Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu’nun Ayak Kokusu Kürü

Gün boyu ayağımızdan çıkarmadığımız ayakkabılar nedeni ile bazen ayak kokusu sorunuyla karşılaşabiliyoruz. Bir ortama girdiğinizde eğer ayakkabınızı çıkarmanız gerekiyorsa ayak kokusu sorununuz varsa bu sizi zor durumda bırakabilir. Ayak kokusunun en büyük sebebi gün içerisinde ayakkabı içerisinde çok kalmaktan kaynaklanan terdir. Ayak kokusunu geçirmek zor değil, sadece bunun için uğraş gösterilmesi gerekir. İbrahim Saraçoğlu ayak kokusu kürü de ayak kokusunu geçirmenin yollarından birisidir.

İbrahim Saraçoğlu ayak kokusu kürüne geçmeden önce ayak kokusuna karşı ne yapabileceğini ve ayakkabı, çorap seçinin ayak kokusunu nasıl etkilediğine bakalım.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusu büyük bir sorun olsa da kurtulmak çok zor değil. Bunun için birçok ürün ve ayakkabı çeşidi üretilmiştir. Örneğin ter tutmayan bir çorap ve hava almayan ayakkabı giydiğinizde ayak kokusu direk oluşur, bu yüzden giymeden önce çorabın ve ayakkabının nasıl olduğuna dikkat etmek gerekir. Bundan dolayı polyesterli ve naylonlu olan çorapların kullanımını bırakmalısınız. Pamuklu çorapların hava alma miktarı daha yüksektir, bu yüzden pamuklu çorapları tercih etmeni daha iyi olur.

Ayak kokusunu önlemek için çorap gibi ayakkabının da özellikleri önemlidir. İşe giderken sandalet tarzı ayakkabılar giyilmesi biraz mantıksız kaçabilir fakat sentetik yerine gerçek deri ayakkabıları tercih etmelisiniz. Doğal maddelerden üretilen bazı ayakkabıların ayak kokusunu önleme özelliği bulunur.

Eve geldiğinizde ayak kokusunu önlemek için ayakkabınızı havalandırmanız gerekiyor. Eğer ayaklarınız çok terliyorsa, yazın da kışın da ayakkabı giyerken çorap giyin. Çorapsız ayakkabı giymek ayakları daha fazla terletir ve bu da ayak kokusunun daha fazla olmasını sağlar.

Ayak kokusunu hafifletebilmek ve geçirmek için bazı doğal yöntemler bulunuyor. Bunları evde kolaylıkla uygulayabilir ve ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu ayak kokusu kürüne geçmeden önce

Ayak Kokusuna İyi Gelen Doğal Yöntemler

1. Karbonat

Karbonat, birçok doğal yöntemde kullanılır ve ayak kokusuna neden olan bakterilerin azalmasını sağlar. Bunun için bir leğeni su ile doldurun ve içine bir miktar karbonat atıp çözülmesini bekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içerisinde 20 dakika bekletin. Bu uygulamayı 1 hafta boyunca yapın.

2. Lavanta Yağı

Lavanta yağı, kötü kokuları yok edici özelliği ile bilinir, bakterileri temizler ve güzel koku verir. Ayrıca lavanta yağı ayak mantarını da önleyici özelliğe sahiptir. Bunun için bir kovayı ılık su ile doldurduktan sonra içine 15 damla lavanta yağı dökün, ayaklarınızı bu suyun içerisinde 20 dakika bekletin. Bu uygulamayı birkaç gün, günde 2 kere tekrarlayın.

3. Çay

Tanik asit içeren çay bakterilere karşı olan bitkilerden birisidir. Ayak derisindeki gözeneklerin küçülmesini sağlayarak terlemeyi azaltır. Bunun için 3 poşet çayı demledikten sonra leğen içerisine koyduğunuz suya çayı dökün. Ayaklarınızı bu suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletin.

4. Sirke

Sirke, bakterilerin yaşadığı ortamları ortadan kaldırması ile bilinir. Bunun için bir leğenin içine su koyduktan sonra 2 su bardağı kadar da sirke ilave edin. Ayaklarınızı bu sirkeli su içerisinde 15 dakika bekletin. Sirke kokusunun ayağınızdan çıkması için de ayağınızı bol sabunlu su ile yıkayınız.

5. Adaçayı

Adaçayı güzel kokusundan dolayı kötü kokuları yok etmekte sıklıkla kullanılır. İlk olarak bir leğenin içerisine ılık su koyun ve 3 – 4 tutam da adaçayı ekleyin. Ayaklarınızı bu su içerisinde bekletin ve çıkardıktan sonra durulamadan çoraplarınızı giyin.

İbrahim Saraçoğlu’nun Ceviz Yaprağı Kürü

Şimdi de İbrahim Saraçoğlu ayak kokusu kürüne gelelim. Ayak kokusunu geçirebilmek için uygulanan bu kür, belirli sürelerle kullanıldığında ayak kokusunu geçirir.

Malzemeler: 

  • 2 kaşık kurumuş ceviz yaprağı
  • 2 litre sıcak su

Hazırlanışı: 

  1. Bir tencereye 2 litre sıcak suyu koyun.
  2. Sıcak su içerisine 2 kaşık kurumuş ceviz yaprağını ekleyin ve 10 dakika kadar kaynatın.
  3. Kaynamış olan karışımı süzgeç ile süzün ve kalan suyu bir leğene koyun.
  4. Ayaklarınızı bu suda bekletin ve ovun.

Bu uygulamayı günde 1 ya da haftada 3 defa yaptığınız takdirde etkisini kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamaya 1 ay boyunca devam etmelisiniz. Belirtilene göre taze ceviz yaprağının kullanımı daha olumlu sonuçlar doğurmaktadır, bu yüzden kullanacağınız ceviz yapraklarının taze olmasına dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.