Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu’ndan Sağlığınız İçin Altın Değerinde Öneriler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nu tanımayanınız yoktur. Bitkilerin insan sağlığı üzerindeki araştırmaları geniş kitlelerce biliniyor. Esasen kendisi kimyager ve akademisyen. Aynı zamanda mikrobiyoloji ve biyoteknoloji uzmanı olan İbrahim Saraçoğlu’nun değerli sağlık önerilerini sizler için bir araya getirdik. Kendisinin bu özel kür reçetelerini uygulamaya başlamadan önce bizleri uyardığı birkaç konu var. Bunlar;

 • Tüm bu kürleri uygulamadan önce kullanılan bitki ve yağların elde edilmesinin üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmemesine dikkat edilmelidir.
 • Tüm kürler çelik ya da emaye kaplarda hazırlanmalıdır.
 • Bu kürler 12 yaşından küçük çocuklar için uygulanmamalıdır.
 • Bu kürlerin gebelik durumu veya kullanılan başka ilaçlarla etkileşime girme ihtimali her daim göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu önemli bilgilerden sonra geçelim mucizevi tariflere:

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Kür

Bağışıklık sistemini güçlendiren kür

Bağışıklık sistemini güçlendiren, yaygın olarak bilinen doğal şifa: Bal. Özellikle mevsim geçişlerinde hastalıklara karşı savunmasız bünyeyi güçlendirmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisi: Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez, 2’şer yemek kaşığı halis bal yemek. Ancak kilo alımına sebebiyet vermemek için, gün içinde başka hiçbir şey tüketilmemelidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren bal kürünü uyguladığınız süre boyunca bol bol su içmelisiniz.

2. Üst Solunum Yolları Enfeksiyonlarına Karşı Koruyucu Kür

Üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu kür

Adaçayının boğazı rahatlatan etkisi uzun yıllardır bilinmekte. Adaçayının hem çay olarak içilmesi hem de gargara olarak kullanılması üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu ve tedavi edici bir etki gösterir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu; ‘‘Öncelikle 1 ay boyunca her gün 1 çay bardağı adaçayı içilmeli.’’ diyor. Bununla birlikte, adaçayının gargara olarak hazırlanıp günde 2-3 kez uygulanması gerekiyor.

Gargarayı hazırlamak için; 1 su bardağı kaynayan suya 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyin. Ağzı kapalı olacak şekilde 10 dakika kısık ateşte demleyin. Daha sonra adaçayını fazla bekletmeden süzün. Hazırladığınız adaçayı gargarası buzdolabında en fazla 2 gün bekleyebilir. Bu yüzden taze olarak hazırlamalısınız.

Bununla birlikte önemli bir noktaya değinmek istiyoruz. Adaçayından önce doktorunuzun önerdiği ilaçları mutlaka almalısınız. Adaçayı yardımcı nitelikte ve koruyucu bir tedavidir.

3. Sindirim Sistemini Temizleyen Kür

Sindirim sistemini temizleyen kür

Enginar, kolesterolün düşürülmesinde ve karaciğerin temizlenmesinde rol oynayan etkili bir antioksidandır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi olan, enginarla kolayca hazırlayabileceğiniz bu kür, 1 ay boyunca haftada 2-3 kez uygulanır. Duruma göre ara verip tekrar uygulayacağınız bu kürü her defasında taze olarak hazırlamalısınız.

Kürü hazırlamak için; enginarın en dış yapraklarını koparın. Kalan kısımlarındaki bütün yaprakları kullanabilirsiniz. Tek seferlik kür için ortalama 6-7 gram enginar uygundur. Bunun için 1 adet orta boy enginar yeterlidir. Enginarın tüm alt yaprakları 2 su bardağı kaynayan suyun içine atılıp ağzı kapatılır ve kısık ateşte 5 dakika haşlanır. Soğuduktan sonra süzülerek aç karnına veya tok olarak içilir.

Özellikle gün içinde fazla miktarda kahve tüketiyorsanız, (3-4 fincan ya da daha fazla) kahvenin tetiklediği kolesterolü düşürmek için enginar küründen faydalanabilirsiniz.

Hemen belirtelim ki; enginarın taze olarak mevsiminde tüketilmesi konserve şeklinden daha etkilidir. Sindirim sistemi, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarının yanı sıra rahim ağzı kanseri riskinin de azaltılmasında etkili olan enginarı haftada 2-3 kez tüketmelisiniz. Enginarı mümkün olduğunca yağ kullanmadan tüketmekte fayda var.

4. Genel Yorgunluk ve Halsizliğe Karşı Kür

Genel yorgunluk ve halsizliğe karşı kür

Genel halsizlik ve bahar yorgunluğu gün içinde çalışan insanların verimini büyük ölçüde azaltmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yorgunluğa karşı hazırlanacak kürü oldukça basit. Bunun için; 2 adet büyük boy havuç ve 20 adet kuru incir yeterlidir. Ancak tarife geçmeden önce hemen belirtelim; 20 gün boyunca uygulanması geren bu kürü her defasında taze olarak hazırlamalısınız.

Havuç-incir kürünü hazırlamak için; 2 adet havucu doğrayarak ½ litre kaynayan suya ekleyin. Ağzı kapalı olarak 20 dakika kısık ateşte haşlayın. Başka bir kaptaki ½ litre suya 20 adet kuru inciri bir bıçak yardımıyla hafifçe çizdikten sonra ekleyin. Kuru inciri kaynatmadan önce, dışındaki beyaz kısmı soğuk su altında yıkayarak temizlemeyi ihmal etmeyin. İncirin de ağzını kapatarak 15 dakika kısık ateşte haşlayın.

Buradaki dikkat edilmesi gerekrn nokta havuçla incirin ayrı kaplarda kaynatılmasıdır. Daha sonra bu iki karışım çok ılımadan karıştırılır. Karışım içilmeden önce buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Bu enerji deposu karışımı 20 gün boyunca her gün kahvaltıdan 10-15 dakika kadar önce, 1 bardak için. 20 günün sonunda küre 1 hafta ara vermeli sonrasında bu kür 20 gün boyunca tekrarlanmalıdır.

5. Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlığa Karşı Kür

Demir eksikliğine bağlı kansızlığa karşı kür

Ispanağın demir eksikliğine bağlı kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Ancak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ıspanağın tek başına tüketildiğinde düşünüldüğü kadar etkili olmadığının altını çiziyor. Önerisi ise ıspanak-kereviz ya da ıspanak-maydanoz karışımı. Özellikle ıspanak-kereviz karışımı içerdiği demirin büyük bir kısmını direkt olarak vücuda aktarır. Oysa tek başına ıspanak ya da kereviz bu kadar etkili değildir. Tam tersine ıspanak da kereviz de tek başına tüketildiğinde demirin vücut tarafından kullanılmasını engeller. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde;

 • Ispanak-maydanoz kürü uykuyu kaçıracağından akşam saatlerinde değil, gündüz uygulanmalıdır. Hormonların zamana bağlı olarak farklı çalışmasından dolayı akşam saatlerinde maydanoz yerine ıspanak-tere otu kürü uygulanır.
 • Demir eksikliğine karşı ıspanak-kereviz ya da ıspanak-maydanoz kürü uygularken ve kürleri tamamladıktan sonra yüksek miktarda fosfat içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bununla birlikte çay ve kola tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Demir ilacı alan kişilerin zaman zaman C vitamini takviyesi de alması gerekmektedir. Demirin bağırsaklardaki emilimi C vitamini sayesinde gerçekleşir. Bu yüzden demir takviyelerinin yararı ancak C vitamini takviyesiyle maksimum seviyeye ulaşır.
 • Ülser hastalığı olanlar demir takviyesi alırken çok dikkatli olmalı ve ıspanak-kereviz kürü uygulamamalıdır. Bunun yerine ıspanak-maydanoz kürünü uygulayabilirler.
 • Gut hastalığı olanlar tükettikleri ıspanak miktarına dikkat etmelidir.
 • Hamile kadınların gebeliğin ilk 4 ayında tereden uzak durması gerekir.
 • Şeker hastasıysanız bu kürleri doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız.

Ispanak-kereviz kürünün hazırlanması: Bu kür için gereken malzemeler; 250 gram taze ıspanak ve 200 gram kerevizdir. Kaynayan 1 litre suya kerevizi ekleyip, ağzı kapalı olarak kısık ateşte 10 dakika haşlayın. Bu sürenin sonunda ıspanağı ekleyip, ağzı kapalı şekilde 5 dakika daha haşlayın. Soğuduktan sonra karışımın suyunu süzüp sabah aç karnına ya da kahvaltıdan 1 saat sonra için. Aynı şekilde akşam yemeğinden önce ya da yemekten 1 saat sonra için. Kür böylece 15 gün boyunca uygulanır ve sonrasında 10 gün ara verilir. Aradan sonra 15 gün boyunca devam edilerek 30 güne tamamlanır. Kereviz ve ıspanağın taze olması, 2 günden uzun süre sonra kullanılacaksa derin dondurucuda saklanması gerekir.

maydanoz

Ispanak-maydanoz kürü için kereviz yerine kullanılacak olan maydanozların 18-20 adedi geçmemesi, taze olmaları ve saplarıyla birlikte kullanılmaları gereklidir. Yine kereviz de olduğu gibi hazırlanır ve tüketilir.

6. Erken Menopoz ve Miyom İçin Kür

Erken menopoz ve miyom için kür

Güçlü bir antioksidan olan soğanla uygulayacağınız bu kür sayesinde erken menopoz ve miyom riskine karşı önlem alabilirsiniz. Ergenlikteki adet düzensizlikleri, rahim duvarı kalınlaşması, rahim kanseri gibi ciddi hastalıklara karşı büyük ölçüde koruma sağlayan soğan kürünü her kadın senede 2 kez 15 gün süreyle uygulamalıdır. Regl bitiminden 2 gün sonra uygulanmaya başlanması gereken,

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi olan soğan kürü şu şekilde hazırlanıyor: Kaynamakta olan 1,5 bardak suya 1 adet orta boy kahverengi soğanı dörde bölerek atın ve ağzı kapalı olarak 5 dakika boyunca kaynatın. Sıcağa yakın durumdaki ılık soğan suyunu öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden 15 dakika önce taze olarak hazırlayarak için. Son olarak belirtelim; bu kür mor ya da beyaz soğanla değil, mutlaka kahverengi soğanla hazırlanmalıdır. Ülser ve gastrit problemi olanlar soğan kürünü uygulamamalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bu çok değerli önerilerini sizlerle paylaştık. Ancak kendisinin altını çizdiği bir konuyu biz de tekrar dile getirelim. Tüm bu kürler kullanmak olduğunuz başka bir ilaçla ya da kullanılan malzemelerden herhangi birine alerjiniz olması durumunda fayda yerine zarar getirecektir. Bu yüzden doğal kürleri doktorunuza danışarak uygulamanızda fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.