyu tekrar yaklaşık yedi sekiz dakika boyunca kısık ateşte kaynatınız. Daha sonrasında ocağı söndürüp bu karışımın soğuması için bekleyiniz. İçerisinde keçiboynuzu olan suyu soğuduktan sonra süzünüz. Ardından süzdüğünüz, içerisinde bu keçiboynuzu özü bulunan suyu bir kavanoz veya sürahiye koyunuz. Bu suyu her gün düzenli olarak sabah kahvaltısında ve akşam yemeklerinden önce bir çay bardağı kadar içiniz. Bu karışımı üç günde bir olarak hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı ara vermeden her gün düzenli olarak bir ay boyunca içiniz. Bu keçiboynuzu kürünü bir yıl içerisinde iki ya da üç kere uygulayabilirsiniz.

3. Lavanta Kürü

Lavanta-mide-bulantıları-ve-mide-semptomlarının-giderilmesine-yardımcı-olur.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisine göre; lavanta kürü de özellikle toz alerjilerine oldukça iyi gelmektedir. Lavanta bitkisinden yapılan bu bitkisel kürü toz alerjinizin tedavisinde bir süreliğine kullanabilir ve farkı gözlemleyebilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun lavanta kürünün tarifini aşağıda veriyoruz.

Bir su bardağı suyun içerisinde bir tatlı kaşığı lavantayı (kurutulmuş) kaynatınız. Daha sonrasında bu suyu ılık hale geldiğinde az az içiniz. Bu kürü iki hafta boyunca yatmadan önce içebilirsiniz. Aynı zamanda yine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisine göre benzer bir kürü pamuğa dökerek burun deliklerinizde kısa süre bekleterek de uygulayabilirsiniz.

4. Adaçayı Kürü

adacayi-gribe-iyi-gelir-mi_646x340

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisine göre; adaçayı kürü de alerjilere oldukça iyi gelmektedir. Çünkü adaçayı bilindiği üzere solunum sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir ve solunum sistemi ile alakalı olan birtakım alerjilerde etkileri bulunmaktadır. Adaçayı bitkisinden yapılan bu bitkisel kürü alerjinizin tedavisinde bir süreliğine kullanabilir ve farkı gözlemleyebilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun adaçayı kürünün tarifini aşağıda veriyoruz.

Bir su bardağı suyun içerisinde bir tatlı kaşığı adaçayını kaynatınız. Daha sonra bu suyu ağzınızda gargara yapabilirsiniz ancak yutmamaya özen göstermelisiniz.