Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İlaçlı Emar Sonrası Emzirme Nasıl Olmalı?

Anne adaylarının ve emzirme dönemindeki annelerin en büyük endişelerinin başında, herhangi bir sebepten dolayı ilaç kullanmak zorunda kalmaları gelir. Çevremizdeki hemen her insanın hiç çekinmeden kullandığı bir ağrı kesici hatta bir çiğneme tableti bile, emziren anneler tarafından bebeklerine zarar verebilecek potansiyele sahip bir zehir gibidir adeta. Oysa bazı durumlarda annenin sağlığı için bazı ilaçların kullanılması kaçınılmaz olur ve hiç istenmese de bebeğin anne sütünden mahrum bırakılması gerekebilir. Günümüzde kullanılan kimi görüntülü teşhis yöntemleri de sağlıklı ve güvenilir bir sonuç alabilmek için birtakım ilaçların kullanılmasını gerektirir.

Emar (MR) Nedir?

manyetik rezonans(EMAR_MR)

Günümüzde pek çok hastalığın teşhis edilmesinde kullanılan Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemi, baş harfleriyle kısaca MR veya MRG olarak adlandırılır ve yaygın olarak “emar” şeklindeki okunuşuyla kullanılır. Emar, bebeklerde ve 3 aydan ileri gebeliklerde bile güvenle kullanılabilen bir yöntem. Bu yöntemin uygulandığı emar makinelerinde çok büyük mıknatıslar vardır ve bunlar güçlü bir manyetik alan oluştururlar. Bu alana alınan hastaya radyo dalgaları iletilir ve hastadan yansıyan görüntü dijital ortamda ve renklendirilerek kaydedilir. Toplumda emarın zararlı ışınlar yaydığı ve bunun insan sağlığı için tehlikeli olduğu yönünde yaygın bir kanaat olduğunu biliyoruz. Oysa emarda radyasyon kullanılmaz.

Çekim sırasında elde edilen görüntüler, dokulardaki hidrojen atomlarının çekirdeklerinde bulunan protonların uyarılarak yoğunluklarındaki ve hareketlerindeki değişimlerin bilgisayar tarafından analiz edilmesiyle oluşur. Emarla ilgili bir başka çekince ise, hastanın içine girmek zorunda olduğu manyetik alanın kapalı bir alan olması ve hastaların mümkün olduğunca hareketsiz kalmalarının gerekmesi. Bunun için geliştirilen anestezi cihazları sayesinde kapalı alanda kalmak istemeyen hastalar ve bebekler için de rahatlıkla çekim yapılabiliyor.

Emar çekimi herhangi bir ön hazırlık gerektirmez. Eğer hastanın özel bir durumu yoksa, günün herhangi bir saatinde, aç ya da tok karnına çekim yapılabilir, hasta sürekli kullanmak zorunda olduğu ilaçlarını kullanabilir. Hastanın üzerinde manyetik alandan etkilenebilecek metal eşya bulunmamasına dikkat edilir. Çoğunlukla 15 ile 45 dakika arası süren inceleme sırasında hastanın hareketsiz kalması istenir.

İlaçlı Emar Nedir?

İlaçlı EMAR

Bazı emar çekimlerinde incelenecek olan lezyonun sınırlarının daha net görüntülenmesini sağlamak amacıyla kontrast madde kullanılır. Bu madde damardan verilir ve dolaşım sistemine geçmesi beklenir. Böylece dokular arası yoğunluk farkları belirgin hale getirilir, lezyonun bulunduğu yer daha net görünür ve teşhisin güvenirliği artar. Radyoloji konusunda eğitim almış uzmanlar tarafından uygulanan ilaçlı (kontrastlı) emar, vücudun özellikle damarlar ve emar cihazıyla bile zor görülen yerlerinde, görüntüsü alınacak yerin parlamasını sağlamak esasına dayanır. Kullanılan kontrast maddeler farklı bileşenler içerirler.

Emar tekniğinin henüz yeni uygulanmaya başladığı ilk zamanlarda kullanılan maddeler, yüksek yoğunluğa sahip ve bu yüzden organizmada alerjik reaksiyonlara sebep olabilen maddelerdi. Bu maddeler üzerinde yapılan sayısız çalışma sonucunda daha az yoğunluğa sahip kontrast maddeler geliştirildi. Bugün kullanılan kontrast maddeler çok daha güvenilir olmakla birlikte, uygulanacak kişinin geçmişinde alerji öyküsü olup olmadığı değerlendirildikten ve gerekli önlemler alındıktan sonra uygulanır. Enjeksiyon yerinde belki hafif bir acı hissedilebilir ama ilaçlı emar çekimi genelde ağrısız ve acısız gerçekleşir. İlaçlı emar çekimi tümörlerin tespiti ve takibi için ya da mikrobik olmayan iltihaplı hastalıkların teşhisinde tercih edilen bir yöntem.

İlaçlı Emar Sonrasında Nasıl Emzirilmeli?

İlaçlı emar çektirmesinin zararlı olduğunu gösteren bir bulgu olmamasına rağmen genellikle gebeliğin 12. haftasına kadar, çok mecbur kalınmadıkça bu yöntem uygulanmaz. İlaçlı emar çekiminde kullanılan kontrast maddenin alerjik reaksiyon riski, X ışınlarının kullanıldığı görüntüleme yöntemlerine ya da bilgisayarlı tomografiye kıyasla çok daha düşüktür. Buna karşılık, örneğin beyin damarları hatta kemik dokusu tarafından gizlenen bozukluklar bile, diğer klasik görüntüleme yöntemlerinden çok daha iyi görüntülenebilir. Bu da tümörlerin ya da beyinden kaynaklanan inmelerin erken evrede saptanabilmesini sağlar. Emar cihazları vücudun her bölgesi için ayrı ve özel olarak geliştirilmiş bilgisayar programlarına sahiptir. Bu sayede;

  • Beyin dahil tüm kafa bölgesine ait incelemeler,
  • Boyun bölgesine ait organlar,
  • Boyun, sırt ve bel bölgesi omurga bozuklukları,
  • Akciğerler ve kalple ilişkili büyük damarları da içine alan göğüs bölgesi,
  • Karın ve alt karın bölgesi,
  • Tüm eklemler,
  • Tüm iç organlar.

ve bu yapılara ait tümörlerin tespiti, takibi etkili ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Bu yönüyle emziren annelerin ihtiyacı olması halinde kontrastlı emar çektirmelerinin bir sakıncası yoktur. Fakat her ihtimale karşı çekimden sonra 24 saat süreyle bebeklerini emzirmemeleri ve bu süre içinde sütlerini sağarak dökmeleri istenir. Böylece emar çekiminde kullanılan ilaç vücuttan tamamen temizlenmiş olur. İlaçlı emar çekiminin günü ve saati belli olduğunda anneler, sütlerini sağarak uygun koşullarda saklayıp bebeklerini kısa süreli bile olsa anne sütünden mahrum bırakmamış olurlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.