Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrar Bulanıklığı Neden Olur?

Böbrekler vücudumuzda dolaşan kanın süzülmesinden sorumludur. Besinlerden elde edilen bileşikler kana karıştıktan sonra damarlar yolu ile böbreklere gelir. Böbreklerde bulunan sistem sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu bileşikler kana geri kazandırılırken, vücudun ihtiyaç duymadığı zararlı bileşikler ise idrarın yapısına katılarak idrarı oluşturur. İdrar vücutta ihtiyacımız olmayan şeylerin sıvı formlu olarak uzaklaştırılma şeklidir. İçerisinde çoğunlukla atık maddeler, fazla su, üre-ürik asit bulunur. Bu maddelerin vücuttan atılması gerekir. Aksi halde vücutta biriktikçe bazı sorunlara yol açar. İdrarın rengi açık sarı veya beyaza çalar renktedir. Bazı hastalıklar, böbrek problemleri veya iltihap gibi sorunlar idrar renginin değişmesine neden olur. Bazı hastalıklar da idrarda bulanıklığa neden olarak belirti gösterir.

İdrar Bulanıklığı Nedir?

İdrar Bulanıklığı Neden Olur?

Normal idrar rengi sama sarısı rengindedir ve berrak formdadır. İdrarın renginin sarı olmasının nedeni ”ürobilinojen” maddesini barındırmasından ötürüdür. Ürobilinojen maddesi; kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sırasında ortaya çıkar. Kanın böbreklerden süzülmesi ile ihtiyaç duyulmayan bu madde idrar sıvısına rengini verir. Sağlıklı bir insanın idrar sıvısının berrak ve sarı renkli olması beklenir. Fakat hastalıklardan ötürü kana karışan bazı sıvılar böbreklerde süzüldükten sonra idrarda kendini gösterir. Yani idrar vücuttaki hastalıklara veya fizyolojik sorunlara bağlı renginde ve formunda değişiklik gösterir.

Hastalıklardan kaynaklı olarak idrarın sarı rengi daha koyulaşarak bulanıklaşır. Sadece bunlar değil beslenme şekli de idrar rengini etkileyen durumlar arasındadır. Örneğin; az su tüketimi koyu renge, vitamin kullanımı mavi veya yeşil renge, aşırı C vitamini alma veya havuç tüketimi turuncu renge idrarın bürünmesine neden olur. İdrar tahlilleri idrarın rengine göre izlenerek ölçüm yapılır. Ayrıca idrarda yapılan bulanıklık testleri de idrarın berraklığının neden değiştiğine dair bulguları elde etmemizi sağlar.

İdrar Bulanıklığının Nedenleri Nelerdir?

İdrarın açık sarı renkli ve berrak olması gerekirken idrarda koyulaşma ve bulanıklık böbrek problemleri veya başka sorunların varlığına işaret eder. İşte idrar bulanıklığının nedenleri;

Fosfor Fazlalığı: Yüksek oranda süt ve süt ürünleri tüketimi vücutta fosfor mineralinin fazlalığına neden olur. Vücudun ihtiyaç duymadığı fosfor minerali başka maddeler ile bileşerek idrar ile vücuttan atılır. Fosfor idrar ile atılırken idrarın bulanıklaşmasına neden olur.

Vajinal Akıntı: Kadınlarda sıkça rastlanan bir durum olan vajinal akıntılar idrarın bulanık görünmesine sebep olabilir.

Böbreklerin Susuz Kalması: Su da kan gibi böbrekler aracılığı ile süzülerek fazlası vücuttan atılır. Günlük su ihtiyacını karşılamayan kişilerde böbreklerden süzülen su miktarı az olacağı için idrar da az olur. İdrardaki su oranının az oluşu diğer maddelerin daha fazla olmasına neden olur. Bu maddeler idrarın daha koyu renkli ve daha bulanık görünmesine neden olur. Günlük su ihtiyacını giderdiğinizde ise idrarın rengi ve bulanıklığı giderilir.

Vitamin Hapları: B ve C vitaminin vücuda sürekli olarak alınması idrarın rengini değiştirir. Çünkü bu vitaminler böbreklerden süzülerek idrarla dışarı atılır. Vitaminlerin renk verici özelliği ile hem idrar rengi koyulaşır hem de idrar bulanıklaşır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yolunda, böbreklerde veya mesanede bir enfeksiyon olması halinde idrar bulanıklaşır. İltihabın idrara karışması sonucunda idrar rengi hem koyulaşır hem de rengi bulanıklaşır. Bunun yanında idrar yaparken yanma, ağrı gibi problemler idrar yolu enfeksiyonlarını işaret eder.

Cinsel İlişki: Cinsel ilişkide partnerlerden en az birinin genital bölgede hijyeni sağlayamaması durumunda idrar yolunda enfeksiyon oluşur ve idrarın rengi koyulaşıp idrar bulanıklaşır.

Proteinüri: Şeker, yüksek tansiyon ve böbrek problemleri varlığında ortaya çıkıyor. Böbreğin idrar ile beraber çok sayıda proteini de serbest bırakması sonucu idrarda bulanıklık ortaya çıkar.

Böbrek Taşı: Böbreklerde taş veya kum varlığında, buradaki maddeler tam süzülmediğinden dolayı idrar rengi koyu ve bulanık bir hale gelir.

Dehidrasyon: Vücudun fazla su kaybetmesi ile idrar bulanıklaşır. Sürekli terleme veya kusma yolu ile su kaybeden kişilerde görülen bu durum, idrarın bulanık olmasını sağlar.

İdrarda Semen Görülmesi: Erkeklerde cinsel ilişki sonrasında idrara semen karışabilir. Bu durum idrarın bulanık olmasına neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.