Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İğdenin Zararları

İğde hemen hemen her ilimizde yetişmekte olup özel bir bakım istemeyen ve sıkça sulanmasına gerek kalmadan kendi kendini yetiştiren bir ağaçtır. İğde bir çok derde deva olmaya alternatif tıpta da yerini alarak devam ediyor. Ancak elbette her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi iğdenin de tüketiminin fazla olması bazı sorunlara neden olabiliyor. Her vücutta farklı reaksiyon gösterebileceği için çeşitli yan etkileri olabilir. Birer fasulyeye benzer şekilde meyve veren bu ağacın faydaları, bilinenleri ve bilinmeyenleri ile yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İğde Nasıl Tüketilir?

İğde ağacının meyvesinin etli bir kısmı bulunur. Bu etli kısım sayesinde kişi iğde meyvesini rahatlıkla tüketebilir. Kabuklu bir meyve olan iğde aynı zamanda küçük hurmaya da benzer. Bu yapısı sayesinde de kabuğundan kolayca ayrılır. Mutlaka yemeden önce kabuğundan ayrılması gerekir.

İğdenin Yararları

İçerdiği vitaminler ile birlikte insan vücudunun günlük vitamin ihtiyacını karşılayacak birçok vitamin barındıran iğde aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan vitaminlere sahiptir. İçerisinde neredeyse hiç yağ bulundurmayan yapısı ile birlikte sindirimi de oldukça kolaylaştıracak ve ishal olan kişilerin de sindirim sistemini normale çevirecektir. İğde içerdiği antioksidan sayesinde vücutta bulunan kanserli hücreler ile yarışır ve kişinin bağışıklık sistemini artırarak kanserle mücadeleyi kuvvetlendirir. İdrar yolları özellikle kış aylarında çok çabuk üşütülür ve bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu şekilde kişinin idrar yolları kolay bir şekilde iltihaplanır. Ancak kişi düzenli olarak iğde tüketirse bu iltihaplardan kolayca kurtulabilir. Böylelikle vücuttaki iltihabı da idrar yolu ile kolayca atabilirsiniz.

İğdenin Zararları

1. Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiler

İçeriğinde hiçbir şekilde yağ bulunmayan iğde çok fazla tüketildiği takdirde vücutta şeker depolanmasına neden olur. Ancak şeker depolanması sadece kiloya vesile değil aynı zamanda erkeklerdeki istikrarsızlığa da neden olarak kişilerin cinsel hayatını da olumsuz bir şekilde etkiler.

2. Su Kaybına Neden Olur

Kekremsi bir tada sahip olan iğde bu sayede dişleri temizlemekte fakat kuru bir yapıya sahip olduğu için de içerisindeki maddeler sebebiyle kişinin vücudunda çok fazla suyun emilmesine neden olarak susuz kalmasına neden olur. Bu da kişinin kabız olmasına yol açar. Ancak kişi bu süreç içerisinde yeterince su içerek iğdenin faydalarından yararlanabilir.

3. Şeker Hastalığına Neden Olabilir

İğde çok fazla tüketildiği takdirde kişinini şeker hastalığına yakalanmasına neden olur. Vücutta fazlaca şeker depolanacağı için içerisinde yağ bulundurmayan iğde kilo alımına yol açar. Bu nedenden dolayı tüketirken miktarına ve bununla beraber günlük ne kadar şeker alacağınızı iyi takip etmeniz gerekir.

4. Kötü Gazlardan Kolay Etkilenir

İğde kolay bir şekilde çevresinde bulunan kötü gazlardan etkilenir. Özellikle yol kenarında, cadde kenarlarında bulunan iğde ağaçlarından uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü bu ağaçlar araçların çıkardığı gazlara fazla maruz kalarak yapısı bozulmuştur.

5. Enerji Düşüklüğüne Neden Olur

İğde içerdiği glikoz nedeniyle kişiye enerji sağlasa da çok fazla tüketildiği takdirde aşırı sakinliğe neden olur ve bu da halsizliğe ve hareketsizliğe yol açar. Bu da kişinin günlük işlerinin birçoğunun aksaması anlamına gelir. Kişi eğer sinir rahatsızlıklarından herhangi birini yaşıyorsa düzenli ve az miktarlarda tüketildiği zaman bu durumu avantaja çevirebilir.

6. Kabızlığa Neden Olur

Sindirim sistemini düzenleyici bir içeriğe sahip olan iğde kişinin ishalini kesebildiği gibi kabız olmasını da etkiler. Çünkü içerdiği kekremsi yapı kişinin su ihtiyacını artırır. Eğer kişi düzenli olarak su tüketmezse kabızlık meydana gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.