Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İlk Defa Kontakt Lens Kullananlara Tavsiyeler

İlk defa kontakt lens kullananlara tavsiyeler başlıklı bu yazımızda kontakt lensin ne olduğuna, kontakt lensler için kullanılan özel solüsyonun özelliklerine değinerek kontakt lens kullanım tavsiyelerinden ve kontakt lensin doğurabileceği bazı olumsuz durumlardan bahsedeceğiz.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilebilen bir protez görevi görmektedir. Görme kusurlarını düzeltici ve bazı göz hastalıklarını da tedavi maksatlı kullanılan bu protez son yıllarda teknolojinin de gelişmesi ile daha farklı türlerde, ebatlarda ve özelliklerde üretilebilmektedir. Özel bir solüsyon ile göze yerleştirilen kontakt lens birçok kişinin en büyük yardımcısıdır .

Kontakt Lens Solüsyonu Kullanım Önerileri

  1. Her solüsyonun bir son kullanım tarihi vardır. Gözleriniz için son derece önem arz eden bu özel sıvının kontrolünü iyi yapmalı ve son kullanım tarihi yakın solüsyonları kullanmamanızı tavsiye etmekteyiz.
  2. Sabit bir tedarikçiniz olsun. Her solüsyon markasını her solüsyon satıcısından satın almayın, bu durum sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Daha ucuz diye bilmediğiniz markaları tercih etmemeniz önerilir.
  3. İhtiyacınız kadar solüsyon alın. Lens kullanım sıklığınıza göre bir takvim oluşturarak bu çerçevede solüsyon ihtiyacınızı giderin veya yedekleyin.
  4. Solüsyon özel bir sıvı olduğu için bedensel sıvılarınız (tükürük, ter vs.) ve dışarıdan başka bir sıvı (su, ilaç vs.) ile temas etmemesine özen gösteriniz.

İlk Defa Kontakt Lens Kullananlara Tavsiyeler

Lensi göze takarken;

Kontakt lensi göze yerleştirme işlemi 10 saniyenizi bile almayacak bir işlemdir. Ellerinizi iyice temizleyip kuruladıktan sonra, lensinizi özel solüsyonlu kutusundan işaret parmağınızın ucu ile dikkatlice alarak gözünüze yerleştiriyorsunuz. Sonrasında yapacağınız bir kaç göz açıp kapama hareketi ise bu işlemi tamamlayan bir hareket olacaktır.

Lensi gözden çıkarırken;

Asıl dikkat edilmesi gereken husus lensi gözden çıkarırken yapılandır. Ellerinizin temiz ve kuru olduğundan emin olarak lensi dikkatlice ve oynatmadan çıkarmaya özen gösteriniz, çünkü aksi bir durumda ve yanlış bir harekette gözünüzü çizebilirsiniz.

Doğru bilinen yanlışlar

Lensiniz hiçbir zaman göz yüzeyinden kayarak beyninize gitmeyecek. Bu belki de bilinen en yaygın ve tamamen bilimsel gerçeklikten uzak bir kanıdır. Eğer gözünüzü çok şiddetli kaşırsanız evet lensiniz kayabilir ama asla beyninize kadar gitmeyecektir. Çünkü göz bölgesi yapı itibarı ile beyin bölgesi ile bir bağı bulunmayan ayrı bir odacık gibidir. Yani içiniz rahat olsun.

İlk Defa Kontakt Lens Kullanımında Oluşabilecek Olumsuz Durumlar

  • Öncelikle, söz konusu bölgenin göz olduğunu unutmamanız gerek. Yani son derece temiz ve dikkatli bir itina gerektirmektedir. İlk defa kullananlar için özellikle alışma süreci çok önemlidir. Çünkü bu süre zarfında göz ile lensin uyumu sizin doğru ve güvenli kullanım ve takibiniz ile mümkün olacaktır.
  • Lens kullanmanız belli sebepler ile bazen olamayabilir. İşte bu gibi durumlarda da gözlüğe ihtiyacınız olacağı için gözlerinize uygun bir gözlüğü yedek olarak bulundurmanız artı bir durum sağlayacaktır.
  • Gözlüğe göre daha masraflı olan kontakt lens kullanımı yine üzerinde düşünülmesi gereken ayrı bir faktördür.

Kontakt Lens Fiyatları

Kontakt lensler türlerine, özelliklerine, boyutlarına ve kullanım sürelerine göre farklı fiyatlar üzerinden ücretlendirilmektedir. Özellikle günlük kullanım için üretilmiş olan lensler kullan at özelliği ile sürekli elde bulundurulması gereken bir lens türüdür, doğal olarak da masraflı bir üründür.

Aylık kullanımlı lensler ise 30 TL’den 70 TL’ye kadar fiyat aralığında satışı yapılmaktadır.

Uzaklık yakınlık görüşünü bir arada bulunduran lensler olsun, çeşitli göz hastalıklarını kontrol altına alabilen lensler olsun birçok teknolojik destek protez tüketiciye büyük oranda katkı sağlamaktadır. Bu özelliklere sahip lenslerin fiyat aralıkları ise 100 ile 250 TL civarı bir aralıktadır.

Renkli özelliğe sahip lenslerin ise daha yüksek fiyatlı olduklarını belirtmekte de fayda var. Öyle ki, kimi markaların ürettiği renkli kontakt lens fiyatları 800 hatta 1200 TL’ye kadar çıkabilmektedir (hem renkli hem de özel göz hastalıklarına yardımcı lenslerde bu fiyatlar 2-3 kata kadar çıkabilmektedir).

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.