Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İlaçların En Asili Zerdeçal

Sarı safran rengi ile yemeklerinizi süsleyen zerdeçal yurdumuza Hindistan dolaylarından gelmiştir. Zencefilgiller familyasından gelen zerdeçal geldiği ailenin hakkını fazlasıyla vermektedir. Sivri yapraklarının arasından çıkarılan sarı renkli maddesinin yanı sıra kökünden de zerdeçal tozu elde edilmektedir. Eşsiz rengi ile gıda sektörün ayrı tekstil sektörünün ayrı favorisi haline gelmiştir. Ancak tüm bunların yanında alternatif tıp ve ilaç sektörünün ise vazgeçilmez üretim maddelerinin yanında yerini almıştır.

Tarihsel geçmişi tarif edilemeyen dönemlere kadar dayanmaktadır. Zaten sektördeki şöhreti eksiden bu yana yayılarak gelmiştir. Eski tarihsel çağlardan beri tıpta keskin bir iyileştirici ve hastalık önleyici madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle kanserin tüm boyutları ve çeşitlerinde oldukça önemli başarı hikayeleri yaratılmasını sağlamıştır. Günümüzde ilaçların destek maddesi olarak karşımıza çıkan zerdeçala alternatif tıpta oldukça sık ve ana madde olarak rastlamak mümkün.

Zerdeçal Nelere İyi Gelir?

1. Kanser

kansere-ne-iyi-gelir-bitkisel

Hücre yenilenmesini sağlayarak kanserin esas nedeni bağışıklık sisteminizin düşüşünü önler. İçeriği sayesinde vücudunuza yayılan kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelerinizi etkilemesine izin vermeyerek aynı zamanda kanserli hücrelerinde yenilenerek hastalığı uzaklaştırmayı sağlar. Zerdeçal birçok kanser çeşidinin iyileştirilmesi esnasında ilaç tedavisine destek olarak uzman doktorlar tarafından bolca tüketilmesi önerilen besindir.

2. Diyabet

bitkisel-diyabet-tedavisi1

Zerdeçal vücudunuzda insülin görevi gördüğü için şeker seviyesini beklenen düzeylerde tutar. Vücutta fazla şekerin barınmasını önlerken şeker riski hastaların düzenli kullanmaları sonucu riski minimuma çekerek vücut fonksiyonlarının normal bir şekilde devamını sağlar.

3. Kolesterol

kolesterol6

Yağlı besinler, düzensiz beslenme, sporsuz yaşam derken kolesterol hemen hemen her yaş grubunda kendini göstermeye başlamış  ve hastalığın görüldüğü insanların yaşamına direk müdahale eden bir hastalık halini almıştır. Çünkü en ufak bir kolesterol seviyesinde değişim vücudu oldukça fazla etkilerken diğer hastalıkları da tetiklemektedir. Zerdeçal araştırmalar sonucu vücut fonksiyonlarını düzenleyen ve tüm organlarınıza çalışması gerektiğini hatırlatan bir besindir. Kolesterol seviyesini dengede tutarak bir nebze size yardımcı olmaya çalışır.

4. Romatizma

romatizma

Zerdeçal içerdiği antioksidanlarla vücudunuza zarar veren serbest radikalleri önler. Anti enflamatuar özelliği ile romatizmayı yok etmeye kadar giden bir tedavi aracıdır. Tıpta bu konuda fazlasıyla yer alırken alternatif tıpta da oldukça fazla tercih edilen bir tedavi aracı olarak kullanılır.

5. Bağışıklık Sistemi

bagisiklik-sistemi-nedir-cesitleri-nelerdir-nasil-gucledirilir

Bağışıklık sistemi en küçük mikrop, virüs ve bakterilerden fazlasıyla etkilenmektedir. Hele ki iyi besinlerle beslenmiyor ve doğru bir yemek alışkanlığı edinmiyorsanız bu duruma fazlasıyla müsaitsiniz demektir. Bu noktada tercih edilebilecek bir çok besin bulunmaktadır. Ancak bunların en pratiği yemeğinize koyup yiyebileceğiniz veya çayını demleyip içebileceğiniz zerdeçaldır. Zerdeçal mikrop, virüs ve bakterilerin oldukça kolay bir şekilde yol açtığı enfeksiyon riskini sıfıra indirir. Vücutta yer alan enfeksiyonu ise kısa süre içerisinde yok eder. Bu konuda deri enfeksiyonları için krem olarak kullanımı da mevcuttur. Boğaz enfeksiyonlarında ise pastillerde sıkça rastlamanız mümkündür.

6. Fazla Kilolar

61

Fast foodlar, düzensiz beslenme ve gittikçe sebzeden uzaklaşan bir nesilde fazla kilo kendini obeiteye dönüştürmekte ve karaciğer yağlanmasından kalp rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa neden olmaktadır. Zerdeçal bu noktada önemli bir ödem söktürürken yağ yakma özelliği ile fazla kilolarınıza spor ile beraber kısa zamanda veda etmenizi sağlar. Metabolizma hızlandırıcı olarak vücutta görev yapan zerdeçalı diyetisyenlerden spor hocalarına kadar öneren bir çok kişiye rastlamanız mümkün.

7. Alzheimer

zerdecalin-faydalari

Çağımızın belkide en kokutucu ve üzücü hastalıklarından biri olan alzheimerı bir çok insanda görmeye başladık bile. Üstelik yaşa bağlı olarak ilerleme seviyesinde artan bu hastalığın önüne ilaçlarla geçilmesi oldukça zor. Zerdeçal bu noktada vücutta oksijen akışını hızlandırmasıyla görev alır. Bu sayede yavaşlayan beyin fonksiyonlarına aslında neler yapmaları gerektiğini hatırlatarak tembellikte kurtarır. Fonksiyonlarını yerine getiren hücreler sayesinde alzheimerın önüne geçmek mümkündür.

8. Sindirim Sistemi

DSC_0135

Sıradan şişkinlikler, sindirim problemlerinden bahsetmiyoruz. Zerdeçal kronikleşen sindirim problemlerinin önüne geçerken ilerlemiş durumları da minimum seviyeye indiriyor. Zerdeçal ödem söktürme özelliği ile vücut genelinde şişliği alırken midenizde biriken gaz oranını azaltır ve rahatlama sağlar. Tükettiğiniz besinlerin sindirimine yardımcı olur. Bu nedenle yemeklerinizle bir miktar zerdeçal bulundurmanız daha kolay bir sindirime yardımcı olacaktır. Bağırsak fonksiyonlarını olumlu yönde etkilerken safra kesesi üzerinde de önemli faydaları ve rahatlatma özelliği gözlemlenmiştir.

Zerdeçal doğanın bize sunduğu oldukça sağlıklı ve ilaç değerinde bir besindir. Günümüzde en çok ihtiyacımız olan şeyi, kimyasalsız bir hayatı bize sunmaktadır. Hastalıklarımıza çare olarak korkmadan ve çekinmeden tükettiğimiz pek çok ilaç aslında birçok kimyasaldan üretilmektedir. Bir hastalığı yok ederken diğerine davetiye çıkarmaktadır. Bu noktada zerdeçal ve türevi olan doğal besinlere hayatımızda daha çok yer vermeli ve tüketmeliyiz. Faydasını kısa sürede göreceğimiz önemli bir besin olan zerdeçal şifa niyetine devamlı olarak kullanabileceğiniz nadir bir besindir. Üstelik yemeklerinize baharat gibi kullanabilir veya çayını içmeyi tercih edebilirsiniz. Anneannenizin tarif kitabını karıştırdığınızda zerdeçala bolca rastlayacak ve o yaşta size hala nasıl güzel yemekler yapacak dirence sahip olduğunu anlayacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.