Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrarda Lökosit Fazlalığı Ne Anlama Gelir?

İdrarda lökosit görülmesi halinde hayatı tehlikeye atacak türden bir risk olmasa da vücutta bir hasarın olduğu ya da enfeksiyon kapıldığı anlaşılır. İdrarda lökosit fazlalığı durumunu önlemek için ilaç alınması gerekir. Lökositler vücudun bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sistemi ile birlikte çalışarak, aldığı önlemler olup beyaz kan hücreleridir. İdrar kesesinde, yolunda ve böbrekte ortaya çıkan hasarlar neticesinde lökosit fazlalığı görülebilir. Vücuda yabancı bir cismin girmesi de lökosit fazlalığına sebep olabilir.

Vücut, hastalıklarla ya da zarar gören yerlerle savaşırken ölü lökositler de idrar yolu ile atılır ve böylelikle daha fazla lökosit üretilir. Vücuttan atılan eski hücrelerin içinde lökositte olduğu için idrarda normal şartlarda da lökosite rastlanır. Fakat fazla miktarda lökosit görülmesi halinde bunun çeşitli sebepleri bulunur.

İdrarda Lökosit Fazlalığının Nedenleri Nelerdir?

1. Böbrek Enfeksiyonu

Böbrek enfeksiyonu, lökosit seviyesinin artmasına sebep olur. Zira enfeksiyonlar genellikle idrar yolundan başlayıp böbreğe yayılır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de genellikle böbrek enfeksiyonu görülür. İdrar yolu ve üretrada görülen iltihap ya da idrar kesesi enfeksiyonu söz konusu olduğu zaman lökosit fazlalığı meydana gelir. Cinsel ilişki sırasında bakterilerin idrar yoluna taşınması halinde enfeksiyon ortaya çıkar. Ayrıca cinsel ilişki sırasında üretraya bakteri girebilir.

2. İdrarın Uzun Süre Tutulması

İdrar kesesinin zayıflaması ve ardından da boşalmasının zorlaşmasına yol açan bu durum, aynı zamanda idrardaki lökosit sayısının artmasına neden olur.

3. İdrar Yolu Tıkanıklığı

İdrar yolu tıkanıklığı sebebiyle lökosit görülür. Beraberinde kan görülmesi de mümkündür. Leğen kemiği tümörü, leğen kemiği zedelenmesi, böbrek taşları ya da idrar kesesi ve idrar yolunda yabancı maddelerin ortaya çıkması ya da prostat büyümesi gibi sorunlar da lökosit sayısını arttırır.

4. Hamilelik

Hamilelik döneminde vajinadaki kirlenmenin neticesinde lökosit sayısı artar.

İdrarda Lökosit Belirtileri

Lökosit belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • İdrarda kan,
  • İdrar kesesi tümörü,
  • Titreme,
  • Ateş,
  • Böbrek iltihabı,
  • Kokulu ya da bulanık idrar,
  • Boşaltım esnasında acı duyma,
  • Sık sık idrara çıkma.

İdrarda Lökosit Teşhisi

İdrardaki lökosit seviyesinin tespit edilebilmesi için strip test yapılır. Bunun için doktor mikroskobik test isteyebilir. Lökosit seviyesindeki anormalliklerin de tespit edilmesini sağlayan bu testin yanı sıra aynı zamanda evde de çeşitli testler yaparak bir kanıya varabilirsiniz. Elbette kesin bir sonuç almak için hastaneye gitmenizde fayda var.

İdrardaki lökosit seviyesinin yüksek miktarda olması ve bu durumun uzun süre devam etmesi halinde böbrek ve idrar kesesinde zarara yol açar. Lökosit seviyesinin tespit edilebilmesi için aynı zamanda kan testine ihtiyaç duyulup duyulmayacağı da kontrol edilir.

İdrardan Lökosit Nasıl Temizlenir?

İdrarda lökosit fazlalığının giderilmesi için ilk yapılması gereken şey lökositleri yok etmek değil, lökosit fazlalığına sebep olan enfeksiyonu tedavi etmek olur. Bu da enfeksiyon çeşidine göre değişkenlik gösterir.

1. Enfeksiyonun Temizlenmesi

Doktor muayenesinin ardından enfeksiyonun temizlenmesi için kullanılacak olan antibiyotik tedavisi yeterli olmadığı takdirde hayati tehlike yaratan böbrek enfeksiyonlarının tedavisi için hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir.

2. Kişisel Hijyen

Boşaltım sistemi enfeksiyonlarının temel sebepleri arasında kişisel temizlik yer alır. Cinsel organın yumuşak sabun ve ılık su ile yıkanması ve nazik bir şekilde kurulanması gerekir. Enfeksiyonun olması halinde ise cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Bakterinin yayılmasının önüne geçilmesi için temiz iç çamaşırı kullanılmalı, havlu ve iç çamaşırlar günlük olarak değiştirilmelidir. Cinsel organa elle dokunmamak ve bakteriyi başka yerlere taşımamak gerekir. Banyodan sonra da elin yıkanmasında fayda var.

3. Uygun Beslenme Alışkanlığı

Besleyici gıdaların alınması sayesinde de lökosit artışına engel olabilirsiniz. Bunun için yaban mersininin kendisini ya da suyunu tüketebilirsiniz. Böylelikle idrar yolunun iç bölümlerine bakterilerin yapışması ve gelişmesinin engelleyen bir astar sağlanmış olur. Fakat şeker içeren yaban mersini suyundan kaçınmalısınız.Karbonat ve su karışımı içerek pH’ı değiştirebilir ve bakterilerin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.