Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

IBS Hastalığı

Günümüzde, toplumun genel olarak yüzde on beşinde görülen, sindirim sistemi hastalıklarından biri IBS hastalığı, yani Irritabl Barsak Sendromudur. Yeme alışkanlığına bağlı olarak gelişen bağırsağın altta herhangi bir hastalık olmadan ortaya çıkan, karna rahatsızlık hissi veren, düzensiz bağırsak hareketleri olan, belirgin derecede şişkinlik, şişlik ve aynı zamanda acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtilerin bir arada olduğu bir hastalıktır. Irritabl Bağırsak Sendromunda sindirim sistemi kendi işlevini düzgün bir şekilde gerçekleştiremez, sinir ve kas çalışması çok fazla hassas bir hale gelmektedir. Bu durum da yemek yeme sırasında ya da sonrasında meydana gelen kramplara, ishale yok açabilir. İnsanların genel olarak sosyal hayatını çok olumsuz bir şekilde etkileyen bu hastalık aynı zamanda, toplum içerisinde tedirgin bir şekilde olmaya da neden olabilir. Fakat Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığına sahip olan çoğu kişi diyet, stres ya da medikal tedavilerinin kontrolünü düzenli bir şekilde gerçekleştirerek, yaşam kalitesini yükseltebilir.

IBS (Irritabl Bağırsak Sendromu) Hastalığı Neden Olur?

İnsan vücudunda yer alan bir buçuk metre uzunluğuna sahip olan kalın bağırsak, ince bağırsağı rektum ve aynı zamanda anüse doğru bağlar. İnsan vücudunun sindirim sistemi üzerindeki en önemli organı olan kalın bağırsağın temel işlevi, ince bağırsaktan sindirilmiş bir şekilde gelen besinlerden su ve tuzları emmektir. Düzenli olarak her gün yaklaşık olarak iki litre sıvı ince bağırsaktan kalın bağırsağa doğru girer. Bu madde sıvının ve aynı zamanda tuzların büyük bir oranını geri emilinceye kadar uzun süre orada kalabilir. Dışkı daha sonra kalın bağırsağın içerisinden bazı sindirim işlemlerinden geçerek, insanların tuvalete çıkma ihtiyacı ortaya çıkıncaya kadar depo edileceği kalın bağırsağın son kısmına doğru ilerler. Kalın bağırsak hareketi genel olarak kalın bağırsak kasındaki elektriksel aktiviteyle sinirler ve aynı zamanda hormonlar tarafından kontrol edilir. Elektriksel aktivite ayrıca kalp fonksiyonunun da kontrolünü sağlayan bir mekanizmaya benzer. Kalın bağırsağın kasılma hareketleri, içindeki maddeleri yavaşça geriye ya da ileriye hareketlerle rektuma doğru iter. Güçlü kasılmalar düzenli olarak her gün birkaç kere dışkının kalın bağırsak boyunca ilerlemesine yardımcı olur. Bu güçlü kasılmaların bir kısmı bağırsak hareketlerine ve aynı zamanda dışkılamaya yol açar.

Uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalara göre, Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının herhangi bir sebebe bağlı olarak meydana geldiğine dair kesin bir veriye rastlamadılar. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığı genel olarak duygusal çatışma ya da stresten dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. İnsanların çok stresli olduğu dönemlerde Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının belirtileri çok daha kötüleşiyor. Uzman doktorlar Irritabl Bağırsak Sendromuna sahip olan bir insanda kalın bağırsak kasının sadece küçük bir uyarıcıdan sonra bile kasılmaya başladığı belirlenmiştir. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığına sahip olan kişilerin kalın bağırsakları normal şartlardan çok daha hassas ve aynı zamanda tepkisel olmaktadır. bu nedenle çoğu insanı rahatsız etmeyecek kadar basit olan uyarıcılara bile güçlü yanıtlar verdiği düşünülüyor.

İnsanların fizyolojik ihtiyaçlarından biri olan yemek yemek ya da kalın bağırsaktaki gaz, diğer besin maddelerinden kaynaklanan şişkinlik gibi olaylar Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığına sahip olan kişilerde aşırı tepkiye yol açar. Kullanılan bazı ilaçlar ya da besin maddeleri insanlarda kasılmayı arttırabilir. Bazen meydana gelen kasılmalar dışkının geniş zamanını uzatıyor ve bu durumda kabızlığa neden oluyor. Çikolata, süt ürünleri ya da çok fazla içilen alkol genel olarak bu durumu arttırıcı sebepler arasında yer alır. Kafein çoğu insanda dışkının yumuşamasına neden olur ancak Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığına sahip olan kişileri etkilemesi çok daha kolay olmaktadır. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığı cinsiyet ve aynı zamanda hormonlarla ilgili olan bir rahatsızlıktır. Uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalarda üreme hormonlarının Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığı üzerindeki belirtileri arttırdığını ve bu nedenle hastalık kadınların adet döneminde daha fazla belirtinin meydana gelmesine neden olur.

IBS (Irritabl Bağırsak Sendromu) Hastalığının Belirtileri

Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının meydana gelen belirtileri sinir sistemi ile bağırsak kasları ya da beyin ile bağırsak arasındaki iletişim problemi sonucunda meydana gelir. Kalın bağırsaktaki düşük dalga şeklindeki hareketlerde ya da ince bağırsakta besin maddelerinin iletiminde bazı sorunlar meydana gelir. Bu düzensizlik sonucunda, bağırsak düz kasında aşırı bir duyarlılık ya da huzursuzluk ortaya çıkar. Bağırsaklar daha çok ağrıyı yoğun bir şekilde algılar ve bağırsak duvarında yer alan kaslar aşırı güçlü, zayıf, yavaş bir şekilde kasılabilir. Hastalıkta herhangi bir tıkanıklık olmamasına rağmen, hastalarda şiddetli bir şekilde meydana gelen karın krampları ve fonksiyonel bir tıkanıklık ortaya çıkar. Bu durum uzun süren bir dönemde hastanın psikolojik durumunu da olumsuz bir şekilde etkiler. Bazı Irritabl Bağırsak Sendromu belirtileri reflü hastalığının belirtileriyle aynı olabilir. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığında meydana gelen birtakım belirtiler vardır, bu belirtiler ise, bulantı, karında şişlik, baskı ya da gerginlik hissi, ishal, kabızlık, karın ağrısı, dışkıda meydana gelen değişiklik, dışkılama sıklığında meydana gelen değişiklik, dışkı çıkışındaki anormallikler, dışkı ile birlikte mukus olması gibidir. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının belirtileri, hastanın ne yediğine, ne kadar yediğine, duygusal durumuna ya da kadınlardaki menstrüasyon dönemine bağlı olarak değişiklik gösterir.

IBS Hastalığı (Irritabl Bağırsak Sendromu) Tedavisi

Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığına sahip olan kişilerin ayrıntılı bir şekilde tıbbi özgeçmiş ve fiziksel muayene ile tedavi yöntemi belirlenir. Gaita örneği, dışkıda kan ve aynı zamanda enfeksiyon durumunun belirlenmesi için kullanılır. Endoskopi ile bağırsak muayenelerinin yapılması gerekir. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının tedavisi yaşam şeklinin değiştirilmesine göre gelişir. Yanlış beslenme, stres gibi durumlar Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığına neden olan şikayetlere göre tedavi şekli belirlenir. Stresin azaltılması Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının şikayetlerinin azalmasını sağlayan ilk basamaktır. Irritabl Barsak Sendromu hastalığının tedavisi için hayatınızda sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi hayatınıza dahil edin. Günlük olarak besin tüketiminizin kaydını ve şikayetleri bir deftere not edin. Bu şekilde hangi besinlerin sizi rahatsız ettiğini belirleyebilirsiniz. Üç ana ve üç ara öğün olmak üzere az oranda ve sık aralıklarla beslenme programı oluşturun. Her gün öğün atlamamaya özen gösterin ve gece geç saatlere yemek yemeyin. Yemek yerken acele etmeyin, yavaş yavaş yiyin. Hareket halindeyken yemek yemeyin ve lokmalarınızı iyice çiğnemeden yutmayın. Dışkılama alışkanlığınızı düzenlemek için tuvalete vakit ayırın. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi düzenli fiziksel aktivite yapın.

Stresli bir gün geçirdiyseniz bundan kurtulmak için on dakika kendinize zaman ayırın, germe hareketleri yapabilirsiniz ya da rahatlatıcı bir müzik dinleyebilirsiniz. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının tedavisinde hastanın doktor ile iletişimi, ona güvenmesi çok önemlidir. Hastanın güveni sağlanmalı ve aynı zamanda hastanın ruhsal yapısı iyi tanınmalıdır. Emosonel ya da fiziki stres gibi durumlar hastalıkta meydana gelen şikayetleri arttırır. Aynı zamanda nasıl bir hastalık olduğuna dair hastaya ayrıntılı bilgi verilmesi gerekir. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığı kronik bir hastalıktır ve aynı zamanda kesin bir tedavisi bulunmaz. Yapılan tedavinin süresi net olarak belli değildir, hayat boyu da sürebilme ihtimali bulunur. Fakat hastalığın aktif bir döneminde tedavi süresi en az sekiz ya da on iki hafta arası bir zaman dilimidir. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının tedavisine başlamadan önce hastalığın özelliklerinin belirlenmesi gerekir. Çünkü ishal baskın ya da kabızlık baskın olan hastalarda tedavi yöntemleri de tamamen farklı olmaktadır. Irritabl Bağırsak Sendromu hastalığının tedavisinde diyet çok önemli bir yer tutar. Kabızlığın hakim olduğu hastalarda bol posa kapsayan diyet çok farklıdır. Diyette yer alan posa hastaya maddi bir yük oluşturmadan ince saf kepek ile de yapılabilir. Kepek aynı zamanda kolon içinde yer alan basıncın azalmasına yardımcı olarak, bağırsağın geçiş anının normalleşmesini sağlar. Yemeklerin içerisine bir çorba kaşığı buğday kepeği koyularak, tüketilmesi gerekir. Kepeği diğer yemeklerin içerisine de aynı ölçüde koyabilirsiniz. Gaz yapan yemeklerin içerisine koymanıza gerek yok. Su alımının arttırılması gerekir. Aynı zamanda spor yapmak da hastalığın tedavisine büyük oranda katkı sağlar. Özellikle günde otuz beş ya da kırk beş dakikalık orta tempolu yürüyüşlerin yapılması uygun olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.