Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrar Yaparken Başlayan Sancı Neden Olur?

İdrar yaparken başlayan sancı bir hastalık değil, hastalığın belirtisidir. Bu durum genel olarak kadınlarda görülür ve en fazla görülme nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarının yanında da birçok nedeni vardır. Bazı sancılar kendiliğinden geçebilirken, bazı sancıların uzman doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Çünkü ilerleyen dönemlerde sancı ile beraber hastalıklar da kendini gösterebilir. Bu sebeple idrar yaparken başlayan sancılar göz ardı edilmemeli. Önemli bir belirti olan idrar yaparken sancının ne olduğunu, neden olduğunu ve tedavisini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İdrar Sancısı Nedir?

İdrar sancısı kişinin idrar yapmaya başladığı anda kişi mesanesinden başlayarak idrar yolunu takip eden bir yanma hissi ve acı duymasıyla ortaya çıkar. İdrar sancısı kişinin her idrar yapışında aynı acıyı hissetmesine neden olur. İdrar sancısı yaşayan kişiler bu durumu ciddiye almalı ve en erken sürede gerekli testleri yaptırmak üzere hastanelere başvurmalıdır. İdrar sancısı başta kadınlar olmak üzere yediden yetmişe herkesin dönem dönem yaşadığı rahatsızlık belirtisidir. Kişi genelde bu belirtiyle birlikte hastaneye başvurur. Çünkü artık bu sancıyı çeken kişiler için tuvalete gitmek korkulu bir rüya haline gelmiştir.

İdrar Sancısı Neden Olur?

1. Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinada oluşan herhangi bir bakterinin yayılması vajina içinden idrar yollarına ulaşabilir. Bu durum karşısında oluşan enfeksiyonların belirtisi de genelde yanmalar ve idrar yaparken ekilen sancılar oluyor. İdrar yapmaya başladıktan ve bitirinceye dek süren bu sancılar kendiliğinden geçmediği gibi diğer organlara da yayılabilir ve kanda ciddi oranda toksin maddelerin çıkmasıyla sonuçlanabilir. Mutlaka bu durumu yaşayan kişi ya da kişilerin bir an önce idrar testi yaptırmalarını öneririz.

2. Menopoz

Menopoz döneminde artık beden gelişimlerini durdurur ve hormonların en az seviyede yayılmasını sağlar. Bu da kişinin vücudunda ciddi değişiklerin oluşumu olduğu anlamına gelir. Menopozdan kaynaklanan bazı idrar sancıları da mevcuttur. Menopozun belirtilerinden sayılan ancak her menopoza giren kadında görülmeyen bu spesifik durum karşısında kişi gerekli ilaçları doktorunun tavsiyesine göre kullanarak üstesinden gelebilir.

3. Fazla Kilo

Çağımızın hastalıklarından biri olan obezite sadece kişinin görüntüsünü değil tüm beden sağlığını bozabiliyor. Fazla olan kilolar bir süre sonra yakılması pek de mümkün olmayan yağlar şeklinde vücudun özellikle bel ve göbek bölgesinde depolanıyor. Bu depolanma sonucunda kişinin mesanesine binen yük de artıyor. Bu yük kimi zaman kişinin idrarını yaparken sancı çekmesine neden oluyor. Bu durumun önüne geçebilmek için kişinin acil bir diyetisyen desteğine ihtiyacı olur ve ancak mesane üstündeki ağırlığın geçmesiyle idrar sancısı geçecektir.

4. Fazla Alkol Tüketimi

Alkolün içerisinde bulunan zararlı maddeler bir süre sonra tüm bünyeye zarar verir. İçerisindeki atık maddelere karşı vücudumuzun oluşturduğu direnç kişinin fazla kullanımına bağlı olarak yetersiz kalır. Bundan en çok etkilenen sistemimiz de boşaltım sistemimizdir. Alkolün içerisinde yer alan bazı kimyasallar parçalanması sonucunda atık maddeler oluşturur. Bu atık maddelerden biri de üredir. Vücudumuzda oluşan bu üreyi idrar yoluyla dışarı atarız ancak bölge artık hassaslaştığı için kişi idrarını yapıncaya dek idrar sancısı çekebilir.

5. Prostat Büyümesi

Erkeklerde görülen prostat rahatsızlığı bir süre sonra belirtilerin daha hissedilir olmasına neden olur. Bu belirtilerden biri de idrar sancısıdır. Prostat bezinin iltihaplanması sonucunda oluşan bu hastalık erkeklerin idrarını yaparken ciddi anlamda sancı çekmesine neden olur.

İdrar Sancısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm hastalık ve belirtilerde olduğu gibi tedaviye başlanmadan önce neden olduğu araştırılır. Eğer sizlerde yukarıda saydığımız nedenler dolayı idrar sancısı yaşıyorsanız doktorunuz farklı tedavi seçenekleri ve önerilerde bulunacaktır. Eğer vajinal enfeksiyonlar yüzünden idrar sancısı yaşıyorsanız gerekli ilaçlarla birlikte bu enfeksiyonu dışarı atabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Menopoz nedeniyle idrar sancısı yaşıyorsanız doktorunuz sizlerin hormonlarınıza yönelik bir ilaç tedavisi başlatır. Eğer günlük yeme alışkanlığınız ya da diğer kötü alışkanlıklarınız nedeniyle bu sorunu yaşıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmak için yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.