Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrardan Gelen Kurt Ne Anlama Gelir?

Vücuttan suyun atılma şekillerinden biri olan idrar, böbrekte yer alan glomerullerden geçip idrar kesesinde birikir ve bu şekilde vücuttan atılır. Asidik bir sıvı olan idrarın PH derecesi yetişkin bireylerde 4.5 ve 8 arasında olur. Fakat idrarın PH derecesi altı olarak hesaplandığı için asidik kabul ediliyor. Asidik yapısı sebebiyle steril bir sıvı olan idrarın içerisinde mikroorganizma yaşaması mümkün olmasa da PH derecesinin artması sebebiyle enfeksiyon ortaya çıkabilir. Enfeksiyona sebep olan şey ise bakterilerdir. Bu tür durumların tespit edilmesi için mikrobiyolojik ve mikroskopik testlerin yapılması gerekir.

İdrarda kurt şikayetiyle hastaneye başvuran birçok kişi esasında bu durumu kan pıhtılaşması ile karıştırdığı görülür. İdrar kanalında meydana gelen rahatsızlıklar sebebiyle idrar kanalında pıhtılaşma meydana gelir. Bu durum ciddi bir hastalığı işaret edebileceği için doktora gidilmesi gerekir. Diğer yandan idrarla birlikte parçacıklar kurt değil, siyah parçacıklar da olabilir. Fakat en doğru kanıya yapılacak olan testler sayesinde varılır.

İdrarda Kurt Olur Mu?

Normal şartlarda steril olan idrardan kurt gelmesi mümkün olmasa da patolojik bir durum sebebiyle idrarın bazik hale gelmesi, kokulu, yoğun, sümüksü ve kanlı gibi yapılarla vücuttan atılması gibi sorunların ortaya çıkması halinde mutlak surette vakit kaybetmeksizin doktora gitmeniz gerekir. İdrardan kan gelmesine Hematüri sebep olabilir. Diğer yandan bu durum basit bir üşüme ya da oldukça ciddi bir durum olan tümörde olabilir.

Kanamaya neden olan durumun doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için en iyi şekilde araştırılması gerekir. Bu tür şikayetlerin büyük birçoğunluğunda sorun kan pıhtılaşması olur. Bu nedenle de bu tür şikayetlerde genellikle kan pıhtılaşmasına sebep olan durumun incelenmesi ve nedenlerinin araştırılması gerekir.

Parazitler İdrara Nasıl Bulaşır?

 • Dışkı, idrar ya da diğer steril olmayan sular ile temas kurmak,
 • Cinsel temas,
 • Yiyeceklerin yıkanmadan yenmesi,
 • Pişmemiş ya da az pişmiş et tüketmek,
 • Anneden doğrudan bebeğe geçen parazitler,
 • Karasinek, sivrisinek ya da böceklerin ısırması ya da sokması.

İdrarda Parazit Belirtileri Nelerdir?

İdrarda gözüken parazitlerin türü bireyin yaşamakta olduğu rahatsızlık ya da hastalıklara göre değişir. Halsizlik, ateş, idrar yollarında yanma ya da acı hissi ve karın ağrısı genel belirtilerin başında yer alır. Parazitler baş dönmesi, sinir bozuklukları, baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, uykusuzluk, zayıflama, sayıklama ve karın ağrısı gibi komplikasyonlara da yol açabilir. Bakterinin sindirim sistemine yerleşmesi halinde ise kanlı dışkı, anüste kaşıntı, kabızlık ve ishal gibi durumlar ortaya çıkabilir.

İdrar yollarına bakteri yerleşmesi halinde yanma, kaşıntı, akıntı, yanma ve idrar yaparken zorlanma ve idrarın kanlı gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. İdrar yollarında ya da vücudun bir başka yerinde bakteri oluşması halinde bu durumun ihmal edilmeden doğrudan doktora gidilmesi gerekiyor.

İdrarda Parazit Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrarın kanlı olması, interfilite ya da akıntı görülmesi gibi durumlarda hiç vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna giderek doktora muayene olmanız gerekir. Bu gibi durumlarda idrar, dışkı ya da her ikisinin de bir örneği alınarak, laboratuvar ortamında inceleme yapılır. Yapılan incelemelerin ardından teşhis konulur ve buna göre ilaç tedavisi ya da ameliyat gibi çeşitli tedavi yöntemleri belirlenir. Ameliyat genellikle ilaç tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda tercih edilir. Parazit ve parazit kaynaklı hastalıklardan korunmak istiyorsanız aşağıda yer alan maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Sebze ve meyvelerin iyi bir şekilde yıkandıktan sonra yenilmesi gerekir. Zira bu tür gıdaların evlerimize gelene dek geçmiş olduğu süreç sırasında yumurta, lavra ve kist gibi parazit kaynaklı vücudumuza zarar verecek şeyler bulunabilir.
 • Kirlenmiş suların içilmesi ya da bu sulardan yemekler yapılıp yenilmesi halinde de parazit ve türevi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle de bu sulardan uzak durulmalıdır.
 • El temizliği başta olmak üzere temizliğe baştan aşağıya önem verilmeli.
 • Kuşku duyduğunuz suları kaynatmalı ya da klorlamalısınız.
 • Yılda en az bir defa doktora gitmeniz ve kontrolden geçmenizde fayda var.
 • Evde beslenilen evcil hayvanların da düzenli bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir.
 • Az pişmiş ya da hiç pişmemiş et ve et ürünlerinden uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.