Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrar Söktürücü Doğal Tedaviler

Yetişkin her insan hayatının bir döneminde vücutta su toplanması (ödem) sorunuyla mutlaka karşılaşmıştır. Pek çok sebebe bağlı olarak ve dönemsel olarak gelişebilen bu durum, çoğu zaman kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat bazı insanlarda hem süresi hem yoğunluğu fazla olabilir ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda idrar söktürücüler en önemli yardımcımız olurlar. Biz de burada beslenmemizin ve günlük hayatımızın bir parçası haline getirebileceğimiz doğal idrar söktürücülerden bahsedeceğiz.

” Vücutta Su Toplanması ” Ne Demek?

Bazen sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan ve karın bölgesinde şişkinlik olarak kendini gösteren hazımsızlık sorunuyla karıştırılsa da, vücutta su toplanması – birikmesi (ödem) aslında dolaşım sistemiyle ilgili bir durumdur. Vücutta su toplanmasını kısaca, vücudumuzdaki boşluklarda doğal olarak bulunan sıvı miktarındaki artış olarak tanımlayabiliriz. Bu sıvı hem iç organlarımızı korumak hem de, örneğin eklemlerimizin rahatça hareket etmesini sağlamak için vardır. Belli bir miktarda olması son derece gerekli olan bu sıvı, herhangi bir sebepten ötürü artarsa, organlara baskı yaparak, çalışmalarını güçleştirebilir. İşte o zaman artan vücut sıvısının yerine bağlı olarak, nefes darlığı, dolaşım bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Dolaşım sistemini sindirim sisteminden bağımsız düşünemeyiz elbette. Vücudumuzdaki tüm sistemler, birbirleriyle etkileşim halindedirler ve birinde meydana gelen bir bozukluk, diğerini de etkiler. Dolaşımın sağlıksız olması, ayaklarda, bacaklarda, ellerde, yüz bölgesinde, karında şişmelere sebep olup kişinin hareketlerini kısıtlayabilir. Vücutta ödem, beslenme tarzıyla da yakından ilgili bir durumdur. Aşırı tuzlu gıdalar belli zamanlarda vücutta ödemlere sebep olabilir. Altta yatan başka önemli bir sebep yoksa, vücutta biriken sıvılardan kurtulmak çok da zor değildir. Fakat önce sebebi araştırılmalıdır.

 

“İdrar Söktürücü” Nedir?

Yediklerimizden aldığımız tuzun, su tutma özelliği vardır. Çok tuzlu beslenen ya da başka bir sebepten vücudunda tuz dengesi bozulmuş olan kişilerde vücutta su tutulumu da fazla olur. İdrar söktürücü olarak adlandırılan ilaçlar, gıdalardan alınan tuzun vücut tarafından emilimini engelleyerek kana karışmadan direk olarak idrara geçmesini ve bu yolla vücuttan atılmasını sağlar. Karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ya da böbrek rahatsızlığı olan hastalarda tedavinin bir parçası olarak idrar söktürücü ilaçlar kullanılır.

Doğada aynı etkiyi gösteren ve aslında tıpla uğraşan bilim adamları için de ilham kaynağı olan pek çok bitkiye rastlamak mümkün. Pek çoğunu yemeklerimizde, salatalarımızda, içeceklerimizde sıkça kullandığımız bu sebze, meyve ya da otları biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

İdrar Söktürücü Doğal Tedaviler Nelerdir?

1. Ihlamur

Geleneksel şifa bitkileri arasında ilk akla gelen ıhlamur, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaygın bir kullanıma sahiptir. En çok kış aylarında, soğuk algınlığı tedavisinde ve çay olarak tüketilir. Terletme ve idrar söktürücü özelliği sayesinde, toksik atıkları vücuttan uzaklaştırır. Böylece nezle ve soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olurken aynı zamanda vücutta oluşan ödemin dağılmasını da sağlar. Rahatlatıcı etkisiyle de rahat bir uyku sağlar. Bazı hastalıklarda ve ruhsal sıkıntılarda iyi bir uykunun ne derece önemli olduğunu söylememize gerek yok. Ihlamur ağacının bahar aylarında çiçek açar. Bu çiçekler ve yapraklar toplandıktan sonra kurutularak yıl boyu kullanılabilir. Baharatçılarda açık ya da paketlenmiş olarak bulunan ıhlamuru, hemen her markette poşet çay formunda da bulmak mümkün. Fakat herhalde en sağlıklısı kendinizin yaptığı ve hiç de zor olmayan klasik demleme yöntemi. Bunun için her bir bardak (soğuk) suya bir tutam ıhlamur koyun. Lezzetini ve şifasını artırmak için 1-2 dilim limon ve yine 1-2 dilim elma eklemenizi de tavsiye ederiz. Su kaynamaya başlayınca ateşi kısın, 10-15 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Vakti geldiğinde zaten mis gibi ıhlamur kokusunu alacaksınız. Şeker sorununuz yoksa, balla tatlandırarak içebilirsiniz. Düzenli olarak günde 1-2 fincan ıhlamur içmek idrar söktürücü özelliği sayesinde sizi hissedilir derecede rahatlatacaktır. Tüm bu faydaları yanında, sık ve fazla miktarda idrara çıkma sonucu vücuttaki elektroliz ve tuz dengesinin bozulabileceği ihtimali de göz ardı edilmeden, uzun süreli kullanımdan kaçınmak gerekir.

2. Maydanoz

Çorbadan böreğe, köfteden dolmaya hemen her yemeğimizde ve salatamızda bir tutam olmazsa olmaz maydanoz, özellikle böbrek fonksiyonları üzerindeki faydalı etkisiyle tam bir şifa kaynağı. Zayıflama diyetlerinde de idrar söktürücü ve ödem çözücü etkisiyle baş köşededir. Çok zengin bir C vitamini kaynağı olan maydanoz vücut direncini artırır, hastalıklarla mücadelede vücuda destek olur. Aynı zamanda bir A vitamini deposudur ve antioksidan özelliğe sahiptir. Maydanozdan idrar söktürücü olarak fayda sağlamanın en etkili yolu, çay olarak tüketilmesidir. Maydanoz çayı hazırlarken dikkate edilmesi gereken nokta, maydanozu kaynatmamak. Kaynamış suyun içine saplarıyla birlikte konulan maydanozlar, demliğin kapağı kapatılarak 15-20 dakika kadar demlenmeye bırakılırsa, vitamin değerini kaybetmez. Süzülerek ve isteğe göre limonla tatlandırılarak içilebilir.

3. Kiraz Sapı Çayı

Kirazın idrar söktürücü, ödem çözücü etkisi Anadolu’da çok eskiden beri bilinir hatta kirazın dile gelip, “arkamdan dut gelmese, hepinizi sapıma benzetirim” dediği rivayet edilir. A, B ve C vitaminleri bakımından değerli bir meyve olan kiraz aynı zamanda kan sulandırıcı etkisiyle dolaşım sistemini rahatlatan bir besin. Kanı sulandırarak dolaşımı kolaylaştırması, kandaki zehirli atıkların vücuttan atılmasını da kolaylaştırır. Bahar aylarında kısa bir süre tezgahlarda boy gösteren kirazdan yıl boyu idrar sökücü olarak fayda sağlamak için, saplarını yıkayıp kurulayarak, imkan varsa güneşte kurutarak ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ayrıca her mevsim aktarlarda da rahatça bulabilirsiniz. Kiraz saplarından bir tutamını yeterince suyla, 10 dakika kadar kaynatın. Süzerek bir bardağa alın ve ılıkken için. Kiraz sapı çayının aynı zamanda tansiyon düşürücü etkisi olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

4. Salatalık

Salatalığın  %90 ‘ından fazlası sudur. Çok kuvvetli bir idrar söktürücü olduğunu söyleyemeyiz belki ama düşük sodyum içeriği sebebiyle vücuttaki tuz oranını dengeler, ödem oluşmasını engeller. Tansiyon dengesini sağlar. Uzun süre tokluk hissi yaratır ve böylece kilo kontrolünde fayda sağlar. Bu bakımdan son derece faydalı bir atıştırmalıktır. Yoğurtla birlikte tüketildiğinde zararlı atıkların vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

5. Karpuz

Güçlü bir idrar söktürücüdür. Bol lifli yapısıyla ve yüksek su oranıyla, sindirim ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkiler yapar. Sıcak yaz aylarında vücudun kaybettiği suyu geri kazanmak için tüketilebilecek en faydalı meyvedir belki de. İdrar söktürücü etkisiyle idrar yolları ve mesanenin temizlenmesi için de idealdir.

6. Enginar

Özellikle sindirim sistemi üzerindeki faydaları çok eski çağlarda keşfedilmiş, yüzyıllardır şifa niyetine tüketilen bir sebzedir. Bilinen en eski bitkilerden biri olan enginarın yaprakları Avrupa’da, hala yaygın olarak idrar söktürücü olarak kullanılır. Bunun yanı sıra, kan şekeri, kolesterol, bağışıklık sistemi, kalp ve dolaşım sistemi üzerinde de çok olumlu etkileri vardır. Enginar yaprakları haşlanarak, etli ya da zeytinyağlı yemek olarak ya da çay şeklinde tüketilebilir. Aktarlardan bulabileceğiniz kurutulmuş enginar yapraklarından 2-3 çay kaşığı kadarını 1 büyük bardak kaynamış suya ekleyip 10-15 dakika bekleyin. Süzerek ve dilerseniz balla tatlandırarak içebilirsiniz.

7. Domates

Domatesin idrar söktürücü etkisinden bahsetmeden önce, bazı bünyeler için alerjen bir besin maddesi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Günümüzde pek çok kanser türü için koruyucu bir etkisi olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Domates güçlü bir antioksidan ve kalp dostudur ayrıca. İster çiğ olarak tüketin, isterseniz pişirerek yiyin, sindirim sisteminizdeki rahatlamayı kısa sürede fark edeceksiniz.

Bir bütün olarak vücut sağlığı, tüm sistemlerin tek tek ve birbirleriyle uyum içinde sağlıklı çalışmasıyla mümkündür. Sağlıklı işlemeyen bir dolaşım sistemi, tüm organları etkiler. Ya da, herhangi bir sebepten dolayı yavaşlamış bir sindirim sistemi zaman içinde vücudun tüm işleyişine etki edecektir. Vücudun gereğinden fazla su tutması zaman zaman hareket kabiliyetini bile azaltacak hatta kişinin nefes almasını bile zorlaştıracak bir hal alabilir. Aslında çok basit birkaç kuralı benimseyip alışkanlık haline getirerek bu durumun ortaya çıkmasına engel olmak mümkün;

  1. Öncelikle fazla tuz ve şeker kullanımını ortadan kaldırarak işe başlayabilirsiniz.
  2. Yiyeceklerden en yüksek faydayı sağlamak için meyve ve sebzeleri mutlaka mevsiminde, en bol oldukları zamanda tüketmeye dikkat edin.
  3. Size hiç bir faydası olmayan  gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın. Vücudunuzun sıvı ihtiyacının büyük kısmını suyla karşılamaya özen gösterin.
  4. Yaşam biçiminize, yaşınıza ve sağlık durumunuza göre kilonuzu sabit tutmaya çalışın. Her bir fazla kilo kalp-damar sistemi üzerinde daha fazla baskı bu da daha yavaş bir kan dolaşımı demektir. Dolaşım ne kadar yavaş olursa vücutta o kadar fazla su toplanır.
  5. Her gün mutlaka en az yarım saat hareket edin. Günlük hareketlerden bahsetmiyoruz elbette. Tercihen açık havada, orta tempolu bir yürüyüş daha çok oksijen almanızı ve vücudunuzun daha verimli çalışmasını sağlar.
  6. Uyku saatleriniz düzenli olsun ve bu düzeni korumaya dikkat edin.
  7. İşlenmiş gıdalardan ve ambalajlı ürünlerden mümkün olduğunca uzak durun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.