Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İlginç Hastalıklar

Bu yazımızda diğer başlıklarımızdan farklı olarak bir hastalığa odaklanmak yerine bilinen ilginç hastalıkları ele alacağız. Dünya’da bugüne dek görülmüş olan ilginç hastalıkların neler olduğu ve nasıl bir görülme oranına sahip olduğu gibi bilgileri içeren küçük başlıklar halinde bu ilginç hastalıklar hakkında bilgiler aktaracağız.

Bu hastalıkların bazılarına, hastalığın neden olduğu sebepler dolayısıyla hastalığın ortaya çıkma şekline bağlı olarak ya da hastalıkla bir bağlantı kurulacak şekilde isimlendirmeler yapılmıştır. Bazı hastalıklara bir isim konulamamıştır bile. Bu yüzden bizim başlığımız genel anlamdaki “İlginç Hastalıklar” olmuştur.

Bu isimleri koyulmamış hastalıklardan biri olarak, İngiltere’de yayımlanan bir gazete olan Daily Telegraph’ın yaptığı bir habere göre bir Vietnamlı olan Nguyen Thi Phuong, 26 yaşında olmasına karşın şu an 70’li yaşlarının üzerinde göstermektedir. Bunun nedeni olarak bir deniz ürünü yemesi ve yediği bu deniz mahsulünün Nguyen üzerinde bir alerjik reaksiyonu tetiklemesi gösterilmektedir. Bu alerjik reaksiyon Nguyen üzerinde 50 yaş yaşlanmış bir etki yapmıştır.

Fil Hastalığı

Dünyada görülen ilginç hastalıklardan bahsetmeye başlayabiliriz. Burada artık isimlendirilebilen bir hastalıkla başladık. Fil hastalığı ya da Elefantiyazis hastalığı oldukça bilinen bir durumdur. Ama oldukça ilginçtir. Elefantiyaz ismiyle de bilinen Fil Hastalığı, lenfatik filaryaz adını da alabilir. Bu duruma yakalanan bireylerin kaba şekilde genişlemiş olan uzuvlardan, şişmiş kol ve bacaklardan bahsedilebilir. Fil hastalığına yakalanan bireylerin fotoğrafları oldukça dramatik bir görüntü ortaya koymaktadır.

Fil hastalığı aslında tropikal bölgelerde görülen bir durum olarak bilinir. Bir asalak hastalığıdır. Ancak başka belirtilerle de ona benzeyen bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa genelde bazı sivrisinek türlerinin taşımış olduğu parazitik kurtlar neden olmaktadır.

Fil hastalığı günümüzde milyonlarca insanı etkileyen bir problem olarak kendine yer edinmektedir. Bu milyonların içinde yer alan birçok fil hastalığına sahip birey ise, hastalığın ciddi boyutlarını yaşamaktadır. Enfeksiyon kapmış olan dişi bir sivrisinek ısırığı sonucunda birey, mikrofilarya adını alan kurtçuk larvalarını kan yoluyla vücuduna alabilir. Bu larvalar sürekli olarak üreyebilen bir yapıdadır. Larvalar uzun süre yaşayabilir. Belirtiler ise enfeksiyon sonrası zamana kadar kendini göstermeyebilir. Parazitler kan damarlarında saklanır ve bu da kan damarlarındaki akışkanlığın sınırlanmasına neden olabilir. Böylece bireyin dokularında kan birikmesi durumu meydana gelebilir. Enfeksiyonun en belirgin belirtileri ise, bireyin kol ve bacaklarında meydana gelen şişkinliklerdir.

Bireyin rahatsızlanmasının yanı sıra, bu hastalık bireyin hayatını tehdit edici bir halde de olabilir. Şişkinliğin inmesi için bireye özel önerilerde bulunulabilir.

Sıcak iklimlerdeki fil hastalığı yayılımını engellemenin en iyi yolu, bu hastalığın yayılmasını sağlayan larvaları taşıyan sivrisineklerin yok edilmesini sağlamaktır. Özellikle sivrisineğin fazla olduğu noktalara yapılan gezilerde önlem almak riski azaltacaktır.

Progeria

Progeria hastalığı, bireyin yaşlı görünmesine neden olan genetiksel bir hastalıktır. Bireyin genetiğinde meydana gelen küçük bir değişiklik nedeniyle meydana gelen hastalık, bireyin hayatında büyük olumsuzluklara neden olabilir. Bu hastalığa sahip olan bireyler, genelde yaklaşık 13 günlük bir zaman diliminde hayatlarını kaybederler. Vücutları daha hızlı yaşlanır, daha erken saç dökülmesi sorunu meydana gelir, kalp hastalıkları, kemik incelmesi gibi durumlar meydana gelir.

Progeria hastalığı dünya çapında oldukça az rastlanan nadir bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalığa sahip sadece 48 insanın olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, doğan 5 çocuğunun da bu hastalığa sahip olduğu bilinen bir aile de olduğu bilinmektedir.

Kurt Adam Sendromu

Eski zamanlardan beri bilinen bu hastalık, doğuştan olarak meydana gelen bir hastalık değildir. bu hastalığa yakalanan bireyin yüzünde, kol ve bacaklarında bireyin vücudunun her kısmında aşırı tüylenme meydana gelir. Hastalar, keskin diş ve pençeler dışında kurt adama benzediği için hastalığa kurt adam sendromu adı verilmiştir. Tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebeple de hastalık bireyi psikolojik olarak sorunlu bir hale getirir ve hayattan koparır.

Pika Hastalığı

Oldukça nadir olarak görülen bu hastalığa tutulan Kerry Trebilcock isimli kadın, hastalığa yakalandığı günden itibaren yaklaşık 4 bin civarında sünger ve 100 kadar da sabun yemiştir. Yenilemez olan maddeleri yeme isteğinde bulunan bu hastalar, yedikleri bu yenilemez maddeleri çeşitli sos ve baharat gibi içeriklerle birlikte yemektedirler. Yenilen sabunlarda özellikle meyve aramalı ve organik şekilde olmasına dikkat ediyorlar.

Bu hastalıktan dolayı muzdarip olan Kerry, bir diş polikliniğinde bir hemşire olarak çalışıyordu. Bu olağandışı yeme istekleri sebebiyle sürekli diğer türlerdeki hastalıklara maruz kalmaktaydı. Bu normal olmayan alışkanlık sonucu midesinde sancılı günler sürekli devam eden kabızlık durumları gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Kerry, önceki yıllarda Fas’a yaptığı gezi sırasında bir kurt kaptığını belirtmiştir. Bu sünger ve sabun yeme sorununun bu kurt kapma olayının ardından meydana geldiğini belirtmektedir. Hastalığın ortaya çıktığı günü ise şu şekilde belirtiyor Kerry, bir gün bir akşam yemeğinin ardından kendimi hala aç hissediyordum. Kendimi oyalamak istediğimde bulaşıkları yıkamaya yöneldim. Bulaşıkları yıkamak için yeni bir sünger kullanacaktım ve bir süre sonra süngeri su ile birlikte yediğimi fark ettim. Lezzetli değildi ama eğlenmiştim.

Pika teşhisi konulan bireyler, toprak, kağıt, yapıştırıcı ya da kil gibi yenilemeyen maddeleri yemek için büyük bir istek duyarlar. Bu durumun bir tür mineral eksikliği durumu olduğu düşünse de, pika hastalığı için elle tutulur bir çözüm bir tedavi bulunmuş değildir.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Alice Harikalar Diyarında Sendromu, ya da İngilizce kısaltılmış hali ile AIWS ya da daha çok bilinen ismiyle miktopsi sorunu, bireylerin görsel algılarında sorun meydana gelmesine neden olan, onların algılarını etkileyen, sinirsel bir karmaşadan ibarettir. Bu sendroma sahip olan bireyler, insanların beden uzuvlarını, hayvanları ve diğer bütün her şeyi normal boyutu dışında, daha küçük daha ufak şekilde algılarlar.

Bu hastalıkta genelde uzakta olan bir nesne, uzakta gibi görünen nesne, aynı zamanda bu sendroma tutulmuş birey tarafından yakında gibi algılanabilir. Örneğin, bir köpeği bir fare boyutunda görebilirler bu sendroma sahip insanlar.Bu durum bizi farklı bir isime daha götürür ki bu da başka bir kitap karakteri olan Gulliver’in Maceralarındaki küçük insancıklardır. Burada Lilliput görüşü ya da Lilliput halüsinasyonları adı alan bu durum, sadece algı terimleri olarak ele alınır. Gözün sisteminde herhangi bir bozukluk meydana gelmez. Burada sorun gözde değil, sadece gözden geçen detayların beyindeki yorumlanmasındadır.

Yürüyen Ceset Sendromu- Cotard Sendromu

Bu hastalıkta bireyin akli bir yitikliği vardır. Yani bu sendrom, daha çok akli dengesini yitirmiş ve intihara meyilli olan bireylerde görülür. Bu durumda birey, her şeyini yitirmiş olan bir şeydir ve bu durumdan şikayetçidir. Hasta, hislerini, tutkularını, vücutsal bütünlüğünün bir bölümünü ya da bütün vücudunu kaybettiğini düşünür. Genelde de öldüğünü ve sadece yürümekte olan bir ceset olduğundan bahseder.

Şizofrenik sorunu olan bireylerde ya da bipolar bozukluğa sahip olan insanlarla bağıntılıdır. Bu hastalar, öldüklerini düşünürler. Etlerinin çürüdüğü fikri ile devam ederler. Yaşamlarını devam ettiren önemli organlarının ya da yaşam sıvısı olan kanlarının olmadığını belirtirler. Bazıları da bedenlerinde kurtların dolaştığını anlatır ve uzatırlar. Bu hastalığın ilerleyen dönemlerinde de bu durumu kanıtlamak için intihar ederler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.