Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İlaç Dokunması Durumunda Ne Yapılmalı?

Hastalıklardan korunmak için ilaçlardan şifa arıyoruz. Bu ilaçlar vücudumuzda bir hastalığı giderirken başka hastalıkların tetikleyicisi olabiliyor. Çünkü bütün ilaçların yan etkileri bulunuyor. Bu yan etkiler bazen öyle şiddetli oluyor ki asıl hastalıktan daha fazla kişiye zarar veriyor. Özellikle kanser hastaları kemoterapi sürecinde çok ağır bir ilaç tedavisi ile baş başa kalır. Farklı farklı verilen bu ilaçların yan etkileri sonucu kanserli hastaların durumu daha kötü olabilir. Hatta bu ilaçların kullanımı sonucu başka kanser türlerinin de oluşmasını tetikleyebilir. İlaç kullandıktan sonra halsizlik ve mide bulantısı gibi şikayetler ilacın dokunması durumunda oluşur. Peki, ilaç dokunması durumunda ne yapılmalı? Merak ediyorsanız, sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

İlaç Dokunması Nedir?

İlaç Dokunması Durumunda Ne Yapılmalı?

İlaçların yan etkileri insanların kullanımı sonucu ortaya çıkar. Sürekli ilaç kullanımı olsun olmasın ilaç kullanımından sonra bedensel veya ruhsal olarak yaşanan değişimler ”ilaç dokunması” olarak adlandırılır. Birçok ilacın yan etkileri ortaktır. İlaç prospektüslerinde her ilacın olası yan etkiler yazılıdır. Uzun uzun birçok anlamını bilmediğimiz terimlerle yazılmış bu rehberde her yaş gurubu ve her hastalığa sahip kişiler için ilacın yan etkileri yazılıdır. Çoğu zaman yan etkileri okumayarak ilacı kullanıyoruz. Daha sonra sık rastlanan ilaç dokunması durumu ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

İlaçların dokunması ile çoğunlukla; mide bulantısı, kusma, halsizlik, baş dönmesi, aşırı uyku isteği, uykusuzluk, ishal veya kabızlık, iştah kaybı, ani kilo kaybı, sararma, titreme, bayılma gibi sorunlar meydana gelir. Yüksek dozda başka ilaçlar ile birlikte alınan ilaçlar ani kalp krizleri, felç, beyin kanaması, koma ve ölümlere neden olabilir. Bu yüzden ilaç dokunması ciddiye alınacak bir durumdur.

İlaç Dokunmasının Nedenleri Nelerdir?

İlaç Dokunması Durumunda Ne Yapılmalı?

Genetik faktörler; bazı kişilerin bazı ilaçlara karşı reaksiyon vermesine neden olur. Vücutta alınan ilacı sindirecek enzimlerin bulunmayışı ilacın kişiye dokunabilir. Yahut kişinin ilacı çok hızlı sindirmesi ile ilaç yanlış etki verir. Bu tür durumlar için iyi araştırma yaparak ilaç tüketilmelidir.

Besinin Etkisi; ilaçların bazıları tok karnına içilmelidir. Bazısı ise aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü ilaçların besin varlığında verdiği reaksiyonlar farklıdır. Bazı ilaçlar sadece su ile alınması gerekir. Bazı ilaçlar ise meyve suyu ile de alınabilir. Bu yüzden kullandığını ilacın besinlere verdiği olası yan etkileri iyi araştırın. Bir örnek ile özetlemek gerekir ise; anti depresanların greyfurt meyvesi ile beraber kullanımında ciddi zehirlenmelere neden olduğu saptanmıştır.

İlacın Dozu; en büyük yan etkilerin ve ilacın dokunmasının sebebidir. Yanlış dozda alınan ilaçlar sonucu ilacın birçok yan etkisi kişide görülür. Aşırı doz ilaç kullanımı çok ciddi sorunlara yol açarken, dozu düşük kullanılan ilaçlar ise hastalığın iyileşme süresini uzatır.

İlacın Kullanım Şekli; ilaç tedavisi sürecinde doktorun dikte ettiği şekilde uygulama yapmak önemlidir. Bilinçsizce alınan ilaçların kişiye dokunması olasıdır. Erkenden iyileşmek adına sık sık alınan ilaçlar zehirlenmelere neden olur. Ayrıca gün içinde belli olmayan saatlerde ilacın alınması, ilacın normal süresinden daha uzun ve kısa kullanılması, ilacı aç veya tok karnına alınmasın önem vermeksizin kullanma, ilacı ara vererek kullanma da ilaç dokunmasına neden olur. Bunun yanında hastalığın seyrini de değiştirir.

İlaç Dokunması Durumunda Neler Yapılabilir?

İlaç Dokunması Durumunda Ne Yapmalı?

  • İlaç dokunması durumunda hastanın o ilacı kullanmayı hemen bırakması gerekir. Eğer ilacı bırakamayacak bir hastalığı var ise doktor kontrolünde ilacın dozu azaltılmalıdır.
  • İlacın hastanın genetik faktörlerinden dolayı dokunduğu anlaşıldığında ilacın yerini tutacak başka bir ilaç kullanılmalıdır.
  • Hasta koma ve felç türünden bir duruma geldiyse; acil müdahale için kortikosteroid antihistamin, adrenalin gibi ilaçlar kullanılır.
  • Kusan kişilerin midesini boşaltmasına yardım edilmeli. Eğer kişi bu sıra baygınlık geçirirse başını yana yatırarak tamamen kusması sağlanmalıdır.
  • Hasta kusamıyorsa parmak ve bir kaşık yardımı ile kusturmaya çalışabilirsiniz.
  • Hastaya süt, yoğurt, su verebilirsiniz. Bunlar ilacın olası yan etkilerini hafifletecektir.
  • Bilinç kaybı yaşayan kişilere sirkeli su ile ayıltma işlemi uygulayabilirsiniz.
  • İlaç dokunması ciddi olmasa bile mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.