Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İki Göğsümün Ortasında Kitle Var Ne Yapmalıyım?

Kadınlarda göğüsler genelde ergenlik çağında, adet döneminde ve hamilelik sürecinde sürekli olarak değişim gösteren bir organdır. Göğüslerde meydana gelen bu değişimler, aynı zamanda yaş ilerlediği sürece devamlılık gösterir. Çoğu değişimler doğaldır ve herhangi bir hastalığın belirtisi olarak görülmez. Ancak bazı durumlarda, göğüslerde ya da göğüslerin ortasında kitle oluşabilir. Kadınlarda sık sık kitle oluşumuna rastlanır. Geçici bir süre sonra kitle kendi kendine geçebilir. Fakat bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkarsa, hastalık tamamen geçinceye kadar kitle de yok olmaz.

İki Göğüs Ortasında Kitle Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

iki göğüs arasında kitle

Göğüslerde birtakım sebeplere bağlı olarak kitle oluşabilir. Özellikle gözeneklerin ölü deri ya da yağ hücreleri tarafından tıkanması sonucunda kızarıklık ve şişlik ortaya çıkar. Sivilce olarak adlandırılan bu kabarıklık, bir süre sonra büyüyerek kitle oluşumuna neden olabilir. Cilt yüzeyinin yapısından kaynaklanan sivilceler, vücudun farklı kısımlarında da oluşum gösterir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığının olmaması, hormonal değişimler ya da kullanılan bazı ilaçlar iki göğsün ortasında sivilce çıkmasına neden olan sebepler arasında yer alabilir. Genel olarak kısa sürede kendi kendine geçer ve herhangi bir zararı bulunmaz.

Cilt yapısının alt tabakasında yer alan yağ hücreleri birikerek kist oluşumuna neden olabilir. Bu kistlere halk arasında, yağ bezesi de denilir. Genelde yumuşak bir yapıda olur ve dokunulduğu zaman hareket edebilir. Herhangi bir acı ya da ağrıya yol açmaz fakat sinirlere baskı uyguladığı zaman kaşıntı, ağrı gibi şikayetlerin oluşmasına neden olur.

İnsan vücudu bazı alerjen maddelere karşı daha duyarlı bir yapıdadır. Vücudun daha duyarlı olması aynı zamanda alerjinin oluşmasına yol açabilir. Alerjen maddelerin cilt yüzeyiyle temas etmesi ya da tüketilmesi sonucunda vücutta bazı değişimler meydana gelir. Cilt yüzeyinde kaşıntı, kızarıklık, nefes darlığı ve kitle gibi belirtiler ortaya çıkabilir. İlerleyen zamanlarda, alerjen madde vücuttan çıkmazsa kitle oluşumuna neden olur.

Göğüs arasında kitle ortaya çıktığı zaman kadınlar genelde meme kanserinden şüphe ederler. Kitle oluşumunun tek sebebi meme kanseri olduğunu düşünerek, endişe duyabilirler. İlk olarak göğüslerde ele gelen kitle şeklinde kendini gösterebilir. Daha sonraki aşamalarda ise göğüs ağrısı, göğüs ucunda kaşıntı hissi, pullanma ve kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkar. Ancak göğüs ve göğüslerin arasında meydana gelen her kitle meme kanserini işaret etmez. Farklı bir sağlık sorunun bir belirtisi olabilir. Bu durumda her ihtimali göz önünde bulundurmak gerekir.

İki Göğüs Ortasında Kitle Nasıl Geçer?

iki göğüs arasında kitle

Kadınlar kitle oluşumu ihtimaline karşı, her ay göğüslerini kontrol edebilir. Belirgin bir şekilde fark edilen ve elle hissedilen kitlenin oluşumunda tıbbi yardım almanız gerekebilir. Zaten göğüslerde ve göğüs ortasında meydana gelen farklılık kolayca ayırt edilebilir. Özellikle adet döneminde büyüme ve sertleşme oluşur. Ancak bu durum geçicidir, adet döneminden sonra eski haline döner. Bu nedenle göğüslerinizin kontrolünü adet döneminden sonraki günlerde yapabilirsiniz. Kitlenin altında yatan sebebin tespit edilmesi ve tedavisi genel olarak aynı anda yapılır. Bunun için hormon profili çıkarılması, ultrason, mamografi, iğne biyopsisi gibi tetkik ve testler yapılır.

Ultrason özellikle ortaya çıkan kitleleri ya da kistleri ayırt eder. Mamografi, elle hissedilemeyen çok küçük ebatlarda olan kistlerin fark edilmesine ve görülmesine yardımcı olur. Özellikle 50 yaşının üzerinde olan tüm kadınların düzenli bir şekilde kitle oluşumu riskine karşı yaptırması gerekir.

İğne biyopsisinde ise kitle içerisinden hücre örneği alınarak, cihazlar altında inceleme yapılır. Tedavi olarak, kitlenin içerisine belirli bir ebatta iğne batırılır ve içerisinde bulunan sıvının tamamen boşalması sağlanabilir. Kitleden alınan sıvı özel cihazlar altında incelenir ve gereken durumlarda ek tedavi yöntemine başvurulabilir. Kitlenin içi tamamen boşaltılsa bile, kitle oluşumu bir süre sonra tekrar edebilir. Bu durumda fibroadenom ve papillomlar ise cerrahi bir müdahale gerekli olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.