Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları 

Bitkiler geçmişten günümüze bütün toplumlarda şifa amacı ile kullanılmıştır. Bitkilerin bu amaçla kullanılmasının yanı sıra vücudumuzda düzenleyici rol oynamasıdır. Şifa amacı ile kullanılanlar arasında incir de yer alır. İncir bilindiği gibi ağaçta yetişen bir meyve olup birçok amaçla kullanılır. Ancak incirden daha önemli ve faydalı olan ise incirin çekirdeğindeki yağdır. Bu sebeple sizlere bu yazımızda incir çekirdeği ve faydalarından bahsedeceğiz.

İncir Çekirdeği Yağı Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

İncir çekirdeği yağı, incirin çekirdeğinden elde edilen yağa denir. Bu yağın elde edilmesindeki amaç içerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde birçok hastalık veya probleme oldukça iyi gelmesidir. Bu sebeple incir çekirdeği yağının kullanımı birçok amaç için büyük önem arz eder. İncir çekirdeğindeki bu yağın elde ediliş biçimi normal yağlara göre çok fazla bir farklılık gösterir. İncirler olgunlaştıktan sonra toplanan incirlerin çekirdekleri ayıklanır.

Bu incir çekirdekleri temizlendikten sonra herhangi bir ısıtma işlemine maruz bırakmadan sadece preslenerek yağın çıkarılması sağlanır. Ancak bazı kimyasallar kullanılarak bu yağın çıkarılması fayda yerine daha çok zarar verebilir. Bunun sebebi ise kimyasal madde kullanılarak çıkarılan incir çekirdeği yağındaki mineral ve vitaminler zarar görmekte. Bu sebeple incir yağının çıkarılma işlemi gerçekleştirilirken sadece presleme işlemi kullanılır.

İncir Çekirdeği Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

İncir çekirdeği yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Bu sebeple incir çekirdeği yağı diğer yağlara göre oldukça fazla talep edilir. İncir çekirdeği yağının kullanıldığı alanlar aşağıda listelenmiştir.

  • Kalp ve damar hastalıklarına
  • Diş sağlığına
  • Boşaltım sistemi sorunlarına
  • Sindirim problemlerine
  • Cilt sağlığına
  • Saç sağlığına
  • Sinir hastalıklarına
  • Birçok kronik hastalığa

Hastalıklar dışında ise vücudumuzun birçok kısmında düzenleyici olarak rol oynar.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

İncir çekirdeği yağının kullanım amacına göre kullanım şekli büyük değişiklik gösterir. Bu sebeple kullanım amacına göre uygulanacak yöntem önceden belirlenmelidir. İncir çekirdeği yağının kullanım amaçlarından birisi olan göğüs sıkılaştırmada incir çekirdeği yağının üzüm çekirdeği yağı ile karıştırılması gerekir. Aynı miktarda alınan bu iki yağ karıştırılarak göğüs bölgesine dairesel hareketlerle 10 dakika boyunca masajla uygulanması gerekir. Diğer amaçlarda da olduğu gibi göğüs sıkılaştırma amacı ile kullanılan incir çekirdeği yağının iyi sonuç verebilmesi için en az 3 ay kadar bir süre ile uygulanması gerekir. Bu sebeple sabırlı bir şekilde bu işlem uygulandığında iyi sonuçlar alınabilir.

Diğer amaçlar arasında bulunan cilt bakımı veya cilt üzerinde gerçekleşen yaralar için kullanıldığında cilt üzerindeki bölgeye sürerek o bölgenin incir çekirdeği yağını emmesini sağlamanız gerekir. Böylelikle deriniz ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri emerek onarım veya tedavi işlemini daha hızlı gerçekleştirir. Kronik hastalıklar veya sistem düzenlemelerinde incir çekirdeği yağının ağız yolu ile vücuda alınması gerekir.

Düzenli olarak incir çekirdeği yağının içilmesi aynı etkiyi vücudunuzun içinde gerçekleşen problemlerde de gösterir.

Son olarak ise saç bakımlarında incir çekirdeği yağının saça iyi gelen diğer yağlar ile karıştırılarak saçlara ve saç diplerine masaj yoluyla uygulanması sonucunda saçlarınız içinde aynı şekilde faydalı gelir.

İncir Çekirdeği Yağı Kırışıklıklar İçin Kullanılır Mı?

İncir çekirdeği yağının vücudumuza birçok katkısı bulunur. Bunlar arasında en popüler olanı ise tabii ki de cilde olan faydalarıdır. Cilt üzerinde oluşan problemler arasında en çok merak edilen ise incir çekirdeği yağının cilt üzerinde oluşan kırışıklar için kullanılıp kullanılmadığıdır. Cilt üzerinde oluşan kırışıklar için vücut kendini yenileme işlemine sokar ancak zaman içerisinde vücudun yenileme performansı eskisi gibi güçlü olmadığı için kırışıkları yenileyemez. Bu sebeple yapmanız gereken dışarıdan cilde takviye yapmanızdır. İncir çekirdeği yağının içerisinde bulunan zengin mineral ve vitamin yoğunluğu sayesinde cilt kırışıklıkları daha çabuk toparlar. Bu sebeple incir çekirdeği yağının kırışıklığın olduğu bölgeye uygulanması gerekir. Sabırla bu işlemi düzenli olarak tekrarlamanız durumunda incir çekirdeği yağı bu bölgeni eski haline gelmesini sağlar.

İncir Çekirdeği Yağı Göz Çevresine Sürülür Mü?

Zamanla göz çevresinde gerçekleşen birtakım sorunlar bulunur. Bunların arasında göz çevresinde kararma, sarkma, şişkinlik ve kırışıklar bulunur. Yüz dışında kalan bölgelerde oluşmuş olan bu tür cilt sıkıntılarında incir çekirdeği yağı iyi geldiği gibi göz çevresinde gerçekleşen bu tür sıkıntılara da incir çekirdeği yağı iyi gelir. Bu yüzden yapmanız gereken göz çevrenize incir çekirdeği yağını düzenli olarak sürmenizdir. Böylelikle göz çevrenizdeki toparlanma normale göre daha hızlı gerçekleşecektir. Ancak vücudun toparlanması uzun zaman alan bir işlem olduğu için bunu düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekir.

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Cilde iyi gelir

Cildinizde oluşan sivilcelere, siyah noktalara ve aknelere karşı iyi gelir. Sivilce ve aknelere karşı günde en az üç kere incir çekirdeği yağı uygulanmadır. Böylelikle düzenli bir şekilde uygulanma ile sivilce ve aknelerden kurtulabilirsiniz. Vücut üzerinde oluşan çatlaklara karşı da faydalı olur. Çatlakların oluştuğu bölgeye uygulanması ile bölgedeki çatlaklar da zamanla kaybolacaktır. Göz altlarında oluşan morluklara karşı incir çekirdeği yağı oldukça etkilidir. Bu sebeple göz altındaki morluklar için incir çekirdeği yağı yaygın olarak kullanılır. Dudaklarda zamanla oluşabilen ve vücudun güçsüz kalmasıyla oluşan uçuklara karşıda etkili gelir. Günde 3 defa uçuk üzerine sürülmesiyle uçuklardan kurtulmak mümkündür. Geçmesi yaklaşık 1 hafta ile 10 gün almaktadır.

2. Saçlara iyi gelir

Işıltılı ve Dolgun Saçlar

Birçok sebepten dolayı gerçekleşen saç dökülmelerine karşı etkilidir. Saç dökülmesine karşılık saç köklerini besleyerek saçların dökülmesini önler. Saç dökülmesini önlemek için incir çekirdeği yağını düzenli olarak saç köklerine uygulamanız gerekir. Zamanla saç dökülmesi azalır. Saçların nemlendirilmesini sağlar ve saç uzamasını teşvik eder. İçerisindeki bileşenlere saçların güçlenmesini sağlar ve saçları uyararak uzamayı arttırır.

3. Kalp ve beyin aktivitelerine düzenler

Zamanla kalbin yorulması ve güçsüz düşmesinden dolayı kalpte bir takım problemler baş gösterir. Bunun için vücudumuzu beslemeli ve kalbimizin eskisi gibi sağlıklı olmasını sağlamalıyız. İncir çekirdeği yağının içerisinde bulunan Omega 3 ve Omega 6 sayesinde kalbimiz hastalıklara ve diğer problemlere karşı daha güçlü bir hale gelir. Ayrıca içerisindeki omega zenginliği ile birçok kez gündeme gelmiş olan incir çekirdeği yağı kalp ritminin düzenlenmesinde büyük rol oynar. Beyin ve sinir sistemine faydası oldukça fazla olan incir çekirdeği yağı bu bölümlerde gerçekleşebilecek olan birçok hastalık içinde etkilidir. Bu faydaları kalp durumunda olduğu gibi içerisindeki omega ile sağlamaktadır.

4. Vücut sistemlerini düzenler

Boşaltım sistemi ile gerçekleşebilecek olan sorunlar içinde etkisi oldukça fazladır. Kabızlık veya ishal gibi bağırsak sorunlarında sıkça tercih edilir. Bağırsaklardaki düzenleme faaliyetlerine katılarak burada oluşan problemlerin giderilmesinde büyük rol oynar. Öksürük, bronşit ve astım gibi durumlarda büyük olumlu etki gösterir ve erkenden bunların geçmesini sağlar.

5. Kan ve damar sağlığını korur

Kan damarlarında oluşabilecek olan pıhtılaşmayı önlenmesini sağlar. Böylelikle damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi riskleri ortadan kaldırır. Kolestrol seviyesini düzenler ve artma durumunda düşürücü bir etki gösterir. Ayrıca diyabet ve kilo problemlerinde incir çekirdeği yağının kullanılması tavsiye edilir. Diş etinde gerçekleşen kanamaları engeller ve diş etinin sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.