Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İbrahim Saraçoğlu’nun Balgam Söktürücü Kürü

Özellikle kış aylarında insanların karşılaştığı sorunların başında balgam ve öksürük gelir. Soğuktan kaynaklanan hastalıkların balgam ve öksürük etkileri oldukça fazladır. Soğuk algınlığı ya da daha ağır bir hastalığa yakalanan kişiler balgamdan dolayı hastalıklardan daha kötü etkilenebilirler. Öksürük ve balgam için ilaçlar genelde çok önerilmez. Bu yüzden doğal yollarla bu durumlardan kurtulmak daha mantıklıdır. İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü kür de bunlardan bir tanesidir.

İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü küre geçmeden önce balgam sökücü bitki çaylarına bakalım.

Balgam Söktürücü Bitki Çayları

Hastalıkların yan etkileri olan öksürük ve balgamdan bitki çayları yardımıyla kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bitki çayları boğazı yumuşatır ve böylece mideyi ve ciğerleri zorlayan öksürüğün azalmasını sağlar. Ayrıca hastalığa sebep olan enfeksiyonun da vücuttan kolayca atılmasını sağlar ve nefes almanızı kolaylaştırır.

1. Kekik Çayı

En yararlı bitki çaylarından birisi kekik çayıdır. Uzun süreden beri öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Ayrıca kuvvetli bir balgam söktürücüdür.

Kekik çayı boğazı yumuşattığı gibi, aynı zamanda mideyi de rahatlatır ve ağrıların azalmasını sağlar. Vücudun gereğinden fazla terlemesini sağladığı için de hastalığın daha kolay atlatılmasına neden olur. Kekik çayını tüketirken balla da tatlandırabilirsiniz.

2. Nane Çayı

Balgam söktürücü özelliği ile bilinen bir diğer bitki çayı da nane çayıdır. Balgam söktürücü özelliğinin yanında, kas ağrılarını ve mide bulantısı da hafifletir. Nane çayının buharını soluduğunuzda ciğerleriniz açılır ve rahatlar. Ek olarak grip belirtilerini hafifletmek için de nane çayını tüketebilirsiniz.

3. Okaliptüs Çayı

En etkili balgam sökücülerden birisi de okaliptüs çayıdır. Tüketildiğinde boğazı yumuşatır ve öksürüğü hafifletir. Böylece balgam sökülmesinin daha kolay olmasını sağlar. Bir tencerenin içine su koyduktan sonra 6-7 adet okaliptüs atın ve bir süre kaynatın. Okaliptüsün buharını solumak solunum yollarının açılmasını sağladığı için daha dinç hissedersiniz.

4. Anason Çayı

Anason bitkisi, temel olarak gaz ağrılarını gidermek ve şişliği almak için kullanılır. Fakat içeriğindeki bileşenlerin tıkanıklığı da çözdüğü gözlemlenmiştir. Antiseptik özelliğinden dolayı da hastalığa neden olan enfeksiyonun temizlenmesini sağlar. Anason çayının buharını solumak ise vücudu rahatlattığından balgamın vücuttan atılması daha kolaylaşır.

5. Melekotu Kökü Çayı

Melekotu, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı ve yüksek ateş gibi durumlarda kullanılan bir bitkidir. Ayrıca ciğerleri uyarıcı etkisinden dolayı da balgam söktürücü olarak kullanılır.

6. Rezene Çayı

Rezene çayı, bronşit sonucunda oluşan öksürüğe iyi gelir ve boğazın yumuşamasını sağlar. Ayrıca mide kramplarında, şişkinlik ve gaz gibi durumlarda da rezene çayı tüketilebilir.

7. Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayının balgam söktürücü ve iltihap önleyici özelliği olduğu belirlenmiştir. Bunlara ek olarak bronşit, astım ve solunum yolları ile ilgili hastalıklarda da kullanılır.

İbrahim Saraçoğlu’nun Balgam Söktürücü Kürleri

1. Hatmi Çiçeği ile Balgam Söktürücü Kür

Balgam söktürücü özelliği olan ve boğazın yumuşamasını sağlayan bitki çayları bu şekildedir. Şimdi de İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü kürü inceleyelim. Balgam sorununuz varsa doktora gitmeden önce bitkisel tedavileri kolaylıkla deneyebilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü kür için gerekli olan malzemeler ve hazırlanışı aşağıdaki gibidir.

Malzemeler: 

 • Yarım bardak süt
 • Bir tutam hatmi çiçeği

Hazırlanışı: 

 1. Sütü iyice kaynatın.
 2. Sonra kaynar süt içerisine hatmi çiçeğini atın. 10 dakika kadar demleyin ve süzün.

Bu kürü birkaç gün kullandığınız takdirde faydasını görebilirsiniz. Buna ek olarak İbrahim Saraçoğlu, tere otunun da balgam söktürücü özelliği olduğundan bahsetmiştir. Akşam ve öğle yemeklerinde tere otunu bolca tükettiğiniz takdirde, balgam sorununuzu aza indirerek kurtulabilirsiniz.

2. Ballı Tereyağlı Balgam Söktürücü Kür

Bir diğer İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü kürü de ballı tereyağlı balgam söktürücü kürdür. Bu kür için gerekli olan malzemeler de aşağıdaki gibidir.

Malzemeler: 

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Hazırlanışı: 

 1. 1 tatlı kaşığı tereyağını ve 1 tatlı kaşığı balı iyice karıştırın.
 2. Her gece yatmadan önce ballı tereyağlı İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü kürü kürü tüketin.

Böylece bir süre sonra balgam sorunundan kurtulacaksınız.

3. Soğanlı Balgam Söktürücü Kür

Bir diğer İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü kür de soğanlı kürdür. Bu kür için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir:

Malzemeler: 

 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 bardak su

Hazırlanışı: 

 1. İlk olarak orta boy soğanı 6 ya da 8 parçaya bölün.
 2. Bir tencereye iki bardak suyu ve soğanları koyarak kaynatın ve sonrasında da soğumaya bırakın.

Soğanlı balgam söktürücü kürü ılıdıktan sonra tüketebilirsiniz. Bu kürü kullanırken her defasında taze olarak hazırlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.