Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İki Göğüs Ortasında Ağrı Neden Olur?

Tüm dünyada, en fazla ölümle sonuçlanan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Durum böyle olunca insanların kalbe yakın yerlerdeki ağrıları, sızıları endişeyle karşılamaları son derece normal. Tıpta anjina olarak isimlendirilen göğüs ağrısı basit bir soğuk algınlığının belirtisi olabileceği gibi, daha ciddi bir hastalığın da belirtisi olabileceği için ciddiye alınmalıdır.

İki Göğüs Ortasında Ağrının Nedenleri Nelerdir?

göğüs ağrısı (anjina pektoris)

İlk akla gelen kalp krizi ya da kalp spazmı olsa da, aslında iki göğüs ortasındaki ağrının başka pek çok sebebi olabilir. Hatta kalp krizi sırasında göğüs ağrısı hiç ya da çok şiddetli olmayabilir. Göğüs kafesinde bulunan ve kalbe komşu olan organların spazmı da göğüs ağrısına sebep olabilir. Fakat göğüs ağrısı şikayetiyle doktora başvuran kişiler, öncelikle koroner kalp damar hastalıkları yönünden değerlendirilirler. Çünkü diğer olası sebeplere geçmeden önce, tüm dünyada en yaygın ölüm sebebi olan kalp hastalıkları ihtimalinin elenmesi gerekir.

1. Kalp-Damar Hastalıkları

Kalbin yeterince beslenemediğini düşündürür. Bu da kalbe kan ve oksijen taşıyan damarlarda (koroner damarlar) daralmalar ya da tıkanıklık olabileceği anlamına gelir. Kalbin sağlıklı çalışması, gerektiği kadar ve sürekli oksijen almasına bağlıdır. Uzun süre oksijensiz kalan kalbin kas yapısı bozulur, kasılıp gevşeyerek kanı pompalama kabiliyetini yitirir. Bu durumda, tıp dilinde enfarktüs denen kalp krizi meydana gelir.

15 dakikadan uzun süren şiddetli göğüs ağrılarını hafife almamak, kalp ve damar hastalıkları uzmanına danışmak gerekir. Şiddetli göğüs ağrısıyla birlikte, göğüste baskı hissi, sol kolda ağrı ve uyuşma, terleme, baş dönmesi, nefes darlığı, bitkinlik ya da bilinç kaybı da kalp krizinin işaretleri arasında yer alır. Kalp krizi geçiren kişilerde her zaman göğüs ağrısına rastlanmayabilir. Örneğin diyabet hastalarında doku ve sinir hassasiyeti azaldığı için, göğüs ağrısını hissetmeyebilirler.

Kalp ve damarlarıyla ilgili göğüs ağrıları soğuk havalarda daha çok görülür. Sigara içenlerde, soğuklarda, kalbin hızlı çalıştığı durumlarda ve stresli zamanlarda daha sık rastlanır. Dinlenme halinde ortaya çıkan ağrılar daha dikkatli bir takip gerektirir.

2. Akciğer Hastalıkları

Kalpten sonra en fazla göğüs ağrısına sebep olan organ akciğerlerdir. Akciğer hastalıkları söz konusu olduğunda belirtiler sadece ağrıyla sınırlı kalmaz; öksürük, ateş, sırt ağrısı, nefes darlığı, yorgunluk gibi daha pek çok başka bulgular da görülebilir. Akciğer hastalıklarına bağlı göğüs ağrıları hastalar tarafından “batma” şeklinde tarif edilir ve daha çok derin nefes alırken ya da öksürürken hissedilir. Göğüs ağrısı şikayetinin de görüldüğü, en yaygın akciğer hastalıkları arasında, akciğer embolisi, akciğer zarı iltihabı (Plörezi) ve zatürreyi sayabiliriz.

3. Romatizma

Göğüs bölgesinde bulunan kasları tutan romatizmal ağrılar, göğüs ağrısına sebep olabilir.

4. Travmalar

Göğse gelen güçlü ve sert darbeler, kaslarda tahribata sebep olabilir. Bu durumda hastaların “bıçak batıyor gibi” şeklinde tarif ettikleri, nefes alırken şiddetlenen ve bu yüzden nefes almayı da güçleştiren göğüs ağrıları meydana gelir. Bu darbeler kaburgalarda kırıklara sebep olduysa, kırıklar iyileştikten sonra bile ağrı devam edebilir.

5. İltihaplı Hastalıklar

Göğüs ve karın kısmını birbirinden ayıran bir zar olan diyaframın ve akciğer zarının iltihaplanması da göğüste ağrıya sebep olur.

6. Yemek Borusu Hastalıkları

Göğüs ağrısı şikayetlerinde ilk akla gelen organ kalptir ama çoğu zaman asıl sebebin yemek borusu olduğu anlaşılır. En yaygın yemek borusu hastalığı olarak da karşımıza reflü çıkar. Bunun yanı sıra yemek borusuna ait spazmlar, enfeksiyon ve tümörler de göğüs ağrısına sebep olabilir.

7. Mide ve Bağırsaklara Bağlı Ağrılar

Aşırı gaz ya da karın kısmında giderek büyüyen bir kitle, göğse doğru baskı yaparak ağrıya sebep olabilir.

İki Göğüs Arasındaki Ağrı Nasıl Geçer?

Öncelikle ağrının hangi organdan kaynaklandığının bulunması gerekir. Bundan sonra tedavi bir göğüs hastalıkları uzmanı nezaretinde, uygun şekilde yapılabilir. Göğüs ağrılarında tanı, ağrıyı yerine, sıklığına, süresine ve şekline göre değerlendirerek konur. Ağrıya terleme, nefes darlığı, bulantı gibi başka belirtilerin de eşlik ediyor olması, nefes alıp vermekle olan ilgisi, yemekten önce ya da sonra, dinlenirken ya da hareket halindeyken ortaya çıkması, stres anlarında belirginleşmesi gibi kriterler göz önüne alınarak ağrının kaynağı bulunabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.