Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrarda Koku Değişimi Ne Anlama Gelir?

Sindirim sisteminde her aldığımız besin sindirilemez. Sindirilemeyen atık maddeler de vücuda zarar vermemesi adına belli bir süre sonra alınan besinin kalorisine ve yapı taşına bağlı olarak dışarı atılır. Genelde bu durum idrarla gerçekleşir. İdrar, bir hastalığın teşhis edilmesinde oldukça büyük rol oynar. Bu yüzden idrarın rengi, kokusu bizlere pek çok anlam çıkarmamız gereken durumlar gösterebilir. İdrar kokusu bu anlamda belirleyicidir. İdrarda zaman zaman meydana gelen koku değişimlerine dair her detaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

İdrar Kokusu Değişim Nedenleri

Hastanelerde, özellikle teşhis aşamasında en çok istenilen tetkiklerden biri de idrardır. Hepimiz en az bir kez idrar testi yaptırmışızdır. Özellikle iç hastalıkların nedeni araştırılırken idrar çok yardımcı olur. İdrar, bizlerin iç sağlığını ortaya koyan bir yansımadır diyebiliriz. Genelde idrarın renginin değiştiği durumlarda kokular da değişir.

 • Kişinin idrar kokusu eğer tatlı bir kokuya sahipse kişide genelde diyabet rahatsızlığı görülür. Genelde diyabet teşhisi aşamasında ilk istenilen tetkiklerden biri de budur. Diyabet hastalarında, glikozun sindirilmesini sağlayan ve tam olarak kana karışmasını sağlayan mekanizmalarda yaşanan sorun nedeniyle idrarda bir miktar glikoza rastlanır. Aslında glikoz insan sindirim sistemine uygun ve parçalanabilir bir yapı taşıdır. Ancak kişinin eğer idrarında glikoza rastlanır ise bu durum diyabet sorununu akıllara getirir.
 • Vücudun susuz kalması, dışarı atılan idrarın daha az olmasına ve atılan atık maddelerin de bu nedenden dolayı idrarı daha yoğun hale getirmesine neden olur. Bu sebepten dolayı da kişinin idrar renginin koyuluğunun yanı sıra kötü ve keskin bir koku oluşur. Sindirim sonunda açığa çıkan amonyak, vücuttan bir an önce uzaklaştırılır. Ancak eğer kişi az su içmişse bu kötü kokunun oluşumuna amonyak da katkıda bulunabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları rahatsızlığında en belirgin belirtilerden biri de idrarın kötü kokmasıdır. Bunun üzerine yapılan idrar tahlilleri de kolay bir şekilde sonuçları ortaya çıkarır. Eğer kişinin idrar yollarında herhangi bir enfeksiyon varsa idrarında yanma ve beraberinde enfeksiyonu oluşturan bakterilerin neden olduğu kötü koku ortaya çıkar.
 • Vajinal enfeksiyonların neden olduğu kötü kokular da vardır. Eğer vajina bölgesinde herhangi bir enfeksiyon ya da mantar oluşmuşsa, bu bakterilerin idrarı kötü kokutmasına neden olur. Bu koku genelde biraz daha kalıcı olabilir.
 • Böbrek taşları bulunan bir kişinin idrarının kötü kokması da spesifik belirtiler arasındadır. Aynı zamanda kötü kokunun yanı sıra taşın neden olduğu kanama da söz konusu olabilir. Sırtta ve böbrek çevresinde şiddetli ağrılara da neden olabilir.
 • Kullanılan ilaçların neredeyse birçoğunda idrarın kötü kokması yan etkisi sıkça karşımıza çıkar. Özellikle alınan vitamin ilaçları buna neden olur. Aynı zamanda kişinin aşırı kafein içeren içecekler tüketmesi de kötü kokuyu tetikler.

İdrar Koku Değişimine Karşı Alınacak Önlemler

 • Eğer kişinin idrarı tatlı bir kokuya sahipse en kısa sürede diyabet testi uygulatmalıdır. Bunun sonucunda alınan ilaçlarla beraber bu koku değişimi yaşanmaz.
 • Kişi gün içinde sindirdiklerini tüketebilmesi ve yaşamsal fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine gelmesi adına günde en az iki buçuk litre su içmelidir. Bu, amonyağın daha çok seyreltilmesine yardımcı olarak idrarda oluşan kötü kokuyu da önler.
 • İdrarda kötü koku oluşuyor ve bununla beraber idrar yaparken yanma meydana geliyorsa kişi bir an önce uzman bir hekime danışmalı ve uygun görülen antibiyotik tedavisine bağlı kalmalıdır. Bu şekilde idrarda koku değişimi de önlenmiş olur.
 • Herhangi bir vajinal enfeksiyonun oluşturduğu kötü koku ya da bir koku değişimi genelde belirtidir. Bu yüzden  bu enfeksiyona karşı uygulanacak tedavi sonucunda bu belirti de ortadan kalkar.
 • Kullanılan ilaçlar eğer idrarınızda koku değişimine sebep oluyorsa ve bu durumdan rahatsız iseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ya farklı bir ilaç ya da farklı destekleyici uygulamalar tavsiye edebilir. Uzman kişinin dediklerini uyguladığınızda ve beraberinde bol su içtiğinizde bu kötü koku oluşumu da ortadan kalkmış olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.