Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrar Söktürücü Çorba Tarifi

Soğan, içeriğinde bulunan birtakım vitamin, mineral ve elementler sayesinde sağlığa çok faydası olan ve yılın bütün aylarında her yerde kolaylıkla bulunabilen doğal bir şifa kaynağıdır. Günümüzde çok sık görülen kanser gibi çok ciddi hastalıklardan insan vücudunu korumaktadır. Cilt sağlığı açısından çok önemli bir besin kaynağı olduğu gibi, aynı zamanda enfeksiyon hastalıkların tedavisinde de büyük bir oranda etkili olmaktadır. Diyet yapan ya da ideal kilosunu korumaya çalışan bireyler için de soğan önemli bir besin kaynağıdır. Çünkü zayıflama alanında çok büyük bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda birtakım hastalıklardan korunma ve hastalığın iyileşme sürecini kısaltma gibi özelliği vardır. İnsan vücudu için birçok faydası bulunan soğan, hastalıklara karşı insan vücudunun önemli bir direnç göstermesine yardımcı olmaktadır. İnsanların birçok hastalığa yakalanmasını engeller ve hastalık aşamasında iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda soğan birçok enfeksiyon hastalıklarına karşı da çok etkilidir. İnsanlar soğanı yoğun kokusu ve yediğiniz zaman ağzınızda uzun süre bıraktığı tat, koku nedeniyle tüketmemeyi tercih etmektedir. Ama soğanın insan vücuduna çok fazla faydası bulunmaktadır. Bu nedenle kokusuna, ağızda bıraktığı tada aldırmadan sürekli tüketmek gerekmektedir. Soğan aynı zamanda kükürt, lif, B ve C vitamini açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca soğanın içeriğinde demir ve tiamin gibi mineraller de yüksek bir oranda bulunmaktadır. Soğanın içerisinde bulunan asitler, özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı da çok etkili olmaktadır. En önemli besin maddelerinden biri olan soğanın insan vücudu için faydaları şunlardır, özellikle yüksek kan temizleyici, idrar söktürücü ve mikrop önleyici özellikleriyle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, sıvı birikimi ve böbrekle ilişkili benzeri herhangi bir sorunla mücadele etmek için mükemmel bir tedavi sağlar.

İdrar Söktürücü Çorba Nasıl Yapılır?

sogan-corbasi-tarifi-6426461

İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden biri olan soğanı istediğiniz her şekilde tüketebilirsiniz. İster çiğ olarak yemeklerin yanında yiyin, isterseniz salatanın içerisinde doğrayın isterseniz de çorbasını yaparak tüketin. Soğan gibi idrar söktürücü özelliği bulunan birtakım yiyecek ve bitkiler, insan vücudunun tutmuş olduğu suyun atılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda insan vücudunu tamamen temizlemektedir. İdrar söktürücü özelliği bulunan birtakım yiyeceklerin etkisi, idrar ile birlikte insan vücudunda su tutmasına neden olan sodyum mineralinin atılması sağlamaktadır. Ayrıca sodyum, insan vücudunda bulunan hücrelerde ve dokularda fazla depolanan suyu çekerek, mesaneye toplar. İnsan vücudunda bulunan fazla suyun atılması için birtakım ilaçlar bulabilirsiniz ama ilaç kullanacak kadar ciddi bir durum bulunmuyorsa, idrar söktürücü özelliği bulunan yiyecekleri tüketebilirsiniz.

İnsan vücudu için doğal bir şifa kaynağı olan soğanın idrar sökücü gibi bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle böbreklerinizle ilgili birtakım sıkıntılar yaşıyorsanız, soğan çorbası ile bu rahatsızlığınızdan çok kısa bir süre sonra kurtulabilirsiniz.

Malzemeler :

  • 2 litre su
  • 2 adet büyük bir soğan

Hazırlanışı :

  1. Soğan çorbası için iki litre suyu küçük ebatlara sahip olan tencereye dökün.
  2. Ardından içerisine iki adet soğanı doğrayın.
  3. Belirli bir süre, yani su kaynayıncaya kadar pişirin.
  4. Arzu ederseniz içerisine bir miktar limon suyu ya da maydanoz ekleyebilirsiniz.

Gün içerisinde, ana öğünler haricinde ılık bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Gece tuvalete gitme ihtiyacının olmamasını istiyorsanız, soğan çorbasını gündüz içebilirsiniz. Soğan çorbasını aynı zamanda kahvaltıdan en az yarım saat önce aç karnına, iki bardak şeklinde içebilirsiniz. Soğan çorbası böbreklerinizi derinden temizleyecektir ve böylece idrar yoluyla ilgili probleminiz ortadan kalkacaktır. Su ve soğan miktarını arttırarak, bir sonraki günde içebilirsiniz.

Soğan Nelere İyi Gelir?

gebelikte-enfeksiyon-hastaliklari

İnsan vücudu açısından çok önemli bir besin kaynağı olan soğan aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, klor, bakır, demir, fosfor, iyot, silikon ve kükürt gibi mineraller açısından zengindir. Soğan aynı zamanda A, B, C ve E vitaminlerini de yüksek oranda içermektedir. Soğan çok iyi bir idrar söktürücüdür ve bu nedenle insan vücudunda birtakım sebeplerden dolayı sıvı birikimi, şişik göz kapakları ve ödem gibi durumların tedavisine önemli bir katkı sağlamaktadır. İnsan vücudunda ortaya çıkan birtakım iltihaplanmalar ile mücadele etmektedir. Çok etkili bir antioksidandır. Soğanın antiseptik, mikrop öldürücü ve aynı zamanda mantarın oluşumunu önleme gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Mikropların, bakterilerin ve ayrıca mantarın neden olduğu bazı iltihaplanmalara karşı da koruyucu etkisi vardır. Solunumu daha çok düzenli hale getirir ve iyileştirir. İnsan vücudunu kalp ve damar hastalıklarına karşı da büyük oranda korumaktadır.

Soğan kalp hastalıklarına karşı iyi bir tedavi yöntemidir. Soğan aynı zamanda potasyum mineralini, B ve C vitaminlerini yüksek oranda içermektedir. Soğanın doğal antibiyotik özelliği bulunmasından dolayı kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkları da olumlu anlamda etkilemektedir. Kanı temizleme gibi önemli bir özelliği bulunmasından dolayı damar tıkanıklığına neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda kalp sağlığını yüksek oranda tehdit eden ve insan vücudunda birtakım hastalıklara neden olan serbest radikallerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Bu sebeplerle soğan kalp sağlığını koruma açısından çok önemli bir besindir.

1. Enfeksiyon Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır

Soğanın en önemli ve en çok bilinen faydalarından bir tanesi ise enfeksiyon hastalıklarına çok iyi gelmesidir. Aynı zamanda insan vücudunda birtakım hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan serbest radikallere karşı çok etkilidir. İnsan vücudunda en çok görülen enfeksiyon görülen sindirim sisteminde bağırsak ve mide gibi organların tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gazın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Günümüzde en sık karşılaşılan ve çok ciddi bir hastalık olan kansere neden olan serbest radikallerin insan vücudundan kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.

2. Kış Hastalıklarına İyi Gelir

Özellikle kış aylarında çok sık yakalanılan hastalıkların başında soğuk algınlığı gelmektedir. Soğuk algınlığı daha çok nezle, grip, yüksek ateş, astım ve bronşit gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. İnsan vücudundaki solunum yollarında ortaya çıkan enfeksiyon rahatsızlıklarını da ortadan kaldırmaktadır. Yakalanılan hastalıklardan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

3. Yanıklara ve Böcek Isırmalarına Faydalıdır

Herhangi bir sebepten dolayı vücudunuzda yanık tedavisinde ya da böcek ısırmaları sonucunda ortaya çıkan deri rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır. Deriniz yandıysa ya da böcek ısırması sonucunda deride ortaya çıkan rahatsızlığı tedavi etmek için, soğan suyunu bölgeye sürün. Biraz yanma hissi oluşturacaktır ama uygulamaya devam edin. Yaralarda oluşma riski bulunan iltihap ya da enfeksiyonların meydana gelmesini engeller. Aynı zamanda soğanın mikrop kırıcı özelliği de bulunmaktadır. Hücrelerin onarılmasını ve aynı zamanda yenilenmesini de sağlamaktadır.

4. Damar Sertliğine Karşı Kullanılır

İnsan vücudunda yanlış beslenme ve buna bağlı olarak kolesterol seviyesinin düşük olması, birtakım sebeplere bağlı olarak damar sertliğini ortaya çıkarmaktadır. Damar sertliği hastalığı yaşayan bireylerin kalp kaslarında da zayıflama meydana gelir. Aynı zamanda soğan damar sertliği gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Her gün düzenli olarak soğan yediğiniz zaman damar sertliği gibi hastalıklara yakalanma ihtimali tamamen azalmaktadır ve böylece kalp sağlığı da korunmuş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.