Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İğne Batması Tarzında Ağrı ve Elektriklenmeler Neden Olur?

Çoğu zaman ellerimizde ve ayaklarımızda iğne batma veya karıncalanma hissi oluşur. Bu duruma sebep olabilecek olan birçok etken vardır. Bu etkenlerin şiddetine bağlı olarak hissedilen ağrıda fazla olur. Hatta bu durum çoğu zaman geceleri uykulardan uyanmaya sebep olabilir. Bu ağrıların sebebi çevresel temelli olabilir veya kronik temelli olabilir. Bu sebeple uygulanacak olan tedavi sebebe uygun seçilmelidir. Bizde bu yazımızda sizlere vücutta iğne batıyor hissi yaratan nedenlerden ve bunlara uygulanabilecek olan tedavilerden bahsedeceğiz.

Vücutta İğne Batma Hissi Neden Oluşur?

İğne Batma Hissi

1. Şeker Hastalığı

El ve ayaklarda sıkça meydana gelen iğne batma hissinin en yaygın nedenleri arasında şeker hastalığı bulunur. Bu durum genel olarak kandaki şeker seviyesinde denge sorunu bulunan kişilerde görülür. Şeker seviyesinin düzensiz olması vücutta birçok soruna yol açar ve bunlardan birisi de vücudun bazı bölgelerinde iğne batma hissinin oluşmasıdır. Hastalığın derecesine göre bu iğne batma hislerinin şiddeti ve sıklığı değişir.

2. Vitamin Eksikliği

Vitaminler vücudumuzun birçok kısmına düzenleyici olarak katılır ve eksikliğinde birçok sıkıntı meydana gelir. Vitaminlerin alınması gereken miktarından az yada fazla alınması vücutta iğne batma hissi oluşumuna sebep olur. Özellikle sinir hücrelerinin bolca ihtiyaç duyduğu B12 vitaminin eksikliği sinir iletiminde sorunlara yol açarak iğne batma hislerine ve uyuşmalara sebep olabilir.

3. Aşırı Alkol Tüketimi

Alkol tüketildiği andan itibaren vücuda yayılarak birçok hasara sebebiyet verir. Özellikle sinirlere zarar veren alkolün aşırı tüketilmesi normal zarardan çok daha fazlasını verir. Aşırı alkol tüketimi ile beraber hasara uğrayan sinirlerdeki sinir iletimi engellenmeye başlar. Böylelikle vücudun belirli yerlerinde sorunlar baş gösterir ve bunlardan birisi de iğne batma hissidir. Bu hissiyatın şiddeti ve sıklığı alkoliklik seviyesinin belirtilerindendir.

4. Romatizma

Romatizma hastalığının görülme yaş aralığı oldukça geniştir ve savunma mekanizmasına çeşitli hasarlar verebilen bir hastalıktır. Bu hastalık kendisini genel olarak eklem ve kemiklerde ağrılarla gösterir ve vücuttaki birçok işleyişi zorlaştırır. Romatizmanın vücutta oluştuğunun belirtileri arasında vücutta yer yer iğne batma hislerinin oluşmasıdır. Bu zamanlar artabilir ve beraberinde yanma, karıncalanma ve uyuşma oluşabilir. Romatizmanın şiddetine bağlı olarak bu belirtilerinde şiddeti artabilir.

5. Sinir Sıkışması

Vücuttaki sinyal iletimi sinirler üzerinden gerçekleştirilir ve buralarda gerçekleşebilecek olan bir hasar vücutta ciddi problemlere yol açabilir. Duruş bozukluğuna bağlı olarak gerçekleşen sinir sıkışmalarında sinyal iletimi zayıflayabilir ve zayıflayan bölgede uyuşma ve hissizlik oluşabilir. Özellikle uzun süre hareketsiz kalmada veya yanlış oturuş pozisyonunda vücutta iğne batma hissi oluşabilir.

6. Besin ve Oksijen Yetersizliği

Vücuda yeteri miktarda besin ve oksijen takviyesi yapılmazsa vücuttaki birçok faaliyet aksamaya uğrar. Bu aksamalar arasında sinirler üzerindeki sinyal iletimi de yer alır. Sinyal iletiminin sekteye uğraması sonucu vücutta iğne batma hissi oluşabilir. Bu durumun yaşanabilmesi için dengesiz beslenme ve düzensiz solunum faaliyetleri yaşanmalıdır. Özellikle B12 eksikliğinin olduğu beslenme düzeni sinyallerin zayıflamasına yol açar.

7. Sinirlerde Meydana Gelen Hasarlar

Vücuda dışarıdan alınan darbeler ölümcül olabilir veya birçok kalıcı hasar bırakabilir. Ancak bu hasarların kalıcı olmaması için alınan darbenin çok şiddetli olmaması gerekir. Her iki durumda da darbenin olduğu bölümdeki sinirler hasar görür ve işlevinde zayıflama meydana gelebilir. Bu zayıflama sonucu bu bölgede iğne batma ve uyuşma meydana gelir. Sinirlerin bu şekilde hasar alması sadece dışarıdan gelen darbelerle değil, kronik sebeplerden de olabilir. Vücutta meydana gelen hastalıklar yüzünden de iğne batma hissi oluşabilir.

Vücutta Meydana Gelen İğne Batma Hissinden Nasıl Kurtulabilirim?

  • Vücutta meydana gelen iğne batmasından kurtulabilmek için beslenme oldukça sağlıklı olmalıdır ve vücudun ihtiyaç duyduğu bütün besinlerin takviyesi düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Düzenli olarak spor yapılmalı ve gün içerisinde sıkça tekrarlanan duruş bozukluklarından oldukça kaçınılmalıdır.
  • İğne batma hissi ile beraber yanma hissi gibi ağır durumlar beliriyorsa doktora başvurarak tetkikleri yaptırın. Doktorunuzun size uygulayacağı tedavi yöntemi ile iğne batma hissinden kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.