Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İçine Konan Dondurmayla Efsaneleşen Kavunun 7 Faydası!

Kavun yaz aylarında yetişen bir meyvedir. Sarı ve yeşil renkli kabuğu ile bilinen kavun içerisi de aynı şekilde yeşil dipten sarıya doğru döner. Kırçıllı renkli kavun ve düz renkli kavun renkli olarak iki çeşit kavun yetişitiriciliği vardır. Dış yüzeyleri olarak birbirlerinden farklı olmasının dışında iki türde olan kavunların başka bir farklı yoktur. Tat ve içleri her iki türdeki kavunun da aynıdır. Kavun yazın çok sıcak yerlerde tarlada yetiştirilir. Kavun tohumları alınarak dikilen kavun düzenli olarak sulama işlemlerinin yapılması ile kavun yetiştirilir. Kavun yetişmeye başladığında olgunluk seviyesine geldiğinde toplanır. Orta boyda kalır. Çok fazla büyümez. Bunun yanında kavunun tam orta kısmında sarı küçük boylarda bol miktarda çekirdeği bulunur.

Kavunun kendinde has çok hoş ve hafif bir kokusu vardır. Kesilmek üzere bıçak batırıldığı anda kavun kendinin hemen kokusunu belli eder. Kavun kokusu çok beğenildiğinden de bazı parfüm şirketleri kavun kokusunu parfüm haline getirmiştir. Hamilelik dönemlerinde olan bayanlarında mutlaka kavun tüketmeleri gerekir. Çünkü kavun içerisinde bol miktarda vitamin içerir. İçerdiği bu vitaminler sayesinde kavun insanların hemen hemen pek çok rahatsızlıktan korunmasını sağlar. Bu nedenle kavun faydaları oldukça önemlidir.

Kavun Faydaları Nelerdir?

Kavun çok fazla besin ve mineral içermektedir. Ayrıca, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve alfe-beta karotenleri içerisinde barındırır. Bu yönden düşünüldüğünde hemen hemen pek çok rahatsızlığa da doğal tedavi yöntemidir. Sadece yaz aylarında yetişen bu meyveyi bolca tüketmek bu nedenle önemlidir.

1. Kavun Kabızlığı Önler

Kavun tüketen insanlar fark edecek derecede sindirimlerinin kolaylaştığını görür. Yaz aylarında tüketilen kavun en azından o üç aylık süreç içerisinde kavun tüketimlerini arttırabilirler. Kavunda su oranı çok fazladır. Vücudun su ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Hem bu özelliği nedeniyle hem de barındırdığı sayısız mineraller ile kavun insanların kabızlık sorununu çözer. Kavun tüketimi sonucunda sindirim sistemi daha hızlı çalışmaya başlar. Bu sayede kavun insanın çok daha hızlı şekilde boşaltım yapmasını sağlar. Vücuttan zararlı kısımları daha hızlı şekilde atarak insanların karnında oluşabilecek olan şişkinliklerin oluşmasına engel olur. Mide rahatsızlıklarına ve de karın şişkinliğini kavun ile önleyebilirsiniz. Her sabah uyandığınız zaman kahvaltı yapmadan önce tüketecek olduğunuz bir dilim kavun sayesinde daha rahat bir mideye sahip olabilirisiniz. Kabızlık sorunundan en azından yazın böylece uzaklaşabilirsiniz.

2. Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Kışın hastalıklar artar. Soğuk nedeniyle vücutlar direncini yitirir. Tam dirençli olmayan vücutlarda ne yazık ki bu nedenle daha kolay hasta olmaya başlar. Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına yakalanmamak için de insanlar bağışıklık sistemini kuvvetlendirmelidir. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlamak için ise yazın bir şeyler yapabiliriz. Örneğin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besin değeri yüksek olan bol miktarda C vitamini barındıran meyveler tüketilmelidir. Yaz aylarından buna başlarsak kışın hasta olmaktan korunabiliriz. Yazın düzenli olarak kavun tüketimini sağladığınız takdirde ister istemez bağışıklık sistemini güçlendirmiş olursunuz. Özellikle de çocukların bünyeleri hasta olmaya daha meyillidir. Çünkü çocuklar kendilerini soğuk günlerde, okullarda çok iyi şekilde koruyamaz. Hayata yeni başlayan bebekler ise yaz aylarında bile hasta olabilir. Kavun onlar için daha da önemli bir meyvedir. Çünkü yeni doğan bebeklerin ve küçük çocukların karşılaşabilecek olduğu hastalıklardan korunmaları için bağışıklık sistemlerini çok iyi şekilde güçlendirmeleri gerekir. Anneler de bebeklerine ve çocuklarına kavun yedirerek onların daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlayabilir.

3. Akciğeri Temizler

Günümüzde sigara kullanan çok fazla insan vardır. Neredeyse artık sigara kullanmayan insanlar parmakla gösterilecek düzeye gelmiştir. Sigara ne kadar zararlı olsa da kullananlar bunu bırakmaktan vazgeçememiştir. Büyük bir bağımlılık olan sigara aslında sağlık açısından çok zararlıdır. Çünkü sigara içildiği anda ilk olarak direk akciğer ile temas eder. Ciğerlere çekilen sigara dumanı başlıca akciğer hastalıklarının oluşmasını tetikler. Akciğer hastalıklarından korunmak isteyen insanlar ise mutlaka ciğerlerini temizleyebilecek olan besinleri tüketmeleri gerekir. Akciğer hastalıkları, kalp damar yolu hastalıkları çok iyi sonuçlanmayabilir. Olası bir durumda mutlaka sigaranın bırakılması gerekmektedir. Ancak yine de sigarayı bırakamayan insanler en azından akciğerlerini temiz tutmaya önem vermelidir. Kalp ve damar yollarını da bu yönde korumaları gerekir. Bunun dışında temiz hava yoksunluğu yaşayan ortamlar olduğundan sigara içmeyen insanlar da akciğer, kalp damar yolu temizliğine dikkat etmelidir. Akciğeri ve kalp damar rahatsızlıklarından korunmak isteyen insanlar kavun tüketimlerini arttırabilir. Kavun içerisinde yaklaşık olarak binden fazla potasyumu taşır. Bol miktarda taşıdığı bu mineral sonucunda da akciğer temizliğinin yapılması bir hayli önemlidir. Bol miktarda kavun tüketerek akciğerlerini temiz tutabilirler. Kavun bu açıdan onlar için çok faydalı bir meyvedir.

4. Strese Karşı Mücadele

Yoğun iş hayatı geçiren insanlar gün içerisinde oradan oraya koşuşturmak zorunda kalırlar. Ev, iş, okul ya da diğer yandan da uğraşmaları gereken pek çok konu insanları beklemektedir. İnsanlar da bu işlerle meşgul olduklarında mutlaka dikkatli olmaları gerekir. Dikkat gerektiren işleri yaptıklarında sinir ve stresten de uzaklaşmalarını sağlar. İnsanların da stresten uzak kalabilmeleri için tükettikleri besinlere dikkat edebilirler. Günlük yaşamda stresten uzak kalmaya çalışmak ne kadar zor ve güç gibi görünse de yediğimiz besinler ile bunu sağlayabilirler. Strese karşı mücadele gerektiren işlerde yoğun şekilde çalışan kişiler bol miktarda kavun tüketebilirler. Kavun içerdiği mineraller sayesinde beyin hücrelerine direkt olarak etki eder. Böyle olunca da beyin hücrelerinin sinir ve strese karşı daha güçlü olmasını sağlar. Dolayısıyla da stresli hayatları olan insanlar kavun tüketimlerini arttırabilirler.

5. Göz Sağlığına Korur

Göz sağlığının korunması için A vitaminin tüketimi önemlidir. A vitamini de en çok kavun meyvesinde bulunmaktadır. Yaz aylarında bol miktarda tüketmeniz gereken kavun göz rahatsızlıklarından sizi korur. Aynı zamanda göz sağlığınız için bu noktada tükettiğiniz besinler çok önemlidir. Kavun A vitamini bakımından çok zengin bir meyve olduğu için insanlar gönül rahatlığı ile kavunu fazlasıyla tüketebilirler. En kalıtsal rahatsızlıklardan biri olan katarakt bile düzenli olarak kavun tüketiminin ardından yüzde kırk oranında azaldığı söylenir.

6. Adet Sancılarının Azalması İçin Kullanılabilir

Bayanların ortak problemleri vardır. Bunlardan en büyüğü ise çoğu bayanın yaşadığı adet sancılarıdır. Özel günlerinde bayanlar şiddetli şekilde bazı ağrılar çeker. Karın ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı gibi çeşitli ağrılar özel günlerde görülmektedir. Ancak adet sancısı çekmekte olan pek çok kişi genel olarak karın bölgesi ağrısından dert yanar. Bu hastalık hele ki yaz aylarında olunca daha da çekilmez bir hal alır. Yazın olsun bu adet sancısını azaltmak tüketilen besinler ile giderilebilir. Adet sancılarının azalması için bol miktarda yazın kavun tüketilebilir. Yazın tüketilecek olan bu kavun sayesinde adet dönemlerinizde az da olsa acının azaldığını fark edeceksinizdir.

7. Cilt Sorunlarına Çözüm

Egzama, saç dökülmesi diğer deri hastalıklarının hepsi cildiyeye girer. Günümüzde pek çok insan da bu cilt sorunları ile karşılaşır. Cilt sorunları ile karşılaşılan insanlar da mutlaka yedikleri besinlere dikkat etmelidir. Çünkü dünyada var olan tüm besinler adeta doğal bir şifadır. Bu şifalardan yararlanarak insanlar cilt sorunlarından korunabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.