Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İç Baldır Ağrısı Neden Olur?

Bazı hastalıklar vardır ki sadece meydana geldiği bölgeye zarar vermez. Uzun vadede vücutta rahatsızlıklar meydana getirir. Bunlardan biri obezitedir. Obezite yani aşırı kiloluk insan bedenini hem içeriden hem dışarıdan etkileyen bir hastalıktır. Fazla kilolar iç organların işleyişini etkilerken, aynı zamanda kemik ve kas sistemine olan baskıyı da artırır. Sadece obezite değil; damar sertliği ve damar tıkanıklığı bedenimizin işleyişinde önemli değişiklere neden olur. Bu sorunlardan biri ”iç baldır ağrısı”dır. Vücudumuzun büyük bir kısmını taşıyan bacaklarımız özellikle baldır kısmı zamanla aşırı yük taşımasından dolayı ağrımaya başlar. Bu ağrı çekilmez bir hal alabilir. Hatta bu bölgede kısmi felç riski bile vardır. Peki, bu tehlikeli iç baldır ağrısı neden olur?

İç Baldır Ağrısı Nedir?

İç Baldır Ağrısı Nedir?

İç baldır ağrısı her yaşta görülebilen bir ağrı türüdür. Her yaş grubuna göre iç baldır ağrısının nedeni de farklılaşır. İç baldır ağrısı her kronik hem de akut şeklinde devam eden bir ağrıdır. Akut olarak seyreden iç baldır ağrısı çeşitli ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler ile geçirilebilir. Fakat kronik halde devam eden iç baldır ağrısı hastaları oldukça rahatsız eder. Kronik iç baldır ağrısı yaşlılarda, kas ve kemik erimesi sorunu yaşayanlarda ve obezite problemleri olanlarda daha sık rastlanır. İç baldır ağrısından şikayetçi olan kişiler genellikle yürüdükleri zaman bacaklarının iç kısmının yanmasından yakınırlar. İleri durumda ise otururken bile iç baldırda aşırı ağrı ve yanma meydana gelir. İç baldır ağrısına birkaç hastalık majör şeklide sebep olur. Bunun yanında spor yapmak ve ani bacak hareketleri de iç baldır ağrısını tetikler.

İç Baldır Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

İç baldır ağrısına neden olan birkaç önemli hastalık vardır. Bacağa aşırı yük binmesi ve özellikle iç baldır kasına aşırı baskı yapılması sonucu ağrılar oluşur. Bu ağrılar uzun süreli veya kısa süreli devam eder. Kişinin hareket kabiliyetini kısıtlarken, yürümesini ve ayakta durmasını da engeller.

Aşırı Kilo; kişilerde aşırı kilo birçok hastalığa zemin hazırlar. Özellikle obezite sorunu yaşayan kişiler hareket kısıtlanması ile uğraşırken kas ve kemik ağrıları da oluşur. Bacak bölgesinde aşırı yağlanma sorunu olan kişilerde iç baldır ağrısı problemleri oluşur. Aşırı kilodan dolayı bacağın iç kısmı birbirine sürter ve ağrı olur. Uzun vadede bu bölgede çeşitli pişik sorunları da görülür. İç bacak ağrısının aşırı kilolar yüzünden meydana geldiği durumlarda kişinin sıkı bir diyet programı ile kilo vermesi istenir. Kiloların verilmesi ile iç bacak ağrısı geçecektir.

Diyabet; şeker hastalığı birçok hastalığın meydana gelmesine neden olur. Şeker hastalığında kandaki insülin ve glukagon dengesinin olmaması, kanın akışında sorunlara neden olur. Şeker hastalarının düzenli beslenme, spor yapma ve ilaçlarını kullanması gerekir. Aksi halde diyabete bağlı ikincil hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Bu hastalıklardan biri de bacak kasları ağrılarıdır. Diyabet hastalarının kilo kontrolünü sağlayamaması durumlarında bacak kaslarından deformasyonlar görülür. Buna bağlı olarak iç bacak kasında ağrılar, şişlik veya morarma görülür. Bu tür bir problemden kurtulmak için şeker hastalarının dikkatli olması gerekir. Doktorun direktifine uyması halinde bu tür sorunlardan kurtulunur.

Damar Problemleri; çoğunlukla toplar damarlardan meydana gelir. Toplar damarların şişmesi veya daralmasına bağlı olarak kan akışında değişiklikler olur. İç baldırda bulunan atar damarda meydana gelen tıkanmalar iç baldırda şiddetli ağrılara, morarmalara ve şişliklere neden olur. Bu kişiler genel olarak uzun süre ayakta durma veya aşırı yürümeye bağlı olarak şiddetli kas kasılmaları ve bacak ağrısı hisseder. Damar problemleri yaşayan kişilerin öncelikle tedavi olması gerekir. Bunun yanında boy ile orantılı bir kiloda kalmaya özen göstermelidir. Ayrıca uzun süreli ayakta durmak ve yürümek gibi durumlardan kaçınmalıdır.

Yanlış ve Aşırı Spor Yapmak; spor yapmak insan bedeni için sağlıklıdır. Fakat ısınmadan yapılan spor iç baldırda ağrılara neden olabilir. Ayrıca esneme hareketleri yaparken aşırıya kaçmak ve kasları zorlamak iç baldır kaslarında ağrı oluşmasına hatta yırtılmasına sebep olur. Aşırı spor yapmak da kısa süreli kas yanmalarını uzun sürecek baldır ağrılarına dönüştürebilir. Spor yaparken ani hareketler yapmaktan kaçınmanız kas ve kemik sağlığınızı korur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.