Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İğne Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir?

Tripanafobi olarak adlandırılan iğneden korkma durumu, tedavi edilerek aşılması mümkün olan bir fobidir. Yaygın olarak görülmesine rağmen, iğne fobisi tedavisi için bir uzmana başvuran insan sayısı çok azdır. Halbuki çeşitli terapi yöntemleri aracılığıyla bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

İğne Korkusu Nasıl Yenilir?

İğne fobisi olan çoğu kişi yaşamlarını tehlike altına sokma pahasına da olsa tıbbi müdahalelerden kaçmaktadırlar. Kanser ve şeker gibi yüksek risk taşıyan hastalıklara sahip hastalar iğne korkusu yüzünden ciddi sağlık sorunları yaşarlar. Yaptırması gereken laboratuvar testlerini yaptırmaktan kaçınan, ameliyata girmeyen, hamile kalmak istese de kalamayan ya da iğne vurulma korkusu yüzünden böbrek taşı sancısı çekmeye razı olan birçok hasta bulunmaktadır.

İğne korkusu, daha önemli sağlık sorunlarına neden olmadan önce mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur. İğne korkusunu tedavi etmek amaçlı uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır:

1. Sanal gerçeklik terapisi

sanal gerçeklik terapisi

En sık uygulanan yöntemlerden biri karşı karşıya bırakma tedavisidir. Hasta korku duyduğu durum ve/veya nesneyle giderek artan bir şekilde karşılaştırılır ve duyarsızlaştırma sağlanır. Sanal gerçeklik terapisinde ise bilgisayarda geliştirilmiş simülasyonlarla korku duyulan durum ve/veya nesneyle karşı karşıya getirilen hastanın korkuyla yüzleşmesi sağlanır. ABD ve Avrupa’da 15 yılı aşkın bir süredir uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi, psikoterapi konusunda yeterliliği olan ve sanal gerçeklik konusunda tecrübeli, teorisine ve donanımına hakim uzman psikiyatrist ya da klinik psikologlar tarafından gerçekleştirilir.

Sanal gerçeklik terapisinin ne kadar süreceği hastadan hastaya farklılık gösterir. Çünkü iyileşme süreci hastanın korkusunun şiddetine göre değişmektedir.

2. Bilişsel davranışçı psikoterapi

psikkoterapi

Psikoterapi, hastanın sorunlarına görüşmelerle yani sözel etkileşim yoluyla yaklaşan, psikoloji biliminin ilke ve öğrenme kuramlarına bağlı bir problem çözme tekniğidir. Hastanın güncel sorununa odaklanır, süre olarak daha sınırlı ve daha çok sorun çözmeyi hedefler. Tedavide “şimdi ve burada” üzerine odaklanılır. Hastanın korkusu nedeniyle yaşamını olumsuz etkileyen sorunlara odaklanarak, yaşam kalitesini nasıl daha iyi bir hale getirilebileceği amaçlanır. Korku yaratan durum ve/veya nesneyle başa çıkabilmesine yardımcı olacak farkındalık yaratmak en önemli hedeftir.

Terapide öğrenilen bilgilerin, farkındalık ve beceriye dönüşebilmesi için uygulamada egzersizlerden veya ev ödevlerinden faydalanılır. Terapi ile birlikte ilaç tedavisi de uygulanabilir. Birçok korku ilaç kullanılmadan tedavi edilebileceği gibi sadece ilaç kullanımıyla da tedavi sürecinin yürütülmesi mümkündür. Terapist ilaç kullanılmasını uygun gördüğü durumda hastasına bu durumun avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacaktır. Her iki tedavinin de etkili olduğu durumlarda seçim hastaya bağlı bir şekilde yapılır. Bazı hastalarda her iki tedavinin birlikte uygulanması daha iyi cevap vermektedir.

3. Hipnoterapi

hipnoterapi

Hipnoz ile hastaya verilen telkinler sayesinde bilinçaltına ulaşan ve sorunları gideren bir tedavi yöntemidir. Hipnoterapi ile iğnenin tehlikeli olmadığına dair hastaya verilen telkinler, bilinçaltındaki iğne korkusuna etkili bir şekilde ulaşıp bu sorunu giderir. Uzman hipnoterapistler tarafından uygulanan hipnoz ile bilinçaltı düzeyinde meydana gelen değişiklik, iğne korkusunun kısa sürede ve kalıcı olarak çözülmesini mümkün kılar.

Bu yöntemlerin dışında kişinin kendi çabası da çok önemlidir. Günlük hayatta;

  • Spor, yoga ve meditasyon, nefes egzersizleri, kas gevşetme egzersizleri yapmak,
  • Stres düzeyini azaltan müzikler dinlemek,
  • Telkin edici kitaplar okumak çok faydalı olacaktır.

Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz rahatlatıcı egzersiz önerileri için TIKLA!

Korkuları görmezden gelmenin yerine odağı başka şeylere kaydırmak mutlaka olumlu sonuçlar verecektir.

Çocuklarda İğne Korkusu Nasıl Yenilir?

iğneden korkan çocuk

Çocuklar yaramazlık yaptıklarında; “sana iğne yapacağım” ya da “iğneci geliyor” gibi cümlelerle tehdit edilmemelidir. Çocukluk döneminde çevresi ve ailesi tarafından tehdit edilen çocukta korku başlayabilir, çocuk bu durumun üstesinden gelemez ve tedbir alınmazsa erişkin olduğunda daha büyük sorunlarla karşılaşabilir.

Çocuğa İğne Vurulurken Ne Yapmalıyız?

  • Çocuğu avutmak için yalan söylememeli ve biraz acıyabileceği ama kısa sürede geçeceği anlatılmalıdır.
  • Çocuğun sevdiği bir oyuncağı mutlaka yanında bulundurulmalı ya da hareket eden oyuncaklarla dikkati dağıtılmaya çalışılmalıdır.
  • Sevdiği bir çocuk şarkısı dinletilebilir.
  • Hoşlandığı bir çizgi film izletilebilir, çizgi filmlerdeki güçlü karakterler gibi güçlü olduğuna dair cümleler sarf edilebilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1 

Kaynak 2 

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.