Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İki Göğüste Eşitsizlik Durumunun Riski Var Mıdır?

Göğüslerin mümkün olduğunca birbirlerine benzemesi ve eşit büyüklüklere sahip olması her kadın tarafından istenir. Fakat birçok durumda memelerin eşitsizliği bulunur. Meme asimetrisi olan kadınlar özel yaşamlarında ve kıyafet seçerken sorun yaşayabilirler. Örneğin sütyen alınacağı zaman zorluk çıkar. Diğer yandan dekolte giyinmek isteyen kişiler için estetik olmayan bir görüntü ortaya koyacağı için bir engel oluşturur. Farkı, küçük, büyük ya da sarkık şekillerde memelerin olması mümkün olup bu durumun iyi bir şekilde değerlendirildikten sonra meme eşitsizliğinin giderilmesi için ameliyat yapılması gerekir.

Meme eşitsizliği durumunda her iki memenin boyutlarına bakılması meme başlarının sarkma durumunun incelenmesi ve memelerin şekillerine bakılması gerekir. Sarkık ve büyük olan göğüslerin dikleştirilmesi ve küçültülmesi gerekirken küçük olan göğüslerin de büyütülmesi gerekir. Böylelikle her iki memeyi de eş kılabilirsiniz. Asimetri düzeltici ameliyatın yapılabilmesi için doktorların hem erkek hem de kadın memesinde asimetriye ol açabilecek olan unsurlar hakkında da bilgi sahibi olması gerekir.

Meme Asimetrisi Neden Olur?

 • Süt verme, gebelik ve kilo alıp verme gibi durumlarda memeler farklı oranlarda küçülebilir.
 • Virginal hipertrofi isimli rahatsızlık sebebiyle ergenlik döneminde olan bir çocuğun gelişim sürecine giriş yapması ile birlikte memelerinden birinin diğerine göre daha hızlı ve geniş bir şekilde büyümesi durumunda psikolojik sorunlar da baş gösterir. Bu durumun düzeltilebilmesi için 18 yaşının beklenmesine gerek olmaz. Daha büyük olan memenin boyutu erişkin bir memenin boyutuna göre normal olduğu takdirde küçük olan memeye ameliyat yapılarak büyük olan ile eşitlenir.
 • İlk başta her iki meme eşit de olsa zaman geçtikçe memede bölgesel bir dejeneratif hastalığın sonucunda hacim kaybı görülebilir.
 • Mastrit isimli meme dokusu iltihabına bağlı olarak değişimler meydana gelebilir.
 • Yaşlanma süresi boyunca hacmini kaybeden memeler asimetriye yol açabilir.
 • Sınırlı kanser cerrahisinin ardından meme asimetrisi görülebilir.
 • Erkeklerde jinekomasti isimli bir memenin diğerine göre daha fazla gelişmesi durumunda meme asimerisi ortaya çıkar.

Diğer yandan aşağıdaki durumlar da gelişimsel kaynaklı sebepleri oluşturur;

 • Poland sendromu
 • Daralmış meme dermoitesi
 • Tubereoöz
 • Gelişimsel hipoplastik memeler
 • İatrojenik sebepler
 • Meme rekonstrüksiyonunun etkileri
 • Kapsüler kotraktürün neden olduğu durumlar
 • Mamoplasti esnasında yanlış pozisyonlandırılan implant
 • Asimetrik meme küçültme ameliyatı
 • Meme konservasyonunun ardından radyasyonun gösterdiği etkiler

Her iki memenin de hem büyüklük hem de şekil bakımından birbirinden farklı boyutlarda olması durumuna kendini gösteren meme asimetrisi, hem kadınlarda hem de erkeklerde memeler arasında pek de dikkat çekmeyen eşitsizliklere yol açabilir. Fakat dikkat çekecek kadar görünür olan ve kişilerin psikolojisini etkileyen durumlarda bu rahatsızlığa sebep olan birçok neden olabilir. Bu durumun belirli bir yaş grubu yoktur.

Asimetrik Meme Tedavisi Riskli Midir?

Cerrahi tedavi yapılırken amaçlanan şey her iki memenin de şekil ve büyüklük bakımından eşitlemesini sağlamak olur. Bu sebeple de normalden küçük olan meme protezi ile büyütülecek ya da normalden büyük olan meme küçültülür. Kimi durumlarda her iki memeye de müdahale edilesi gerekir. Sınırlı ve lokalize meme büyütme işlemleri sırasında her zaman protez kullanılmaz. Bunun yerine kişiden alınmış olan yağ hücrelerinin de enjekte edildiği olur. Memelerin eşitlenebilmesi için meme ucunda var olan şekil sorunlarının giderilmesi ve meme ucu çevresinde yer alan halkların da eşitlenmesi mümkün.

Meme asimetrisinin düzeltilmesi için yapılmakta olan ameliyatlar oldukça zorlu olur. Zira asimetrik yapının çeşitli yöntemler ile birlikte simetrik haline getirilmesi ve bu ameliyatın uzun dönemler boyunca ne gibi sonuçlar vereceğinin kurgulanması durumu oldukça zor kılar. Zira göğüse koyulan protez uzun süre boyunca güzel ve dik bir şekilde dursa da yalnızca meme dikleştirme ya da meme küçültme gibi ameliyatlar olan memelerde diğer memeye göre estetik açısından bozulmalar çok daha erken meydana gelebilir. Diğer yandan emzirme, hamilelik ve kilo alıp verme durumlarında da bu süreç hızlanır. Bu tür hasarların ikinci bir ameliyatın gerekebileceği konusunda hastaya bildirilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.