Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İltihaplı Yara

İltihaplı yara genel itibari ile vücudu çevreleyip derimizin biçimsel bütünlük olarak hasar görmesinin sonucunda, deri bütünlüğünün parçalanma ve tahrip görmesi sonucu ortaya çıkan yaralardır. İltihaplı yaralar genelde parçalanmış ve hasar görmüş derideki zedelenme sonucu, zararlı olan bakterilerin meydana gelen yaraların üst ve çevresinde kendilerine yaşam alanı yapmaları sonucunda oluşur. Bu bakterilerin kısa sürede çoğalması sonucunda iltihaplı yaralar olur. Zararlı bakterilerin yarada birikmesinin temel mantığı ise bu bakterilerin genel itibariyle yaşamlarını sürdürmesi ve üremesi için oksijene ihtiyaç olmasıdır. Bu yüzden yaranın çevresi bakteriler açısından gayet elverişli olan yaşam alanlarından biridir. Çoğu küçük yara bu sebeple, kısa sürede iltihaplı yara haline gelir. İltihaplı yaraların, genelde iyileşme sürecine bağlı olarak çeşitlendirmesi yapılır. Bu süreçte ilk olarak bakterileri yok etmek için antibiyotik tedavisi uygulanır ve ardından eğer gerekli bulunursa durum cerrahi müdaheleye kadar ilerleyebilir. İltihap halindeki yaralara yani enfeksiyon kapan yaralara müdahale edip tedavi etmek oldukça önemlidir. İltihaplı yaralar, bakım ve tedavi süreçlerinde oldukça dikkat edilmesi gereken yaralardan biridir.

Bazı mantar türleri, bakteri ve virüs gibi canlı organizmaların etkisi ile veya bazı ilaç, asit ve zehir gibi kimyasal etmenler yüzünden vücutta oluşabilen zararın göstergesidir. Bu gibi etkenler bir süre sonra dokularda zarara neden olur. Dokular da bu zarara cevap verir. Bu cevap, iltihabın oluşmasıdır. Lakin sadece görülen bir kızarıklık enflamasyon (vücudun verdiği yanıt) olduğu anlamına gelmez. Enflamasyonun olduğunu söyleyebilmemiz için beş farklı semptom görülmelidir. Bunlar kızarıklık, şişkinlik, ağrı, işlev bozukluğu ve ateş gibi semptomlardır. Bu semptomların görülmesi üzerine bir hastalıktan söz edilebilir.

İltihaplı Yara Neden Olur?

Ciltte oluşan iltihaplı yaranın nedenleri arasında, hijyen kurallarını hiçe sayıp temizliğe dikkat edilmemesi vardır. Cerrahi operasyon geçiren bir hastanın ameliyatında kullanılan malzemenin steril koşullara uygun olması gerekir. Hastanın tedavi süresince taburcu olmadan evvel hastane enfeksiyonu kapması gibi riskler, taburcu olduktan sonra ev bakımında yaşanan yetersizlikler, ciltte olan yaranın enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Hasar gören cilt dokusu, bazı bakterilerin türleri açısından oldukça elverişli bir yaşam yeridir. Çünkü bakteriler ihtiyaç duydukları besinlere açık olan cilt dokusundan ve oksijene de kısa yoldan atmosferden ulaşabilir.

Kesici aletler tarafından olan yaralanmalarda ise söz edilen bu bakteriler cilt altındaki dokuya kadar yerleşim gösterir. İleri süreçlerde tedavi konusunda ciddi sıkıntılar oluşabilir. Çünkü bakteri çoğalma hızı, uygun koşullar elde edilirse inanılmaz derecedeki seviyelere yükselebilir. Hayvanların ısırması sonucunda da iltihaplı yara oluşabilir. En büyük risk grubu, kedilerden bulaşan bakteriler sonucu oluşan iltihaplı yaralardır. Kedilerin ağız kısmında bol miktarda bakteri florası bulunur. Alınan ısırık ile kişinin hemen enfeksiyon kapma riski olabilir. Bu gibi durumlarda iltihaplı yaranın oluşmasını beklemeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek destek almak gerekir.

İltihaplı yara; diyabet hastalığı, hayvan ısırığı, kesici ve delici alet yaralanmaları, cerrahi operasyon sonrası hastanede ya da heijyenik olmayan ortamlarda yaraların temiz tutulmaması gibi nedenlerden dolayı artabilir.

Köpek, kedi gibi hayvanların ısırması sonucu oluşan iltihaplı yaralar; Köpek ve kedi ısırması vakalarında en çok dikkat edilmesi gereken de kedi ısırması sonucunda gerçekleşen iltihaplı yaralar olmalıdır. Bu gibi bir durumla karşılaşılırsa hemen en yakın hastaneye gitmek ve tetenoz aşısı vurdurmak gerekir. Isırma sonrasında geçen her süre aleyhimize işler. Daha önce de belirtildiği gibi bakteriler çok kısa sürede çoğalır. Tetenoz aşısı yaptıktan sonra doktor kontrolü ile uygun görülen bir antibiyotik tedavisi ve ek ağrı kesici ilaçlarla iltihaplı yara tedavisi gerçekleştirilir.

Gazlı kangren sonucunda gerçekleşen iltihaplı yaralar; Gazlı kangren sonucunda gerçekleşen iltihaplı yara, en riskli iltihaplı yaralardan biridir. Genelde deri üst kısımında bakteri oluşur. Bu bakteri türleri önceden de söylendiği gibi farklılıklar gösterebilir. Gazlı kangrene sebep olan bakteri türü Clostridium bakterisi vücuda alındıktan sonra, oluşan iltihaplı yara bölgesindeki doku direkt olarak görevini yitirebilir. Bu yüzden, dokuda oluşan iltihap cerrahi müdahale ile alınır. Deri ve derinin alt kısmındaki bakteriler ile görevini yitiren doku alınıp bakterilerin çoğalma ve ilerlemesi önlenir.

İltihaplı Yara Nasıl Geçer?

İltihaplı yaraların tedavi ve iyileşme süreçlerinde ilk olarak bakterileri yok etmek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu süreç uygun görülen antibiyotik tedavilerinden cerrahi müdahalelere kadar ilerleyebilir. İltihap antibiyotik tedavisi sonrasında kapanmaz ise bu durumda yara bakımının tedavisi için en yakın sağlık kuruluşuna gidip destek almak gerekir.

Yaralar iltihaplanırsa büyür ve kapanmayabilir. Bu yüzden yaralar temiz tutulmalı, mikroplanmamalıdır. Yaralara doktorun önerdiği uygun kremler sürülüp temiz gazlı bezler ile muhafaza edilmesi tedavide önemli tedbirlerden biridir. Yaralar mikrop ve bakteriler ile bulaşmaz ise iltihap kapmaz ve çabuk kapanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.