Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

Diş İltihabı Nedir?

Diş iltihabı diş apsesi olarak da adlandırılan ve ihmal edilemeyecek kadar kötü sonuçlara yol açan bir diş sorunudur.  Diş iltihabı, ağzın farklı bölgelerinde farklı nedenlerle oluşmaktadır ama genellikle diş iltihabının nedenleri çürük dişlerin, diş yaralanmaların ya da geçirilmiş diş operasyonlardaki sorunların ihmal edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bütün hastalıkların nedeni olan bakteriler gibi diş iltihabının da başlıca nedeni yine bakterilerdir.  Bakterilerin diş köküne gelerek kan damarlarına, sinirlere ve kök kısmına ulaşarak bakteriyel enfeksiyonların daha kötüye gitmesiyle diş kökünde şişmeye ve iltihap oluşumuna neden olur.

Diş İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Diş iltihabının belirtileri şöyledir. Eğer;

 • Şiddetli diş ağrıları oluyor ve bu ağrılar çene kemiği, boyun, kulağa yayıldığı da görülüyor,
 • Dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetler ve çiğneme gibi basınç uygulandığında oluşan hassasiyetler oluşuyorsa,
 • Yanaklarda veya yüzde şişme, ateş
 • Çene altında ve boğazlarda şişme
 • Ağızda kötü tat ve kokuların bulunması
 • Dişteki apse patlamış ise, ağızda hissedilen tuzlu su tadı varsa

Diş iltihabı olma ihtimali çok yüksek demektir.

Diş İltihaplanmasının Nedeni Nedir?

Diş hijyenin kötü olduğu takdirde, günde diş fırçalanmasının ihmalkarlığı, diş ipinin kullanılmaması ve yüksek oranda şekerli gıda tüketiminin sonucunda diş iltihabı olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Diş İltihabının Önleyici Tedbirleri Nelerdir?

Diş iltihabının ne kadar kötü olduğunu gördüğümüz halde bazı sorunları göz ardı ederek, sağlıklı olduğumuz durumlarda dişlerimizi ihmal edebiliyoruz. Diş iltihabının olmaması için ise önleyici olarak sağlıklı olduğumuzda da tedbir almak gerekiyor. İşte size önleyici birçok tedbirler ve kendimizi diş sorunlarından nasıl koruruz sorusuna cevaplar:

 • Flüorür içeren diş macunu ile günlük iki defa dişleri fırçalamak
 • Diş ipi kullanmak
 • Dış fırçasını her üç ayda değiştirmek, yıpranmış olan diş fırçalarının kullanılmaması
 • Sağlıklı beslenmek ve öğün aralarında şekerli yiyeceklere sınır getirmek
 • Her altı ayda diş doktoruna görünerek diş temizliği yaptırmak
 • Antiseptik veya flüorür ağız bakım suyu ve floride içeren su kullanmak
 • Sigara içmemek

Sizi diş iltihabından büyük derecede uzak tutacaktır.

İltihaplı Dişe İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Elbette ki diş iltihaplanması ertelenmemesi gereken bir sorundur, hiç zaman kaybetmeden diş doktoruna görünüp kontrol altında olmak sizi rahatlatacaktır. Bazı sorunlar bu iltihabı ertelemenize neden oluyorsa evde kolayca uygulayabileceğiniz ve biraz da olsa acıyı dindirebileceğiniz yöntemler mevcuttur. Bu bitkisel yöntemler sizi iyileştirmez ama kısa süreliğine rahatlatır.

Doğal Şifa Kaynakları

Sarımsak

sarimsakk

 

Anti-iltihap ve doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, diş iltihabı tedavisinde çok daha etkilidir. Diğer bir yararı ise diş kökünde oluşan enfeksiyonun yayılmasını önleyerek ağrıları hafifletir.

 • Taze bir sarımsak dilimini iltihaplı diş ile çiğnenerek ağrı hafifleyinceye kadar bekletilir. Daha sonra sarımsak tükürülüp ağız ılık su ile çalkalanır. Ağız kokusunun olmasını istemediğiniz takdirde ılık suyun içerisine birkaç damla karanfil suyu ekleyebilirsiniz.
 • Bir diğer yöntem ise, yarım çay kaşığı, bir tutam sofra tuzu ve sarımsak tozunu karıştırarak, dişe uygulanır. 10 dakika beklenip ağız bakım suyu ile gargara yapılır.
 • Sarımsak yağı da iltihaplı dişe uygulanacak yöntemler arasındadır.

Yağ Çekme

yag-cekme

Eski Hint yöntemi olan yağ çekme ile diş apsesi, iltihap ve diğer diş sorunlarıyla baş edilebilir. Bu eski yöntem, ağızdaki bakterilerin azalmasına ve ağız yolu ile giriş yapan bütün bakterilerden vücudun sağlığını korunmasına etki yapıyor. Diş için yararı olan bu yöntem şu şekildedir:

 • Bu yöntemi aç karnına yapmalısınız.
 • Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınızda 15 dakika boyunca yutmadan çalkalayınız.
 • Bu işlemi yaklaşık bir ay boyunca düzenli şekilde günde iki defa yapınız.

Karanfil

karanfil

Diş sorunlarında ve iltihaplarda en iyi şifa kaynaklarından birisi de karanfildir. Diş ağrılarını azaltan, iltihabı giderip, diş eti ağrılarına çözüm olan karanfilin sahip olduğu antiseptik, analjezik ve anti-bakteriyel özelliği ile şifa kaynağıdır.

 • Karanfil yağını bir parça pamuk üzerine damlatın ve ağrıyan dişinize koyun etkili olacağını göreceksiniz.
 • Diğer yöntem olarak, bir adet karanfil tanesini iltihaplı dişinizde ezin, 30 dakika kadar bekletin ve ağız içini ılık su ile çalkalayın.

Siyah Çay

cay

Siyah çay, tanen maddesi içermesi ve antioksidan özelliği ile diş iltihabı ve ağrıyı azaltmaya büyük oranda yardımcı olur. Ağız sağlığını destekler ve enfeksiyon ile mücadele eder.

Uygulanışı;

Ilık suyun içerisinde siyah çay torbasını birkaç dakikalığına bekletin. Yeterli zamandan sonra çıkartıp süzün. İltihaplı veya ağrıyan dişinizin üzerine koyun ve bir saat ya da gece boyunca dişin üzerinde durmasını sağlayın. Daha sonra, ılık tuzlu su karışımını ağızda çalkalayın. Bu işlemi günde bir defa, birkaç hafta tekrarlayın.

Elma Sirkesi

elma-sirkesi

Bir diğer evsel şifa olan elma sirkesi ile de diş ağrılarınızı dindirebilirsiniz. İltihaplanan bölgenin dezenfekte edilmesine ve anti-iltihap özelliği sayesinde ağrıların dindirilmesine yardımcı olmaktadır.

 • Bir çorba kaşığı , ham ve filtresiz olan elma sirkesiyle ağzınızı çalkalayın. Yutmamaya özen gösterip, hepsini tükürün sonrasında ılık su ile ağzınızı yıkayın. Bu işlemi günde bir, iki defa tekrarlayın.
 • Diğer bir yöntemde, bir çay kaşığı elma sirkesi ile bir bardak suyu karıştırın ve günlük için.

Tuzlu Su

tuzlu-su

Tuzun anseptik ve anti-bakteriyel özellikleri iltihaplanmayı azaltır, ağrılara çözüm olur. Ağızda bakteri birikmesine önlem olur.

 • Bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı tuz ekledikten sonra karıştırıp, dişiniz ağrıdıkça ara ara bu suyla gargara yapmak da bir yöntemdir.

Zerdeçal

zerdecal

Zerdeçal, ağız sağlığını destekleyen bir doğal şifa kaynağıdır. Antiseptik, anti-iltihap ve antibiyotik bakımdan zengin olan bu değerli şifa kaynağı, diş iltihabına ve ağrısına iyi geleceğinden emin olabilirsiniz.

 • Diş temizliğinizi yaptıktan sonra içerisinde bulunan bir çay kaşığı zerdeçal ile karışmış ılık suyu 15 dakika iltihaplı dişe uygulayın. Daha sonra ağzınızı suyla yıkayın.
 • Bu yöntemde bir tatlı kaşığı tuz, yarım tatlı kaşığı zerdeçal ile bir bardak ılık suyu karıştırdıktan sonra günlük gargara yapmaktır.
 • Son olarak, çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozunu bir çay kaşığı zeytin ya da hardal yağı ile karıştırdıktan sonra sorunlu dişe uygulayın 15 dakika sonra ağzınızı ılık su ile yıkayın.

Kekik Yağı

kekik-yagi

Kekik yağı sahip olduğu anti-bakteriyel ve antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini destekler ve ağız sorunlarına iyileştirici çözümdür.

 • 15 dakika boyunca birkaç damla kekik yağını diş ve diş etinize uygulayın ve iyileşme sürecini hızlandırın.
 • Çeyrek bardak suya 3-5 damla kekik yağını karıştırıp ağzınızı bu suyla çalkalayın ve tükürün. Bu yöntemi günlük uygulayabilirsiniz.

Nane

nane

Nanenin anti- bakteriyel ve anti-iltihap özelliğini göz önüne alırsak, diş iltihabı ve ağrılara karşı şifa kaynağıdır ve bir çıkış yoludur. Sorunlu dişe nane yağı damlatarak birkaç dakika bekletiniz.

Not 1: Diş üzerine alkol veya aspirin kullanılması sakıncalıdır. Ne kadar toplum içerisinde yaygın olan yöntemler olsa da yanlış düşünülmektedir. Çünkü bu yöntem gibi görünen çaresiz maddeler ağrıyı baskılar ve diş etlerini tahribe neden olur. Lütfen dikkatli olunuz.

Not 2: Diş iltihapları ve diş sorunları ihmal edilemeyecek kadar önemlidir. Aksi takdirde bütün organları tehdit edebilir.

Not 3: Hamile ve emziren annelerin bu bitkisel çözümleri, diş sorunları ile karşılaştığında uygulanmaması önerilir.

Her zaman denildiği gibi bu bitkisel çözümler bir süreliğine ağrıyı giderebilir ama kalıcı çözüm için mutlaka diş doktoruna görünün. Bazı bitkilere karşı alerjiniz olabilir. Lütfen uygularken iki defa düşünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.