Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İlaç Kullanmak Yerine Antidepresan Niyetine Tüketebileceğiniz Besinler

Depresyon günümüzde pek çok insanda görülen ve aslında ciddi olarak nitelendirebileceğimiz bir çeşit psikolojik rahatsızlıktır. Depresyonda olan kişiler derin bir üzüntünün içine düşerler, içlerini büyük bir umutsuzluk kaplar, içlerine kapanırlar ve sosyal hayattan uzaklaşırlar. Depresyonun oluşmasının ardından pek çok farklı sebep de yatabilir. Ancak mutlaka tedavi edilmesi gerekecektir. Şu an depresyon için pek çok farklı tedavi yöntemi vardır. En yaygın bilinen tedavi yöntemi ise bir psikiyatr kontrolünde antidepresan ilaçlı tedavi uygulanmasıdır. Fakat yapılan bazı araştırmalar da ortaya koymuştur ki bazı yiyecekler ile de tedavi mümkün olabilir. Çünkü bazı yiyeceklerin de doğal olarak bir antidepresan işlevi bulunmaktadır. İşte sizler için antidepresan özelliği bulunan yiyecekleri listeledik. Fakat yine belirtmemiz gerekir ki eğer depresyon durumunuz ileri seviyedeyse yine bir uzmana görünmeniz gerekir. Bu yöntem ağırlıklı olarak depresyon başlangıcındaki ya da kendini psikolojik anlamda kötü hisseden kişiler için etkili olacaktır. Yine en kesin depresyon tedavi yöntemi tıbbi tedavi yöntemleridir.

1. Balık

Vücudumuz için en sağlıklı yiyeceklerden bir tanesi hiç kuşku yok ki balıktır. Bu nedenle uzmanlar haftada iki defa balık tüketilmesin önerirler. Özellikle somon, hamsi, sardalye ya da ton balığı gibi balıkların içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asidi bulunmaktadır. Bu özelliği ile balıklar kişinin kalp hastalıklarına ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Fakat elbette balığın insan vücudu için tek faydası bununla sınırlı değildir. Çünkü düzenli olarak balık tüketerek depresyon ve stres gibi rahatsızlıklar ile de mücadele etmek mümkün olmaktadır. Bu yüzden eğer ruhsal anlamda kendinizi kötü hissediyorsanız mutlaka balık tüketiminizi arttırmanızı öneririz. Yine de balık tüketiminde de aşırıya kaçmamanız gerekir.

2. Şeker Pancarı

Bugün tükettiğimiz pek çok şeyin aslında ham maddesi olan şeker pancarının içinde bol miktarda bulunan ve üridin ismi verilen madde özellikle psikolojik rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Çünkü uzmanlara göre şeker pancarının içinde bulunan bu madde kişinin ruh sağlığı üzerinde etkili olan dopamine etki etmektedir. Bu yüzden şeker pancarı tüketiminize özen gösterebilirsiniz.

3. Ceviz

Cevizin şeklinden dolayı hafızamıza kazındığı hali ile beyine çok iyi geldiğini biliyoruz aslında. Fakat ceviz beyine iyi geliyor dediğimizde tam olarak ne şekilde geldiği hakkında bir fikrimiz olmuyor. Ancak ceviz depresyon, stres ve benzeri ruhsal problemlere oldukça iyi gelen bir besin. Çünkü içinde tıpkı balıkta olduğu gibi bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunuyor. Bu yüzden eğer ruhsal anlamda kendinizi kötü hissettiğiniz bir dönemde iseniz mutlaka her gün düzenli olarak bir miktar ceviz tüketmelisiniz. Tabii tam bir sağlık kaynağı olan cevizin tek faydası ruhsal sorunlarımız üzerinde değil. Yani kalp sağlığınızı korumak için de kesinlikle düzenli bir şekilde ceviz tüketmelisiniz.

4. Kahverengi Pirinç

Ülkemizde yaygın olarak tüketilmese de kahverengi pirinç oldukça faydalı bir yiyecek. Üstelik kahverengi pirincin içerisinde bol miktarda B1 vitamini ve B3 vitamini bulunuyor. Hatta bunun yanı sıra folik asit bakımından da çok zengin. Aynı zamanda kahverengi pirinç düşük glikemik indekse sahip olan bir yiyecek. Tüm bu özellikleri zaten onu başlı başına sağlığa yararlı bir yiyecek yapmaya yetiyor. Benzer şekilde kahverengi pirincin içinde çok az miktarda şeker olduğu için vücudumuzun şeker düzeyinin bozulması ile alakalı olarak ortaya çıkan ruhsal değişikliklerin önüne geçmede de oldukça etkili oluyor. Bu nedenle belki de bundan sonra beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır sizin için. Lezzet konusunda da oldukça başarılı olduğunu söylememiz gerek.

5. Kakao

Kakao pek çok kişinin en sevdiği besinlerden bir tanesi. Bu nedenle yaygın bir kullanım alanı da mevcut elbette. Kakao özellikle depresyon ve benzeri sinirsel hastalıklar ile mücadele konusunda bir hayli etkili olabilen bir yiyecek çeşidi. Yani kakaonun ruh halini düzenleme konusunda cevizden pek de aşağı kalır yanının olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yanı sıra kakao hem beynimizi güçlendiriyor hem de yaşlanma ile beraber gelen beyin problemlerinin önüne geçebiliyor. Çünkü içinde bol miktarda selenyum bulunuyor. Fakat her ne kadar sağlıklı olsa da kakaoyu da aşırı miktarda tüketmenizi tavsiye etmeyiz. Benzer şekilde saf çikolatanın da ruhsal problemlere iyi geldiğini ortaya koyan çeşitli araştırmalar mevcut.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.