Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrarda Glukoz Olması Ne Anlama Gelir?

Vücudumuzda oluşan hastalıklar kendini birtakım belirtiler veya değişlikler ile gösterir. Örneğin; ani kilo kaybı yaşadığınız için idrar ve dışkı tahlilleri istenir. Bu tahliller yaşadığınız sorunun neyden kaynaklandığına dair bilgiler verir. Hepimiz hayatımızın bir döneminde idrar tahlili için idrar örneği vermişizdir. İdrar vücutta sindirilen besinlerin gereksiz olan kısmının sıvı halde atılmasıdır.

Bu sıvıda birçok yararlı ve zararlı maddeler taşınır ve dışarı çıkarılır. İdrar analizlerinde kişinin vücudunun hangi maddeleri dışarı atmaya çalıştığı anlaşılır. Bu analizlerde bazen idrarda glukoza rastlanır. İdrarda glukoz bulunması bazı hastalıkların habercisidir. Bu yazımızda idrarda glukoz olmasının ne anlama geldiğini anlatacağız.

İdrarda Glukoz Olmasının Belirtileri Nelerdir?

İdrarda Glukoz Olması Ne Anlama Gelir?

Sadece idrarın rengine bakarak glukoz olup olmadığını anlayamayız. Genel olarak idrarda glukoz yükseldiğinde bunun bazı belirtileri olur. Bunlar; kan şekerinin yükselmesi, şiddetli karın ağrısı, idrarın kötü kokması, aşırı koyu idrar rengi, aşırı susamak ve ani kilo kaybıdır. Bu tür belirtileri gösteren kişiye yapılan idrar testinde glukoz miktarına bakılır ve teşhis buna göre konur. İdrarda glukozun bulunması her yaş grubundan insanlarda görülebilir. Küçük çocuklarda belirtilerin bulunması aşırı hareketli olmalarına verilir. Bu bir etken olsa bile belirti gösteren çocukların mutlaka idrar testi yapılması gerekir. Ayrıca hamile olan kadınlar da idrarda glukoz bulunmasından dolayı normal belirtilerden farklı belirtiler gösterebilir. Annenin ve bebeğin sağlığı için mutlaka bu belirtilerin ciddiye alınıp bir idrar tahlili yapılması önemsenmelidir.

İdrarda Glukozun Anlamı Nedir?

İdrarda Glukoz Olması Ne Anlama Gelir?

Vücudumuzda sindirilen besinlerin içeriğindeki bileşenler kana karıştıktan sonra faydalı maddelerin süzülmesinden ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasından böbrekler sorumludur. Böbrekler idrar yolu ile bağlantılı olarak çalışır. Normal şartlarda idrarda üre, ürik asit, bazı zararlı ve fazla su gibi maddeler bulunur. Bu zararlı bileşenlerin miktarı arttıkça da idrarın rengi sarılaşır. Fakat idrarda görülen renk değişiklikleri, kan olması veya glukoz gibi maddelere rastlanması böbreklerin görevini yerine getiremediği gösterir.

Bir diğer deyişle böbrek hastalığının habercisidir. Besinlerden emilen bileşenler kan ile böbrekteki hücrelere taşınırken, glukoz ve türevlerinin emilip tekrar vücuda verilmesi gerekir. Fakat böbreklerin tam çalışmaması veya şeker hastalığının sonucunda idrarda glukoza rastlanabilir. Doktorlar tarafından incelenen idrar tahlilinde olması gerekenden fazla olan glukoz miktarı sonucu şeker hastalığı ve böbrek hastalığının olup olmadığına dair devam testleri yapılır ve bu soruna bir teşhiş konulur.

İdrarda Glukoz Olmasının Nedenleri Nelerdir?

İdrarda Glukoz Olması Ne Anlama Gelir?

Şeker hastalığı; idrarda glukozun olmasının en güçlü nedenlerinden biridir. İnsan vücudunda bulunan insülin hormonu kandaki şekerin dengelenmesinden sorumludur. Fakat bu hormon bazen etkili bir biçimde çalışmaz. Böyle bir durumda kandaki glukoz artış gösterir ve kan dolaşımına katılamaz. Fazlalaşan bu glukoz miktarı idrar yolu ile vücuttan atılır. Şeker hastası olan kişilerin idrarında glukoz olması olasıdır.

Hamilelik; süresinde annedeki hormonlar çok fazla çalışır. Bebeğin de anne karnında yaşaması için böbreklerden kan akışı da fazlalaşır. Bu dönemde annenin idrarında glukoz görülebilir. Çünkü böbrekler fazla süzülme yaptığından glukoz miktarı yükselebilir. Hamilelikte idrarda görülen glukoz normal kabul edilse de hamilelik sonrası tekrar idrar testi yapılarak emin olunur.

Ruhsal Etmenler; ruhsal inişler ve çıkışlar vücutta adrenalin hormonun aşırı salgılanmasına neden olur. Adrenalin hormonu salgılandıkça şeker yıkımı yapar. Bu süre boyunca kanda yükselen şeker yükselmesinin ardından yapılan bir idrar testinde glukoza rastlanabilir. Adrenalin hormonu normal seviyeye getirildiğinde tekrara bir idrar tahlili yapılır ve glukoz oranına bakılır. Buna göre sorunun kaynağı saptanır.

Glikozuri; aşırı şekerli yiyecekler tüketen kişilerde kandaki şeker oranı artar. Bu yüzden böbreklerden daha fazla kan süzülür ve süzülen kanda yükselen glukoz idrarda görülebilir.

Tiroit Hastalığı; Tiroit hormonlarının yükselmesi sonucunda glukoz böbreklerde yeterince süzülmediği için idrarda görülebiliyor.

Bunların yanında bazı hastalıklar da idrarda glukoz olmasına neden olur. Bunlar;

 • Böbrek enflamasyonları,
 • İnterstisyel nefrit,
 • Mide ameliyatları,
 • Siroz,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Wilson hastalığı,
 • Down sendromu,
 • Kurşun veya arsenik zehirlenmesi,
 • Beyinde gelişen bazı hastalıklar,
 • Kalıtsal tirozinemi,
 • Sistinozis,
 • Akromegali,
 • Gigantizm,
 • Tirotoksigoz,
 • Fankoni Sendromu,
 • Böbreklerin galaktoz ve glukoz emilimini yapamaması.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.