Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Hastalığı

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı özellikle kadınlarda çok daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sonucunda aşırı derece ağrı ve bazı sıkıntılar meydana gelebilir. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı bazı durumlarda kendi kendine geçme özelliğine sahipken, bazı durumlarda da doktorunuzun vereceği reçete ile antibiyotik tedavisi yeterli olur. Çok sık olmasa da çocuklarda da görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı basit bir idrar tahlili ile hemen teşhis konulabilir. Bu hastalığa neden olan ana sebep bakterilerdir. İnsan vücudu tarafından normal şartlarda hemen atılabilen bakteriler, bazı durumlarda ise vücudun koruyucu kalkanı olan savunma sistemini olumsuz bir şekilde etkileyerek, enfeksiyon oluşumuna neden olur. idrar yolu enfeksiyonu denildiği zaman akla ilk olarak böbrekler, mesane, idrar kanalları ve aynı zamanda üretra akla gelir. İdrarın insan vücudunda meydana gelerek, daha sonra dışarı atılmasına yardımcı olan bu kısımlar, alt ve üst idrar yolları olmak üzere iki grupta incelenir. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığına neden olan mikropların en sık görüleni ise insan dışkısında yer alan E.coli adında bir mikroptur. Bu mikrobun etki gösterdiği kısma göre, enfeksiyonun adı da değişkenlik gösterebilir. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı alt ve üst solunum yollarına bağlı olmak üzere iki gruba ayrılır.

 • Alt İdrar Yolu Enfeksiyonları: İnsanların sadece idrar yaparken yanma sorununun olması genel olarak üretraya özgü bir enfeksiyondan meydana gelir. Bu durumu aynı zamanda üretrik adı verilir. Alt idrar yolu enfeksiyonuna neden olan durum bel soğukluğudur. Aynı zamanda cinsel birliktelik anında meydana gelen mikroorganizmalar da neden olabilir. Vajinal krem, cerrahi, sonda ve kayganlaştırıcı gibi birçok faktörler alt idrar yolu enfeksiyonuna neden olur.
 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Bazı insanların üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavisi geç kalınmış olması durumunda, zamanla mesaneden yukarı doğru çıkarak farklı kısımlarda enfeksiyona neden olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması, durumu daha da ağırlaştırır. Bu tür tablolara pyelonefrit adı verilir. Üst solunu yolu enfeksiyonu hastalığına sahip olan kişilerin acil tedavi olması gerekir. Çünkü bu hastalık çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Hastaların şikayetleri oldukça şiddetli bir hale gelir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Hastalığı Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığına sebep olan bazı durumlar bulunur. Bu durumlar şöyledir:

 • Bakteriler: İdrar yolu enfeksiyonu hastalığında genel olarak sindirim sisteminde yer alan bakterilere bağlı olarak meydana gelir. Bu bakteriler idrarı dışarı atmaya yardımcı olan üretra kısmına kadar ulaşırsa enfeksiyon ortaya çıkar.
 • Böbrek taşları: İdrar yolu enfeksiyonu hastalığında idrar yollarında tıkanma meydana gelir. İdrar yolu enfeksiyonun hastalığında idrar yolu tıkanmasının en önemli nedenlerinden biri de böbrek taşlarıdır. Meydana gelen böbrek taşları bakterilerin artacağı bir alan oluşturmuş olabilir.
 • Kabızlık: Düzenli bir şekilde tuvalete çıkmak, idrarını tutamamak ya da mesane kısmını tam olarak boşaltamamak idrar yolu enfeksiyonu önlemek için çok büyük bir önlemdir. İdrarın düzenli olarak boşaltılmasının sağlanması durumunda idrar yolu çok daha temiz kalır. Ancak bazı durumlarda ise idrar düzeni bozulabilir. Özellikle kabızlık durumunda enfeksiyonun meydana gelmesinde çok tetikleyici bir rol üstlenir.
 • Mesanenin tamamen boşalmaması: Mesane kısmının tamamen boşaltılamaması ve aynı zamanda idrarın mesanede çok fazla kalması durumunda, bu rahatsızlık enfeksiyona neden olan bakterilerin artmasını sağlayabilir.
 • Genital Hijyen: İnsanların tuvalet temizliğine dikkat etmemesi sonucunda idrar yolu enfeksiyonu hastalığı riskini arttırır. Aynı zamanda genital temizlik tuvalet dışında da çok büyük öneme sahiptir. Pamuklu yapıda iç çamaşırı kullanmak ve özel günlerde kullanılan pedin sürekli değiştirilmesi idrar yolu enfeksiyonu hastalığını önlemeye yardımcı olur. Eğer idrar yolu enfeksiyonu hastalığı böbreklere ya da üst idrar kanalına yayılırsa bu duruma piyelonefrit adı verilir. Alt idrar yolu enfeksiyonu yolu olan sistit, üst idrar yolu enfeksiyonu olan piyelonefrite göre daha faz riske sahip olur.
 • Baskılanmış Bağışıklık Sistemi : Bazı insanların şeker hastalığına sahip olması durumunda bağışıklık sistemini baskılayarak, insan vücudunun bakterilere karşı korunma sistemini zayıflatan bazı hastalıkların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini arttırır.
 • İdrar İçin Sonda Kullanma: İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı, kendi kendine idrar yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda daha sık bir şekilde meydana gelir.
 • Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum kontrolü için diyafram ve sperm öldürücü ajanlar kullanan kadınlarda da idrar yolu enfeksiyonu hastalığına yakalanma riski çok daha fazladır.
 • Cinsel Olarak Aktif Olmak: Cinsel olarak aktif olan kadın ya da erkeklerin idrar yolu enfeksiyonu hastalığında yaşama oranı aktif olmayan kişilerde meydana gelme ihtimali çok daha yüksektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı, cinsel organın bakterilere maruz kalması durumunda ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşması sonucunda meydana gelir. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığının meydana gelmesine neden olan bu bakteriler, dışarıda kullanılan bir tuvaletten bulaşma riski olabilir. Bu hastalık genel olarak kadınlarda çok daha sık bir şekilde görülen ve aynı zamanda tekrar eden bir sağlık problemidir. Bunun nedeni, kadınlarda idrarı mesane kısmından dışarı atan kanalın, erkeklere göre daha kısa olmasıdır. Aynı zamanda kadınların özel dönemlerinden biri olan menopoz süreciyle birlikte düşen östojen dengesi idrar yolu alanının astarını inceltir ve bu nedenle o bölge bakteriyel enfeksiyonlara karşı çok daha duyarlıdır. Hamilelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu hastalığının meydana gelme riski fazla değildir. Ancak bu dönemde meydana gelen enfeksiyonlar çok daha kolay bir şekilde yayılır ve aynı zamanda anne adayına, doğal olarak da fetüse zarar verebilir. Bu nedenle hamilelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu hastalığının belirtilerini yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. idrar yolu enfeksiyonu hastalığında bazı belirtiler meydana gelir. bu belirtiler, titreme, ateş, mide bulantısı, bel ağrısı, aniden başlayan kusma, idrarda bulanıklık olması ve kan görülmesi, göbek altında meydana gelen ağrı, idrar oranında değişim, sık sık idrara çıkma, idrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar çıkma hissi, ,idrara çıktığınız zaman ağrılı yanma hissinin oluşması, pelvik kısmında ya da bel bölgesinde oluşan ağrılar, bulanık idrar ve ağır kokulu idrar gibidir. Bu tür belirtiler meydana geldiği zaman mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Hastalığının Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığının teşhisi koymak genel olarak çok kolaydır. Uygulanacak olan laboratuar testleri ve aynı zamanda idrar kültürü teşhisi için çoğu zaman yeterli olmaktadır. Yapılan idrar tahlilinde çoğu zaman lökosit ve aynı zamanda bakteri görülmesi çok doğaldır. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığının teşhisi için önemli olan idrarın kirli olmamasıdır. Hastalığın teşhisi için ilk akla gelen idrarın boşa akıtılması ve daha sonra da az bir miktarda idrar kabına alınmasıdır. Bu tip idrarlara orta akım idrar adı verilir. Anitbiyogram ve aynı zamanda kültür testi yapılmasından amaç enfeksiyon, bakterinin türünü tespit etmektir. Doğal olarak kullanılacak olan antibiyotiğe karar verilir. İnatçı enfeksiyonlarda öncelikli olarak alta yatan sebebin tespiti sağlanmalıdır. İdrar akım ölçümlerinin alınması, sisteskopi ve ilaçlı böbrek filminin uygulanması gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığında uygulanan tedaviler, antibiyotik tedavisi ile hastaların yüzde sekseninde bir iyileşme sağlanır. Bazı hastalıklarda kültüre ihtiyaç duymadan ya da kültür sonucunda göre daha farklı türlerden antibiyotik kullanılabilir. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığında meydana gelen ağrıyı hafifletmek için spazm çözücü ya da ağrı kesiciler reçete edilir. Bol sıvı tüketerek mekanik hijyenin gerçekleşmesi sağlanır ve aynı zamanda tedavinin başarılı bir sonuca ulaşma ihtimali artar. Üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında, bazı durumlarda hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Hastaya antibiyotik tedavi uygulanır. Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığında ilk olarak altta yatan sorunun çözümü için cerrahi bir müdahale gerekir. Kasık bölgesinde meydana gelen ağrılar için sıcak su torbasının temas sağlanarak tedavi uygulanabilir. Uygulanan sıcak su torbası tedavisi ile idrarın daha ağrısız bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.