Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için hamile kalma ve hamileliliği öğrenme süreci oldukça heyecanlıdır. En ufak belirtide dahi hamileliğin söz konusu olup olmadığından haberdar olunmak istenir. Bunun için birçok yöntemden faydalanmak mümkündür. En bilinen yöntemler idrarda ve kanda hamilelik testleridir. İdrarda hamilelik testinin ev ortamında yapılması mümkünken kanda hamilelik testi ancak bir sağlık kuruluşunda ve doktor gözetiminde gerçekleştirilebilir. Kan testi, laboratuvar ortamında inceleme yapılması dolayısıyla daha kesin sonuç verir. Aynı zamanda kanda hamilelik testi, HCG hormonunun kana daha hızlı geçmesi nedeniyle hamilelikten kısa süre sonra sonuç verir. Evde hamilelik testlerinde ise yanılma payı vardır. Ancak kullanım kılavuzunda yazılı talimatların doğru bir şekilde uygulanması halinde büyük oranda doğru sonuca ulaşılmaktadır.

İdrarda hamilelik testinde yanılma payı olduğu düşünülüyorsa kan testi uygulanabilir. Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalı? Ne zaman doğru sonuç verir?

Evde Hamilelik Testi Nedir?

gebelik testi

İdrar testi, regl dönemi geciken ve hamile olduğundan şüphelenen kadınların kolaylıkla temin edebileceği, uygulaması kolay bir testtir. Adı kısaltılmış haliyle HPT olarak geçer. HPT’nin uzun hali ise “Home Pregnancy Test” şeklindedir.

Evde hamilelik testi, hamile olup olmadığını öğrenmek için sabırsızlanan anne adayları için idealdir, çünkü bir bekleme süresi yoktur ve günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Test, yapıldıktan kısa bir süre sonra hemen sonuç verir.

İdrarda Gebelik Testi Hamileliği Nasıl Saptar?

Gebeliğin gerçekleşmesiyle birlikte plasentadaki hücrelerden bir hormon salgılanır. Bu hormonun adı HCG (Human Chorionic Gonadotropin) hormonudur. Gebelik testi gebeliğin varlığını, idrarda bu hormonun değerinin yükselmesi sayesinde tespit eder. Genellikle gebelik, HCG hormonunun en az 20 mlU/ml değerinde olması halinde tespit edilebilir.

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?

İdrarda gebelik testi, en hızlı sonuç veren testlerden bir tanesidir. Testin türüne göre değişmekle birlikte genellikle 10-15 dakika içerisinde pozitif ya da negatif sonuç elde edilebilir.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

 • İdrarda hamilelik testinde amaç, idrarla testi buluşturmaktır.
 • Öncelikle eczaneden aldığınız testi düz bir zemine koyun.
 • Cam veya plastik bir kaba idrarınızı yapın.
 • Daha sonra idrarınızdan 2-3 damla kadar testin üzerindeki küçük bölgeye damlatın ve kullanım kılavuzunda belirtilen süre kadar bekleyin. Bazı idrar testlerinde, testin idrarın içine batırılması veya idrarın doğrudan test çubuğunun üzerine yapılması gerekebilir.
 • Kısa bir süre sonra sonucunuz belli olacaktır.

İdrarda Gebelik Testi Ne zaman Yapılmalıdır?

En büyük hatalardan biri testi cinsel birleşmeden hemen sonra uygulamaktır. HCG hormonu, hamilelik tamamen oluştuktan sonra salgılanmaya başlar. HCG hormonunun salgılanma süresi, döllenmiş yumurta rahime yerleştikten sonra teorik olarak 9 gündür. Bununla birlikte, HCG hormonu kanda yükselmesine rağmen idrarda biraz daha geç görülür. Bu nedenlerle idrar testinden doğru bir sonuç elde edilebilmesi için cinsel birlikteliğin üzerinden 8-10 gün geçmesi gerekir. Aşağıdaki belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız gebelik testi yaptırmanızda fayda var:

Adet gecikmesi söz konusu ise gecikmenin ardından ne zaman test uygulanması gerektiğini öğrenmek için TIKLA!

1. Adet gecikmesi

Gebeliğin en bilinen belirtisi adet döneminin gecikmesidir. İdrarda hamilelik testinde en kesin sonuç, adetin geciktiği zamanlarda alınır. Ancak bazen;

 • Stres,
 • Düzensiz beslenme,
 • Bazı yapısal durumlar gibi faktörlere bağlı olarak adet gecikmesi yaşanabilir.

Bu nedenle gecikmeyle birlikte akıntı, lekelenme, küçük çaplı kanamalar gibi belirtiler de takip edilmelidir.

2. Göğüslerde ağrı ve hassasiyet

Hamilelikte yoğun olarak üretilen hormonlar östrojen ve progesterondur. Bu hormonlar annenin vücudunda bazı değişikliklere neden olur. Kan dolaşımının artmasıyla birlikte göğüsler daha büyük görünebilir, ağrıyabilir veya hassaslık hissedilebilir.

3. Adet dönemindeki benzer krampların meydana gelmesi

Yumurtanın döllenip rahme yerleşmesi sırasında kramplar meydana gelebilir. Genelde bu kramplar adet sancısına benzetilir. Bu sebeple regl döneminin dışında, regl dönemindekine benzer kramplar meydana geliyorsa bir hamilelik testi yaptırmakta fayda var.

4. Duygudurum değişiklikleri

Hamilelik döneminde düzensiz bir şekilde salgılanan hormonlar anne adayın duygudurum değişikliklerine sebep olabilir. Fiziksel bir belirti ortaya çıkmasa da anne adayı kendi normalden daha farklı, daha yorgun hissedebilir.

İdrarda Hamilelik Testi Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

 • Testin kullanım kılavuzu dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Her test aynı değildir ve testin kullanım kılavuzunda uygulama şekli detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.
 • Testin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin.
 • Gün içinde su içildikçe idrar yoğunluğu azalacağı için testin sabah uyandıktan sonra yapılması daha net sonuç verir. Ancak eğer son 3-4 saat içinde idrar yapılmamış ve su içilmemiş ise günün her saatinde test yapılabilir.
 • Damlatılarak yapılan testlerde idrar örneğini çok damlatırsanız test bozulur; az damlatırsanız yeterli gelmeyebilir ve sonuç alamayabilirsiniz.
 • Testi doğru zamanda yapmak önemlidir.
 • İdrarı biraz boşa akıttıktan sonra test için uygulama yapmanız daha kesin sonuç alınmasını sağlar.
 • İdrarın damlatılarak yapıldığı testlerde, idrarın bekletme zamanına dikkat edilmelidir. Eğer idrar çok bekletilirse test bozulabilir, az bekletilirse zaman yeterli gelmeyebilir.
 • Eğer HCG iğnesi kullanıyorsanız, iğne yapıldıktan 7-14 gün sonra testi yapmalısınız. HCG iğnesi sonucu etkileyebilir.

Evde Hamilelik Testi Sonucu Nasıl Belli Olur?

gebelik testi

Testler uygulama açısından farklılık gösterse de sonuçların yorumu her testte aynıdır. Ancak gebelik testi her yapıldığında net bir şekilde sonuç alınamayabilir. Bazen silik çizgi çıkarken, bazen de hiç çizgi çıkmayabiliyor. Bunun gibi durumlar anne adaylarının kafasını karıştırabiliyor.

Çift çizgi: Eğer çift çizgi varsa idrarda gebelik testi pozitif sonuç vermiştir, yani hamilesiniz demektir. Sonuç pozitif çıktıysa vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına giderek gebeliği teyit ettirmeli ve profesyonel ortamda muayene olmalısınız.

Tek çizgi: Eğer testte tek çizgi çıktıysa sonuç negatif demektir. Sonuç negatif çıktıysa, 5 ile 7 gün arasında bir süre bekledikten sonra yeniden test yapabilirsiniz, gebelik testinin önce negatif sonra pozitif çıktığı durumlar oldukça yaygındır.

Silik Çizgi: Bazen testte çizgiler net bir şekilde görünmeyebiliyor. Vücutta HCG hormonu varsa ikinci çizgi silik dahi olsa hamilesiniz demektir. Gebelik testi silik çizgi gösterse dahi sonuç değişmez.

Hiç çizgi olmaması: Testte hiç çizgi göremiyorsanız bu, testin bozuk olduğu veya son kullanma tarihinin geçmiş olduğu anlamına gelir.

Önce pozitif sonra negatif çıkması: Eğer gebelik testi önce pozitif sonra negatif çıktıysa, kimyasal gebelik yaşamış olabilirsiniz. Bazen yumurta döllenip rahme yerleşmesine rağmen döllenme tamamlanmaz. Hamilelik hormonları önce salgılanmaya başlar ve regl dönemi gecikir ancak daha sonra gebelik tamamlanmadığı için tekrar regl görmeye başlanır. Aynı şekilde dış gebelikte de bunun gibi bir durumla karşılaşılabilir. Eğer yakın zamanda bir düşük yaşadıysanız veya kürtaj olduysanız bu işlemden kısa süre sonra gebelik testi yapmak hala hormonlar aktif olduğu için gebelik olmadığı halde sonucun pozitif çıkmasına sebep olabilir.

Önce negatif sonra pozitif çıkması: Bir önceki durumun tam tersi olarak ilk uygulamada idrarda gebelik testi negatif sonuç vermiş daha sonra pozitif sonuç vermiş olabilir. Bu durumun nedeni aceleci davranarak erken gebelik testi yapmak olabilir. Testin hassasiyeti vücuttaki HCG hormonunu saptamaya yeterli olmayabilir. Dolayısıyla yumurta döllenmiş olsa bile gebelik çok yeniyse ve HCG hormonu çok az salgılanıyorsa veya henüz salgılanmadıysa test negatif çıkabilir.

İdrarda Gebelik Testi Neden Yanılır?

İdrarda gebelik testi büyük oranda doğru sonuç verir ancak nadir görülen durumlarda yanıldığı da olabilmektedir. Genel olarak bunun nedeni HCG hormonunun hamilelik dışında başka bir nedenden dolayı yükselmesidir. Bu nedenler arasında;

 • Bazı pankreas kanseri türleri,
 • Bazı mide kanseri türleri,
 • Yumurtalık kanseri,
 • Molar gebelik bulunur.

Bunun dışında HCG içeren ilaçların kullanımı da doğal olarak HCG hormonunu artırır. Bu tip ilaçlardan birini kullananlar için gebelik testi yanıltıcı olabilir, sonuç hamile olunmadığı halde pozitif çıkabilir. HCG içeren ilaçlar gebelik testi hileleri için kullanılabilmektedir.

Aynı zamanda avokado, domates, dereotu, ıspanak, ay çekirdeği, ceviz, bektaşi üzümü gibi progesteron içeren yiyecekleri gereğinden fazla tüketmek HCG hormonunun artmasının nedenleri arasındadır.

İdrarda Gebelik Testi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kullanılmış Gebelik Testi Tekrar Kullanılır mı?

Gebelik testleri tek kullanımlıktır. Dolayısıyla aynı test birden fazla kez kullanılamaz.

Neden Çizgi Silik Çıkar?

Bunun nedeni hamileliğin çok başı olduğu için HCG hormonunun yeteri kadar üretilmemesi olabilir. Aynı zamanda kimyasal gebelik, testin tarihinin geçmiş olması veya bozuk olması gibi durumlarda da silik çizgi çıkabilmektedir. Kesin sonuç için testi birkaç gün içinde tekrarlamak gerekebilir.

Gebelik Testinin Markası Önemli mi?

Bazı gebelik testleri dijitaldir, dolayısıyla HCG hormonunu algılamakta daha hassastır ancak bu konuda kesin bir araştırma yoktur.

Testi Aç veya Tok Yapmak Sonucu Etkiler mi?

Hayır. Aç veya tok olmak idrarda gebelik testini etkilemez.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2 

Kaynak 3 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.