Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İmplantasyon Hastalığı

İç çamaşırınızda çeşitli sebeplere bağlı olarak, küçük pembe ya da kahverengi lekeler görülebilir. Çünkü bu lekeler implantasyon hastalığına ait kanama olabilir. Yani altı ya da on iki gün gecikme gösteren adet döngüsünün normal karşılanma anlayışı olabilir. Aslında implantasyon kanaması aynı zamanda hamileliğin erken bir işareti olmaktadır. Tehlikeli bir rahatsızlık olmamakla birlikte, aynı zamanda tedavi gerektirmeyen bir rahatsızlıktır. İmplantasyon hastalığında ateş ve titreme gibi belirtiler bulunuyorsa, hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Bir sperm yumurtayı döller sonra, bir embriyo haline gelir. Embriyo ise rahme doğru taşınır. Bazen embriyo küçük bir kanamaya sebep olur. Bu gelişmekte olan bebeğe herhangi bir zarar vermez. İmplantasyon hastalığına sahip olan insanların kanı daha renkli ve aynı zamanda akışı daha yavaş bir şekilde olabilir. Hafif kramplar da meydana gelebilir. Bu kanamaların sabahları daha çok meydana gelme ihtimali bulunur.

İmplantasyon Hastalığı Neden Olur?

Bayanların en çok merak ettiği konulardan biri de implantasyon hastalığında meydana gelen kanamalardır. İmplantasyon hastalığı genel olarak kadınların hamilelik sürecinde ortaya çıkan bazı kanamalardır. Aynı zamanda implantasyon kanaması olarak da bilinir. Bu kanama adet kanamasından çok farklı olarak, daha yoğun bir şekilde ortaya çıkar. İmplantasyon hastalığı genel olarak her kadının başına gelen bir rahatsızlıktır. Bazı kişilerde bu kanama adetlerinden önce de meydana gelebilir. Bazı kadınlarda implantasyon hastalığında ortaya çıkan kanamalar adet başlangıcı zamanına denk gelir. Bu yüzden birçok kadın bu kanamanın adet kanaması olduğu düşünerek, önemsemez.

İmplantasyon hastalığı genel olarak hamileliğin erken belirtileri arasında yer alır. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına gelmesi sürecinde meydana gelir. Oluşacak olan döllenme sonraki altı ya da on iki gün içerisinde meydana gelir. Kadınlarda görülen implantasyon hastalığı kanamaları genel olarak lekeli bir şekilde olur ve bu kanamalar iki, üç gün süresince devam eder. İmplantasyon hastalığında meydana gelen kanamalar ile adet kanaması arasında büyük farklılıklar bulunur. En belirgin fark ise yoğunlukları ve devam etme sürecidir. Adet kanaması, implantasyon hastalığında meydana gelen kanamadan daha uzun sürer. İmplantasyon kanaması, adet kanamasına göre kanın rengi daha farklıdır. İmplantasyon hastalığında meydana gelen kanamaların rengi çok daha farklıdır. Bu kanamaların rengi açık pembe ya da kahverengi olur ve aynı zamanda akıntı şeklinde meydana gelir. Eğer implantasyon hastalığındaki kanamanın yoğunluğu, şiddeti ve rengi farklı ise bu durumdan doktorunuza mutlaka bahsedin. Böyle bir durumda doktorunuz size birtakım testler uygulayarak tedavi sürecinde başlayacaktır. İmplantasyon hastalığında meydana gelen kanamanın bir diğer sebebi ise sekstir. Herhangi bir zamanda hamilelik süreci olmasına rağmen bazı durumlarda bu erken olur. İnsan vücudunun hormon değişikliği yüzünde bu durum meydana gelebilir. Dış gebelik de implantasyon hastalığında meydana gelen kanamaya neden olur. Embriyo rahim dışında implantlar ağrı ve kramplar oluşabilir. Bu durum çok tehlikeli olabilir ve bu nedenle hemen bir doktora görünmek gerekir. İmplantasyon kanamalarının bir diğer sebebi ise düşüktür. Bilinen hamileliklerin yaklaşık olarak yüzde on beşi ilk birkaç ay içerisinde düşükle sonlanma durumu yaşanabiliyor. Çoğu kadın bu durumda kanama ve sonrasında kramp hissediyor. Bu sırada düşük durumu gerçekleşmiş oluyor. Eğer hamileyseniz ve bu belirtiler sizde de bulunuyorsa, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

İmplantasyon Hastalığının Belirtileri

İmplatasyon kanamasının meydana gelmesindeki tek neden yumurtanın döllenmesi durumudur. Hamilelik sürecinde meydana gelen bu kanama bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermez. Hamile kadınlarda implantasyon hastalığı hamilelik dışındaki sebeplere bağlı olarak da meydana gelebilir. Eğer implantasyon kanamasında çok şiddetli ağrı, acı ve kramp yoksa doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekir. İmplantasyon hastalığında meydana gelen kanamaların birtakım belirtileri bulunur. Bu belirtiler ise,

  • Lekelenme: İmplantasyon kanaması olarak da bilinir. Bu lekelenmeler aynı zamanda yedi ya da on gün sürer. Lekelenmenin rengi pembe ya da kahverengi olmaktadır. Aynı zamanda lekelenme durumunun devamı var ise, bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekir. Lekelenme bu kanamaların en belirgin özelliği olarak meydana gelir. Bu lekelenmeler aynı zamanda çok normal olmaktadır ve herhangi bir tehdit edici bir özelliği bulunmaz. Bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur.
  • Kramp: lekelenme ve kramp genel olarak yumurtlama işareti arasında yer alır. İmplantasyon hastalığı sürecinde meydana gelen bir ya da iki kramplar genel olarak görülür. Bazı adet kramplarının aksine, bu kanamalarda hafif ya da orta alt karın bölgesinde görülür, adet kanamaları kadar şiddetli bir şekilde kramp meydana gelir. Bu kanamalar embriyo gömme sürecinde rahim duvarlarının sürekli kasılması ile bağlantılı olmaktadır. Fakat kadınlarda meydana gelen uzun süreli kramplar, çok sağlıklı sayılmaz. Bu nedenle uzun süreli kramplara sahip iseniz ve aynı zamanda bu kramplar şiddetli bir şekilde oluyorsa, farklı bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu durumda daha ayrıntılı ve güvenilir bilgi almak için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Göğüste Meydana Gelen Değişiklikler: İmplantasyon hastalığında meydana gelen belirtilerden biri de göğüste oluşan değişikliktir. Bu nedenle göğüslerinizde ağrı, şişkinlik ve aynı zamanda çok fazla hassasiyet meydana gelir. Kadınlık hormonu seviyelerinin artması ila göğüslerde sızlanma ve şişme eğilimi oluşur. Genel olarak bu yumurtlama ihtimalinden sonra göğüslerde hassasiyet oluşumu durumu yedi gün boyunca devam eder. Normal aylık döngü olarak, yani her ay tekrarlanan adet kanaması döneminde göğüs ağrısı sadece bir ya da iki gün boyunca devam eder.
  • Yüksek Vücut Isısı: İmplantasyon hastalığında meydana gelen bir diğer belirti ise, kadınlarda oluşan vücut ısısı değişimidir. Bu durumda kişilerde genel olarak yüksek vücut ısısı meydana gelir. Fakat meydana gelen bu vücut ısısı değişimleri uzun süreli olmaz. Birkaç gün içerisinde insan vücudunun normal ısısı seviyesine döner. Aynı zamanda insan vücudu ısının artması genel olarak yumurtlama sürecinde meydana gelir.
  • Çok Sık İdrara Çıkma: İmplantasyon hastalığında meydana gelen belirtiler arasında çok sık bir şekilde idrara çıkma yer alır. Genel olarak embriyonun rahim duvarına tutunması, hamile bayanların vücudunda meydana gelen koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen hamilelik hormonunun salgılanması şeklinde meydana gelir. Çok sık bir şekilde idrara çıkma durumu özellikle geceleri uyuma sırasında çok rahatsız edici bir durum haline gelir. Bu durumda sürekli uyanmanız gerekir.
  • Yemek Sorunları: İmplantasyon hastalığında meydana gelen bir diğer belirti ise yemek sorunudur. Bu tür rahatsızlığa sahip olan kadınlarda özellikle iştahsızlık sorunu meydana gelir. Kadınlarda yemek kokusuna karşı çok hassasiyet ve keskin bir tat alımına neden olur. İmplantasyon hastalığında meydana gelen kanama aşaması ve sonrasında ise, kadınların normal şartlarda çok sevdiği besin maddelerine karşı yememe isteği ve sevmeme hissi oluşabilir.
  • Sıcak Basmaları: İmplantasyon hastalığında meydana gelen belirtiler arasında sıcak basması da yer alır. Bu sıcak baksam durumu genel olarak kadınlarda elli dakika gibi bir sürede gerçekleşir. Bu durumun sebebi olarak, yumurta gömme sırasında hormon seviyelerinde hızlı bir dalgalanmanın olması sonucunda meydana gelir.

İmplantasyon Hastalığı Tedavisi

Erken hamileliği kesinleştirmek için en sağlıklı ve güvenilir yol bir kan hCG testi yaptırmaktır. Bu hCG testi insan vücudunun koryonik gonadotropin hormonu değerini gösterir. Koryanik gonadotropin hormonun aktif implantasyonu sonraki aşamada üretilir ve aynı zamanda kan ya da idrar testi ile tespiti sağlanır. İmplantasyon hastalığına sahip olan kişiler bu hastalığın tedavisini evde yapabilirler ancak hastalığın belirtileri çok şiddetli bir hale gelmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. İmplantasyon hastalığına sahip olan kişiler, bu süreç içerisinde solaryum ya da sauna gibi SPA türü alışkanlıklarınıza son vermeniz gerekir. Aynı zamanda uzun süre zararlı güneş ışınlarına maruz kalmamanız gerekir. Bu tedavi önerilerinin yanı sıra, ayrıca yeme alışkanlığınızı da tamamen değiştirerek, sağlıklı, doğal ve düzenli bir yeme alışkanlığı kazanın. Gün içerisinde belirli saatler içerisinde yemek yiyin, bu durumda az ve sık olacak bir şekilde ana öğünlerinizin düzenlemesini yapın. Tuvalete çıkma ihtiyacınız olduğunda asla ertelemeyin ve idrarınızı tutmayın. İdrar tutmak aynı zamanda hastalarda kramp oluşumuna da sebep olur. Doğru beslenme ve aynı zamanda sağlıklı yaşam, rahmi korumak ve tam teşekküllü embriyo gelişimini sağlar. Tüm hamilelik sürecini yaşayan kadınlarda mide bulantısı, baş dönmesi ve tat değişikliği gibi implantasyon hastalığı belirtilerine neden olur. implantasyon hastalığının belirtileri genel olarak on iki ya da on üç hafta içerisinde yok olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.