Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrarın Aşırı Kokma Durumu Neden Olur?

İdrarın kendine has bir kokusu bulunur. Lakin, bazen idrar aşırı derecede kötü kokulu olabilir. Genellikle az su içmek, idrar yolu enfeksiyonları hatta yenilen bazı yiyecekler, idrarın çok kötü kokmasını sağlayabilir. Bazen de çok ciddi rahatsızlıklardan kaynaklı idrarda kötü kokular oluşabilir. Kokulu idrarın neden kaynaklandığını anlamak, daha ciddi problemlerin doğmasına engel olabilir. İdrarda koku oluşturan genel nedenlerden yazımızda bahsedeceğiz.

İdrarın Aşırı Kokma Durumunun Nedenleri Nelerdir?

1. Vücudun Susuz Kalması

Kötü kokunun başlıca nedeni amonyak fazlalığıdır. Vücut susuz kaldığı zaman idrar yoğunlaşır, çünkü içinde atık miktarı fazladır. Bu yüzden de kötü bir koku oluşabilir. Çok yoğun olan idrar, içinde barındırdığı atık miktarı fazla olduğundan dolayı çok ağır kokabilir. Ağır koku amonyaktan kaynaklanır.

2. İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, idrarın kötü kokulu olmasının en yaygın sebeplerinden birisidir. Bakteriler idrar yoluna girer ve burada çoğalarak gelişebilir. Sonuçta da rahatsızlıklar ve idrarda koku sorunları oluşur. İdrarda kokunun yanı sıra; sık sık idrara çıkma, idrarda yanma, karın ya da sırt ağrıları, bulanık idrar, gece terlemesi ve üşümesi gibi diğer belirtilere de sebep olabilir.

3. Vajina İltihabı

Vajinal enfeksiyon ve tahriş durumları, vajinadan kötü koku gelmesine neden olabilir. Genel sebepleri; vajinal mayalar, bakteriler ve cinsel yol ile bulaşan rahatsızlıklardır. Belirtilerinden bazıları; vajinal kaşıntı, kızarma, kokulu vajinal atıklar, idrar yaparken çekilen ağrı ve seks sırasında görülen rahatsızlıklardır.

4. Prostat ve Böbrek Taşı

Prostat bezleri sünger gibi bir yapıdadır ve zaman içinde büyür. Prostat hastası olan erkekler sık sık idrar torbası enfeksiyonu belirtileri gösterirler. Bazı belirtiler de idrarda koku; alt karın, kasık ya da belde baskı olmasına ve rahatsızlık hissine neden olur.

Kötü kokulu olan idrar, böbrek taşından kaynaklanabilir. Çeşitli türlerde böbrek taşları bulunur ve idrarın pembemsi, kanlı görünmesine yol açabilir. Bu durumda sırt, alt ve yan karın bölgelerinde şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

5. Çeşitli Gıdalar ve Vitamin Destekleri

Çeşitli yiyecek ve gıda destekleri, idrar kokusunun değişmesine neden olur. Kuşkonmaz yendikten sonra idrarda karakteristik bir idrar kokusu olabilir. Kahve gibi kafein içeren içecekler idrar kokusunu değiştirebilir. B6 vitamini alındıktan sonra da idrar kokusu değişebilir.

6. Bazı İlaçlar ve Karaciğer Rahatsızlıkları

Genellikle bazı antibiyotikler idrar kokusunu değiştirebilir. Penisilin gibi küf maddesinden üretilen antibiyotikler mantar ya da maya gibi kokar. Gıda desteği olarak alınabilen multivitamin gibi ilaçlar, idrarda hem koku hem de renk değişimine neden olur.

Karaciğer bazı atıklar üretir ve bunların idrar, dışkı gibi yollarla atılmasını sağlar. Düzgün olarak çalışmayan bir karaciğer, idrar rengini değiştirir. Çok koyu, dumanlı ve hatta kahverengi-yeşil hale sokabilir. Bu durum çok ciddi bir problem olabilir ve tıbbi müdahale gerekebilir. İdrar kokusu da genellikle amonyak kadar kötü kokar.

7. Şeker Hastalığı ve Hamilelik Durumu

Vücut şeker hastalığı ile başa çıkma kabiliyetini kaybederse, şeker idrara karışır ve daha sık idrara çıkılır. İdrar tatlı bir kokuda olur ve şeker içerdiği için olağandışı şekilde yapış yapış olur. Yeni şeker hastalığına yakalanan hastalarda, susuzluk ve kilo kaybı görülebilir.

Bebeğin büyümesi ve hormonlardaki değişim ile beraber annede, idrar torbası enfeksiyonları ve vajinal akıntılar daha fazla görülür. İkisi de idrar kokusu oluşmasına neden olur.

8. Fenilketonüri ve Akçaağaç Şurubu Hastalıkları

Bu durum metabolizmayı etkileyen kalıtsaldır. Fenilketonüri hastaları besinlerde yer alan fenilanini sindiremez. İdrarları küflü, ağır ve hatta fare gibi kokabilir. Akçaağaç şurubu hastalığı da diğer bir kalıtsal hastalıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde idrar, akçaağaç şurubu gibi kokar. Bu durum, bazı protein tipleri yıkılamadığından dolayı oluşur.

İdrarın Aşırı Kokma Durumu Nasıl Geçer?

  • Vücudun susuz kalması durumunda bolca su tüketilmesi, tedavi için en basit yoldur.
  • İdrar yolu enfeksiyonunda tedavi için yaban mersini suyu tüketilebilir. Doktor bakterileri öldürmek için antibiyotik tedavisi uygulayabilir.
  • Vajina iltihabı tedavisinde; doktorlar belirtileri değerlendirip, antibiyotik veya mantar önleyen ilaçlar yazabilir.
  • Prostattan kaynaklı koku tedavisinde, yeterince su içilmelidir. Doktor tarafından 10 gün boyunca antibiyotik kullandırılabilir. Duruma göre antibiyotik kullanım süresi uzatılabilir veya antibiyotik damar yoluyla verilebilir.
  • Böbrek taşı olup da koku sorunu yaşayanlar için, öncelikle ağrı kontrol altına alınır. Su takviyesi yapılır ve böbrek taşı düşmesi veya alınması sağlanabilir. Bakteriyel enfeksiyonların böbrek taşıyla birleştiği durumlar ciddi olabilir. Taşlar alınana kadar hasta hastaneye yatırılmalıdır.
  • Şeker hastalığından şüphe edilirse bir doktora görünmek gerekir. Şeker hastalığıyla mücadele etmek amacıyla sağlıklı bir diyet programı uygulanmalı, egzersiz yapılmalı ve ilaçlar ile kan şekeri dengesi yakalanmalıdır.
  • İdrarda aşırı ve anormal bir şekilde koku varsa, kısa zamanda bir üroloji doktoruna görünüp gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.