Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Genellikle çocukların bulunduğu evlerde daha fazla görülen, seyrek de olsa büyüklerin de yatak ıslatma sorunundan kaynaklanan, hasta bakılan evlerde ya da evinizde beslediğiniz ev hayvanlarının da yapabilir olduğu idrar lekeleri, istenmeyen görüntü ve kötü kokuları içerdiği için, yeni oluştuğunda temizlemek veya öncesinde önlem almak gerekmektedir.

Yataklarınızda yatak koruyucu diğer adıyla alezler kullanabilirsiniz, ancak yatak koruyucular yatağınızı korusa da çarşaf ve yatak koruyucuyu geniş bir alan olarak idrardan ıslanacaktır. Çünkü idrar asitli bir yapıdadır. Bu yüzden kolaylıkla leke bırakabilir.

Evinizde beslediğiniz kediniz de hastalık belirtisi olarak etrafa çişini yapabilir. Kedinizin çişini temizlemenin ve çiş kokusunu gidermenin en etkili ve kalıcı yolu, kedinizin çişini yaptığı yeri sirkeli su ile silmeniz. Eğer kıyafetlerde ise, çişli kısmı sudan geçirip makineye atın, ancak yine makinenin bir gözüne sirke eklemeyi unutmayın.

Yıkanacak şekilde olan eşyaların temizliği kolaydır, ancak halı gibi olan, kaldırılması zor olan eşyalarda biraz zorlanılsa da, canınız sıkılsa da bunların çözümleri var endişe etmeyin. Bu yazımızda idrar lekesi nasıl çıkar sorusunun cevaplarını bulacaksınız.

Yataktan İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Yatağınızdaki idrar lekesi yeni oluştuysa, öncelikle idrarın fazlasını bir kumaş, havlu veya vakumlu süpürgenizle alın. Önceden kalan idrar lekesi ise ve yeni oluşan ve fazlalığını aldığınız idrar lekesinin üzerine lekeyi kapatacak şekilde karbonat döküp bir gece bekletin. Bir gün sonra karbonatlı kısmı süpürgeniz ile alın ve yine karbonat ve oksijenli suyu karıştırıp bu karışımla nemli hale getirdiğiniz bez ile yatağınızı silin, ıslak ve nemli kalmaması, iyice kuruması için saç kurutma makinesini kullanarak kurutabilirsiniz.

Yatağınızdaki idrar lekesi ve kokusunu çıkarabilmek için, bir başka yöntem ise bir karışım hazırlamaktır, bu karışım ise, bir kabın içine bir çay bardağı su, bir kaşık sirke, bir kaşık bulaşık deterjanı, bir kaşık karbonat ve iki damla dezenfektan. İyice karıştırdığınız bu malzemeleri, bir bez yardımıyla idrar olan lekenin üzerini iyice örtün, bir süre bekledikten sonra temiz su ile bu karışımı silin, sildiğiniz nemli yere yine karbonatla kapatacağınız lekenin üzerini bir gece bekledikten sonra, elektrik süpürgesi ile karbonatı alın.

Halıdan İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer halınızda idrar lekesi varsa, bunu çıkarmanın yolu, yeni olmuş ise halının iyice idrarı emmemesi için, bez yardımıyla ıslaklığı alın, sonra sıcak su içine hazırlayacağınız sirke ve deterjan karışımı ile idrarlı bölgeyi eski bir diş fırçası yardımıyla sürün, yarım saat sonra nemli ve temiz bir bez ile silin.

Koltuktan İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltukta oluşan idrar lekesi ve kokusunu, yataktan idrar lekesi nasıl çıkar bölümümüzden okuyarak uygulayabilirsiniz.

Koltuklarınız bir başka yöntemde beyaz sabun ile suyu bez ile köpürtmek, sabunlu su ile koltuklarınızı silmek ve kurulamak. Beyaz sabun yerine suyun içine Arap sabunu ya da sirke de kullanabilirsiniz.

Deriden İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri kumaşlardaki lekeleri, yıkama talimatlarına uyarak temizlemek daha etkili olacaktır.

Kumaştan İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşlardaki lekeleri de etiketlerindeki talimatlara uygun şekilde temizlemek sonuç alabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Kumaşınızdaki idrar lekesini, 20- 25 dakika ılık ve deterjanlı suda bekletip yıkayınız. Eğer hala leke varsa, 20- 25 dakika deterjanlı suda beklettiğiniz kumaşınızı, leke çıkarıcı deterjan ile yıkayınız. Ancak leke çıkartıcı olarak kullandığınız deterjan kumaşınızın rengini değiştirmesin. Deterjanınızın kullanma kılavuzunu okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Kıyafetten İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerin etiketlerinde genellikle nasıl yıkanması gerektiği yazılıdır ve kıyafetlerde idrar lekesinin uzun zaman bekletilmesi söz konusu olamaz. O yüzden, idrar bulaşan kıyafetinizi vakit kaybetmeden normal yıkama yaptığınız da temizlenecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.