Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrarda Siyah Kurt Çıkması Ne Anlama Gelir?

Vücutta bulunan minerallerin ve inorganik maddelerin dengelenmesi amacı ile sıvının dışarı atılması idrar olarak tanımlanır. Yapısından dolayı asidik haldeki bir sıvı olan idrar, böbrekler tarafından salgılanır ve sonrasında üretra sayesinde dış ortama boşaltılır. İdrar steril bir sıvıdır, çünkü pH cetveline göre asidiktir. İdrar steril ve asidik olduğu için içinde herhangi bir mikroorganizma veya canlı yaşayamaz. Ancak pH artışı dolayısıyla enfeksiyon gelişimi söz konusu olabilir. Bu enfeksiyonun gelişme nedeni bakterilerdir. Teşhis edilmesi idrardan inceleme yapılması ile olur. Bu incelemeler mikroskobik ve mikrobiyolojik testler ile yapılabilir.

İdrarda Siyah Kurt Neden Olur?

İdrarda siyah kurt ya da kurt çıkması olarak meydana gelen şikayetlerin altında yatan şey, genellikle bir kan pıhtısının varlığıdır. İdrarda görülen kan pıhtısı, siyah kurtçuk şeklinde ifade edilebilir. Kan pıhtısı sorununun dışında kurtçuk şikayetleri, idrarda bulunan taşlardan da kaynaklı olabilir. İdrarda görülebilen siyah kurtçuklar nadir olarak görülse de parazitler de olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman enfeksiyon uzmanı bir doktora görünmekte yarar vardır. Böylece bu parazitlerin idrarda görülme nedeni öğrenilebilir.

Genel olarak idrarda siyah kurt çıkması durumunun doğru teşhisin, tanının konulması ve tedavi yönteminin yapılması için mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekir. Yapılacak olan tetkikler sonrasında, altında yatan nedene yönelik bir tedavi evresine geçilebilir. Aşağıda idrarda siyah kurt görülmesinin nedenlerini ayrıntılı olarak anlattık.

1. Kan Pıhtısı

İdrarda siyah kurt olması şikayeti ile doktora giden birçok hasta aslında yanılır. Çünkü genelde bu sorunun altında yatan şey kan pıhtısı durumudur. Bunun sebebi idrar kanalından kaynaklı bir rahatsızlıktan dolayı ya da idrar kanalındaki pıhtılaşan kan parçalarının idrar ile beraber dışarı atılmasından ötürü olabilir. Siyah renk olarak görülmesi, eski kan olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu durum ciddi bir problemin habercisi de olabilir. Bu yüzden bu konuda uzman bir doktor ile iletişime geçilip, kesin bir tanı konulmalıdır.

2. Böbrek Taşı

İdrar ile atılan siyah parçacık halindeki taşlar da siyah kurtçuklar olarak tabir edilebilir. Karın kısmı ve yanlarda hissedilen şiddetli ağrılar, böbrek taşı rahatsızlığının en bilinen belirtisidir. Genelde böbrek taşları üst idrar yoluna doğru gelmediği sürece, fizyolojik olarak herhangi bir belirti baş göstermez. Fakat genelde kendisini karın ağrısı, idrarın koyu ve kanlı olması gibi durumlar ile gösterir. Bu sorunlar böbrek taşı rahatsızlığının bulguları arasında yer alabilir. En kısa zamanda tedaviye başlanmalıdır. İdrar yollarından gelebilen siyah parçalar aynı zamanda idrar kesesi taşı da olabilir. Bu taş, ağrı verir ve kişiyi yorucu bir biçimde dışarı çıkar.

3. Hematüri

Bu durum, idrarda eritrosit bulunmasıdır. Bu siyah kurda benzetilen yapılar hematüriden kaynaklı da oluşabilir. Hematüri gözle ve mikroskobik yöntemler ile sınıflandırılır. Aynı zamanda kişinin idrar yollarında bir rahatsızlığın olduğunun işaretidir. İdrardan gelen kan veya pıhtı üşütmekten dolayı olabilir. Bunun yanı sıra bu durum, üriner sistem hastalıklarından ya da kist, tümör gibi sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu sebeple en kısa zamanda uzman bir doktor, hastayı ürolojik testler ile takibe almalıdır.

İdrarda Siyah Kurt Nasıl Geçer?

İdrarda görülen siyah kurt olarak tabir edilen şikayetlerin altında yatan sorunun teşhis edilmesi için, muhakkak uzman bir doktora gidilmelidir. Şayet üşütmeden kaynaklı ise üşütmemeye dikkat etmelisiniz. Böylece sık sık idrar yolları enfeksiyonuna da yakalanmamış olursunuz. Böbrek taşı gibi bir sorundan kaynaklı ise doktor gereken tedaviyi yapacak ve gerekirse taş alınacaktır.

İdrarda siyah kurt şikayetinin altında yatan şey genelde kan pıhtısı olmasına karşın, bazen bu durum tümör gibi ciddi sağlık problemlerinin belirtisi de olabilir. Bu yüzden bu sorunun kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekir. Sorunun altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi ve sebebine yönelik tedavi yapılabilmesi için, kişi mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.