Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İlişki Sonrası Vajinada Yanma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sağlıklı bir cinsel yaşam ilişkinin her iki tarafının da tatmin olmasına bağlıdır. Aksi halde cinsel ilişki bir taraf için görev halini alır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan bir başka sorun ise ağrı ve yanma hissi oluşmasıdır. Yanma, ilişki sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Her iki durum da kadında cinsel isteksizlik sorununa yol açar. Kadınlarda ilişki sonrasında vajinada yanma hissi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Kadının cinsellikten uzaklaşmasına neden olan yanma hissi her ne kadar anormal bir durum olsa da cinsellikle ilgili konuların hala bir tabu olması, kadınları sorunun tedavisi için adım atmaktan çok kendi kendine iyileşmesini beklemeye yöneltmektedir.

İlişki Sonrası Vajinada Yanma Hissi Nedenleri

çift

1. Vajina kuruluğu

Cinsel ilişki sırasında birleşmeyi kolaylaştırmak ve kayganlığı sağlamak için vajinadan bir sıvı salgılanır. Vajinal bezlerden salgılanan bu sıvı, vajina duvarlarının tahriş olmasını engeller. Yeterli derecede sıvı salgılanamaz ise sürtünme artar ve tahriş meydana gelir. Tahrişe bağlı olarak da cinsel ilişki sonrasında yanma hissi oluşması söz konusu olabilir.

2. Vajinismus

Cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının istemsiz olarak kasılması ve birleşmeyi engellemesi olarak tanımlanan vajinismus sorunu olan kadınlarda, ilişki sırasında zorlama olduğu takdirde yanma hissi meydana gelebilir. Vajinismus sorunu yüksek oranda psikolojik, daha nadir olarak da fiziksel nedenlere bağlı olarak gelişir. Sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkmaz. Tampon kullanımı, doktor muayenesi gibi durumlarda da vajina kasları kasılabilir.

3. Mantar enfeksiyonları

Kadınların en büyük sorunlarından biri de vajina mantarlarıdır. Vajinal akıntı ve kaşıntıyı beraberinde getiren mantar enfeksiyonu, cinsel ilişki sonrası yanma nedenleri arasındadır. Vajinal mantarlar aynı zamanda bulaşıcıdırlar. Tedavi süresince cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir.

4. İdrar yolu enfeksiyonları

İlişkiden sonra idrarda yanma hissinin nedenleri arasında idrar yolu enfeksiyonları da vardır. İdrar yolunda enfeksiyon olması durumunda sadece ilişki sonrası değil, ilişki sırasında da ağrı ve yanma olabilir. Enfeksiyon mesaneye kadar gelişmiş ise sistit problemi ortaya çıkar. Kadınlarda idrar yolu mesafesi daha kısa olduğu için enfeksiyon gelişme ihtimali de daha fazladır. Enfeksiyon nedeni genellikle dışarıdan gelen etkenlerdir.

5. Alerjik nedenler

Cinsel ilişkiden sonra vajinada şişme, alerjik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Sperm alerjisi, sperm sıvısı içerisinde bulunan maddelere karşı gelişen bir reaksiyondur. Sperm alerjisi ilk cinsel ilişki sırasında gerçekleşebileceği gibi, zamanla da oluşabilir. Vajinada şişme ve yanmaya ek olarak nefes darlığı, yüz çevresinde kızarıklıkla, şişlik sorunu da yaratabilir.

Alerji nedenlerinden biri de lateks maddesidir. Prezervatiflerin içerisinde bulunan lateks adlı madde alerjiye neden olabilir. Lateks içermeyen prezervatif kullanarak bu sorun çözülebilir.

6. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında bulunan uçuk ve klamidya, cinsel ilişki sırasında yanma hissinin nedenleri arasındadır. Klamidya enfeksiyonuna chlamydia trachomatis adlı bir bakteri neden olur. Gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında gelen bu hastalık temas ile bulaşır.

7. Tahriş

Sentetik iç çamaşırları, aşırı tampon kullanımı, günlük pedlerin yeteri kadar sık değiştirilmemesi, plastik içerikli hijyenik pedlere bağlı olarak vajina duvarlarında tahriş meydana gelebilir. Tahriş de cinsel ilişki sırasında başlayan ve sonrasında da devam eden yanma hissi yaratabilir.

8. Vajina yaraları

Rahim ağzı dokusunda oluşan yaralar ile vajina genelinde ortaya çıkan yaralar bu kapsamda değerlendirilir. Rahim ağzı yaraları, rahim ağzında bulunan dokuda iltihaplanma ile birlikte oluşur. Vajinanın diğer bölgelerinde oluşan yaralar ise cinsel yolla bulaşan frengi gibi hastalıklar ve temizlik sırasında kullanılan kimyasal içerikli ürünlerden kaynaklı olabilir. Vajina yaraları da cinsel ilişki sonrası ağrı yapan nedenler arasında bulunur.

İlişkiden Sonra Vajinada Yanma Hissi Nasıl Geçer?

cinsel terapi

1. Mantar tedavisi

İlişki sonrası oluşan yanma hissi mantar nedeniyle oluşmuş ise mantar tedavisi tamamlanmadan sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek mümkün değildir. Vajina mantarı tedavisi için ilaç kullanımının yanı sıra kişisel hijyen kurallarına ekstra özen göstermek gerekir. Mantarın yinelemesi sorunu varsa erkek eşin de tedavi olması gerekebilir.

2. Vajinismus tedavisi

Görülme sıklığı sanıldığından daha fazla olan vajinismus tedavi edilmediği sürece cinsel ilişki ile ilgili yaşanan sorunlar çözülemez. Vajinismus tedavisi için sorunun altında yatan nedenin doğru tespit edilmesi gerekir. Tedavi için farklı yöntemler vardır. Bunlar içerisinde en etkili olan yöntem ise terapidir.

3. Cinsel terapi

Vajinismus dışında kadınların cinsellikle ilgili psikolojik sorunlarından kaynaklı fiziksel belirtiler de cinsel terapi ile tedavi edilebilir. Cinsel soğukluk ve isteksizlik tedavisi cinsel sorunlar üzerinde deneyimli bir uzman ile birlikte çözülebilir. Terapinin amacı, cinsellikle ilgili yaşanan sıkıntıların ve olumsuz düşüncelerin giderilmesidir. Çocukluk çağında cinsellikten korkutulmak, baskılar, yaşanan olumsuz cinsel tecrübeler, cinsel yaşamı sekteye uğratabilir. Bu sorunun çözülmesi içinse profesyonel yardım almak gerekebilir.

4. Kayganlaştırıcı jel

Vajinal kuruluğun anlık olarak giderilmesi için kayganlaştırıcı jel de kullanılabilir. Kayganlaştırıcı jel, cinsel ilişki sırasında vajinanın kuru kalmasını engeller. Doğru miktarda kullanılan jel ilişki sırasında cinsellikten alınan hazzı artırır. Çeşitli kayganlaştırıcı jeller vardır. İlişki esnasında eğer prezervatif kullanılıyorsa iki ürünün birbiri ile uyumlu olması önemlidir.

5. Ön sevişmeyi uzatma

Cinsel birleşme öncesi ön sevişme her iki tarafın da sekse hazırlanması için önemlidir. Ön sevişmenin uzaması, dokunma, okşama vajina salgısının artmasını sağlar. Bu sayede kadın aynı zamanda psikolojik olarak da kendini ilişkiye hazır hissedebilir. Cinsellik ile ilgili bütün dürtüler beyin tarafından yönetilir. Beynin seks dürtülerini açığa çıkartma aşamasında ön sevişmenin rolü büyüktür.

6. Alerjik nedenlerin ortadan kaldırılması

Alerjik nedenlerle oluşan vajinada yanma hissinin geçmesi için öncelikle alerji yapan etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Sperm alerjisinde en basit tedavi yöntemi prezervatif kullanmaktır. Prezervatif kullanımı ile birlikte anti alerjik ilaçlara da başlanabilir. Lateks alerjisinde ise alerji yapmayan bir prezervatif seçilmesi gerekir.

7. Hastalıkların tedavisi

Vajinada sorun yaratan hastalıkların, varsa vajina yaralarının tedavi edilmesi yanma hissini ortadan kaldırır. Bu tedavilerin devamı süresince cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceği doktorun önerisine göre değişir. Ancak sorunun daha da ciddi boyutlara ulaşmaması için tedavinin aksatılmadan devam ettirilmesi önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.