Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İltihaplı Romatizma Hastalığı

İnsan vücudunun hareket işlevini sağlayan kas ve iskelet sisteminde şişlik, ağrı, hareket sınırlamasına neden olan iç organlarda meydana gelen birtakım rahatsızlıklara iltihaplı romatizma hastalığı adı verilir. İltihaplı romatizma tek çeşitten oluşmaz, buna bağlı olarak aynı zamanda iki yüzden fazla çeşidi bulunur. İltihaplı romatizma hastalığı kadınlarda, erkeklere oranla çok daha fazla görülse de, erkeklerde daha çok rastlanan iltihaplı çeşidi bulunur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak iltihaplı romatizma hastalığının görülme oranı artar. İltihaplı romatizma hastalığı çocuklarda genel olarak bir-üç ya da dokuz-on iki yaşlarında meydana gelir. Kız çocuklarında iltihaplı romatizma hastalığı çok daha fazla görülür ama ülkemizde bu oran daha farklıdır. Erkek çocuklarında bu hastalık daha fazla görülür. İltihaplı romatizma hastalığı ağrı, ateş, eklem tutulması, zayıflık ve iç organların tutulması gibi şikayetlere rastlanır. Bu hastalık ani bir şekilde meydana gelebilir ya da yavaş bir şekilde de olabilir.

Romatizma hastalığı genel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. İltihaplı romatizma hastalığı mikropların neden olduğu, insan vücudunun koruyucu kalkanı olma özelliğine sahip bağışıklık sisteminin bozulması sonucunda ve aynı zamanda ürik asit gibi maddelerin enden olduğu hasar sonucunda meydana gelen iltihap tipleri şeklinde görülür. İltihaplı olmayan romatizma hastalığında eklemde aşınma ve incelme görülür. Bu durumda kemik çıkıntısı meydana gelebilir. Kaza sonucunda da meydana gelme ihtimali bulunur. Romatizma hastalıklarının bulunduğu alana göre dört farklı gruba ayrılır. Bu hastalıklar ise,

  • Yumuşak doku romatizması. Bu hastalık insanlarda çok sık bir şekilde görülen ve aynı zamanda çok önemli olan bir rahatsızlıktır. Selülit, dirseğin sürtünmesi sonucunda meydana gelen rahatsızlık ve aynı zamanda omuz eklemi de bu rahatsızlık grubuna dahil olur.
  • Kireçlenme ve Bel kemiği romatizması. SLE, gut ve akut eklem romatizması bu şekilde oluşur.
  • Eklem romatizmaları.
  • İç organ romatizmaları.

İltihaplı Romatizma Neden Olur?

İltihaplı romatizma hastalığı genetik faktörler, yaş, cinsiyet, bazı ilaçlar, kaza sonucu meydana gelen zedelenmeler ve iklim gibi etkenlere bağlı olarak meydana gelir. her iltihaplı romatizma hastalığının meydana gelme yaşı farklıdır ve aynı zamanda bununla birlikte kadınlarda daha fazla görülür. Bel kemiği romatizması ve gut gibi romatizma hastalıklar ise genetik faktörlü olabilir. Aynı zamanda rutubetli ve soğuk yerlerde meydana gelme riski çok daha fazladır. Psikolojik sebepler, travmalar da hastalığın ortaya çıkış sebebi olmaktadır. Her ne olursa olsun bu tür romatizma hastalıklar kasları, iç organları ve aynı zamanda eklemleri, hareketleri sağlayan yapıları tutar.

İltihaplı romatizma daha çok kadınlarda meydana gelen bir hastalıktır. İltihaplı romatizma hastalığının tıp dilindeki ismi romatoid artrittir. Normal şartlarda insan vücudunda yer alan T hücrelerinin mikrop ve virüslerin yok edilmesine karşı kullanılması gerekirken, beyin tarafından alınan yanlış sinyallerden dolayı dokulara bazı hasarlar verir. Özellikle insan vücudunda kansızlık görülmesi durumunda çok şiddetli ağrı ve ateş meydana gelir. bu durumda insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini eğer düşük olursa iltihaplı romatizma hastalığı daha aktif bir şekilde meydana gelir. Bu durumda yüksek ateş ortaya çıkar. Fakat immun sisteminin iyi olması durumunda hastayı fazla etkilemez. İltihaplı romatizma hastalığından korunmak için kansızlık durumunun ortadan kalkması gerekir. aynı zamanda palyatif, yani önleyici olarak sürekli iri gövdeli ya da büyük ısırgan kürü yapılmalıdır. İltihaplı romatizma hastalığı kendini çok daha ağır bir şekilde gösteren ya da tüm vücudun etkilenmesini sağlayan aşırı sancılı bir rahatsızlıktır. İltihaplı romatizma hastalığının asıl nedeni ise insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini olumsuz bir şekilde etkiler. İnsan vücudunda yer alan tüm organların kendisini gösteren iltihaplı romatizma hastalığı genetik olarak geçişlerin ön plana çıktığı rahatsızlık kronik bir özellik göstermektedir ancak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmaz. İltihaplı romatizma hastalığı genel olarak sadece yaşı ilerlemiş olan insanlarsa görülen bir rahatsızlık değildir. İki yaşındaki bir çocuk da bile görülme ihtimali bulunur.

İltihaplı Romatizma Hastalığının Belirtileri

İltihaplı romatizma hastalığının birtakım belirtileri bulunur. Bu belirtiler ise, ağrı, şişlik, hareket sınırlanması, sakatlık, şekil bozukluğu, kalp sorunları, gözde meydana gelen bulgular ve ayı zamanda sinir sisteminde de görülen değişiklikler gibidir. Bu belirtiler dışında iltihaplı romatizma hastalığında meydana gelen belirtiler, deride ve iç organlarda da görülür. Aynı zamanda kızarıklık ve şişlik de meydana gelir. Bu durumda hareket kısıtlığı ve eklem yapısının bozulur. İltihaplı romatizma hastalığına sahip olan kişilerin en büyük şikayeti ise ağrıdır. Eklem, kas ve iç organ gibi yapılarda meydana gelir. Şikayetin oranı ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Şişlik daha çok eklem ve aynı zamanda yumuşak dokularda meydana gelir. İltihaba bağlı olarak şişlik oluşabilir. Hareket kısıtlaması kişinin hareketlerini olabildiğince kısıtlar. Hayatı zorlaştıran bir durum olmaktadır.

İltihaplı romatizma hastalığında meydana gelen belirtiler, halsizlik, iştah ve kilo kaybı gibidir. Midede şişkinlik olduğu zamanlarda hastanın sırtında bir yük varmış gibi hisseder. Deri altında bu hastalığa özgü olan değişik ebatlarda kitleler oluşur. Bu durum bir süreden sonra eklemlerde kalıcı şekil bozukluğuna neden olur. iltihaplı romatizma hastalığına sahip olan kişiler bir süreden sonra sabah uyanırken çok zorlanır. Uyandığında ise hala dinlenmemiş olma hissi oluşur. Aylar sonra ise sabah uyuşukluğu gibi belirtiler oluşur. İltihaplı romatizma hastalığı, her ne kadar beslenme ile direkt bir bağlantısı olduğu düşünülmese de aslında belirli bir bağlantısı bulunur. Çok fazla yemek yenmesi durumunda, iyi sindirim olmazsa ilk olarak mide, bağırsak, karaciğer ve kalp gibi çok önemli olan organların hepsi belirli bir oranda etkilenir.

İltihaplı Romatizma Hastalığının Tedavisi

Romatoid artrit yani iltihaplı romatizma hastalığının kesin bir tedavisi henüz bulunmamıştır. Doktorunuz iltihaplı romatizma hastalığının teşhisini kesin olarak koyduysa, her tavsiyesini mutlaka yerine getirin. Hastalığın hafiflemesi açısından yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekir. Doktorunuzun verdiği tedaviyi sabırla uygulayın, doğal besinler tüketmeye çalışın. Taze sebze ve meyve tüketin. İltihaplı romatizma hastalığına sahip olan kişiler, vücudunu sıcak tutmalı, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlü tutmanız gerekir. İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu kanın olması gereken oranda bulunması gerekir. Yani eğer kansızlık sorununuz varsa, kan seviyenizi normal değerlere ulaşması için birtakım çözüm yollarına başvurabilirsiniz. İltihaplı romatizma hastalığı gibi immolojik hastalıkların tedavi edilme ihtimali yoktur. Bu nedenle hastalık kronik bir hale gelir ve daha şiddetli ağrılar oluşur. İltihaplı romatizma hastalığına sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur.

İltihaplı romatizma hastalığı insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına neden olan kronik, enflamatuvar bir otoimmün bozukluk olarak tanımlanır. Bu hastalık aynı zamanda engelleyici ve ağrılı bir enflamatuvar durumu olmaktadır. Ağrı ve eklem aşınması sebebiyle belirli bir oranda hareket kaybına da neden olabilir. İltihaplı romatizma hastalığı insan vücudunun dış yüzeyi olan deri, kan damarları, kalp, akciğer ve kaslar gibi birçok eklem dışı dokuyu da etkilemesi açısından sistemik olmaktadır. Her ne kadar sebebi belli olmasa da iltihaplı romatizma bağışıklık sisteminin iyi olması ile önlenebilir. Özellikle kış aylarında ve aynı zamanda mevsimsel değişikliklerde daha fazla kendini gösterir. İltihaplı romatizma hastalığı özellikle çok ağrılı ve sancılı olması açısından insan vücudunda yer alan organlar üzerinde çok olumsuz bir etkisi olur. Hastalıkta meydana gelen sancı ve ağrılar daha çok ilerledikçe, insan vücudu üzerinde kalıcı bazı hastalar bırakma ihtimali bulunur. İltihaplı romatizma hastalığının kesin bir tedavisi olmadığı için hastalar daha çok şifalı bitkilerden yardım bekliyor. Bu hastalığa karşı en etkili besin maddesi ise balıktır. Balık aynı zamanda doğal bir iltihap kurutucu ve ağrı kesici bir özelliğe sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.