Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İdrarın Bulanık Olması Ne Anlama Gelir?

İdrar, insan vücudunda mineral ve diğer önemli maddelerin dengesini sağlamada etkili rol oynar. İnsan vücudunda olması gerekenden daha fazla sıvının vücuttan atılması idrarla gerçekleşir. Aynı zamanda böbreğin kandan süzdüğü fazla su da çözünme özelliği olan ve vücuda zarar veren maddeler idrar yoluyla vücuttan atılır. Toksinler de idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılır. Buna bağlı olarak idrarın yapısı ve rengi de çok önemli olabilir. Çünkü idrarda meydana gelen değişimler herhangi bir hastalığa işaret edebilir. Bu nedenle idrarın rengi, bulanık olup, olmaması ve diğer faktörlerin erken aşamada teşhis edilmesi, altında yatan sebebin belirlenmesine yardımcı olan iyi bir göstergedir. İdrarın bulanık olması durumu genelde herkesin en az bir kere yaşadığı bir durum olabilir.

İdrarın Bulanık Olmasının Sebepleri Nelerdir?

idrarın bulanık olması

İnsan vücudunda yer alan ve çok önemli bir işlevi olan böbrekler, kanı belirli bir oranda süzer. Vücuttan atılması gereken zararlı maddeler ve su ile bir araya gelerek oluşturduğu idrarın normal rengi açık sarı, berraktır. İdrar bazı insanlarda zaman zaman bulanık olabilir. Bu durum insan vücudunda bazı sağlık sorunların olduğunu işaret edebilir. İdrarın bulanık olması birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Çok dikkatli bakılmadığı zaman, genelde fark edilmez.

Normal bir insan vücudu günde en fazla 2,5 ya da 3 litre suya ihtiyaç duyar. Ancak bu oran sağlanmadığı zaman vücut susuz kalır ve idrarın bulanık olmasına neden olabilir. Bu duruma bağlı olarak, insan vücudunda yer alan sıvının oranı azalınca, idrar da azalır. İdrarla beraber vücuttan atılması gereken zararlı maddeler, idrardaki konsantrasyonu arttırır. Bu durum da idrarın bulanık olmasına yol açabilir. İdrarda belirli bir oranda bulanıklık olduğu zaman, renginde de koyulaşma görülür. İdrarın bulanıklığı ya da koyu rengi, vücuda yeterli oranda sıvı takviyesi yapıldığı zaman, normal rengine döner.

İnsan vücudu her gün belirli bir oranda vitamin ve mineral alması gerekir. Ancak vücutta fosfat mineralinin yüksek olması, buna bağlı olarak idrarın yapısını bulanıklaşmasına neden olur.

Her kadında farklı dönemlerde vajinal akıntılar oluşabilir. Kadınlarda idrarın bulanık olmasının bir diğer sebebi vajinal akıntıların oluşumudur. Vajinal akıntılar, idrarla karışarak, bulanık görülmesine neden olabilir.

İnsan vücudunda vitamin değerlerinin eksik olması durumunda, takviye olarak vitamin ilaçları kullanılabilir. Özellikle B ve C grubu vitamin takviyeleri, böbreklerden süzülür ve idrar yoluyla vücuttan tamamen atılır. Vitamin ilaçlarının içeriğinde yer alan renklendirici madde idrara geçtiği zaman hem idrarın renginin koyulaşmasına hem de idrarın yapısının bulanık bir hale gelmesine yol açabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu, genelde her yaşta sık sık görülebilen bir sağlık sorunudur. İnsan vücudunda yer alan böbreklerde enfeksiyon başlar ve bu durum idrar yollarını da büyük oranda etkileyebilir. İdrar yollarında meydana gelen iltihap, aynı zamanda idrarı da etkileyerek, yapısının bulanıklaşmasına neden olur. İdrar yolu enfeksiyonunda, idrar yaparken yanma, ağrı ve sık sık tuvalete çıkma gibi şikayetler görülebilir. Böbreklerde yapısal faktörlere bağlı olarak taş oluşumu ortaya çıkar. Böbreklerdeki taş oluşumu, kendini idrarın bulanıklaşması gibi bir belirtiyle gösterebilir. Aynı zamanda karaciğer, kan ve metabolizma hastalıkları da idrarın bulanıklaşmasına neden olabilir.

İdrarın Bulanık Olması Nasıl Geçer?

idrarın bulanık olması

İdrarın rengi ya da yapısı birtakım etkenlere göre farklı olabilir. İdrarın yapısında bulanıklık, yoğunluk ve renginde koyu sarılık ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir yapıda olan idrarın rengi açık limon sarısı olur ve bulanıklık görülmez. İdrar renginde ya da yapısında bir farklılık gördüğünüz zaman, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Çünkü altında ciddi sebepler yatıyor olabilir. Altında yatan gerçek sebep tespit edildikten sonra, uygun bir tedavi yöntemi belirlenir.

İdrarda meydana gelen tüm sorunlarda olduğu gibi, idrarın bulanık bir yapıda olmasına neden olan faktörler ortadan tamamen kalktığı zaman, bulanıklıkta yok olabilir. Bulanıklık yerini, berrak bir yapıya bırakır. Örneğin; idrarın bulanık olmasının sebebi eğer idrar yolu enfeksiyonu ise, tedavi edildiği zaman tüm şikayetler kaybolur. Günde 2,5 ya da 3 litre su içtiğiniz zaman, idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonun daha hızlı ve kısa sürede iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.