Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İncir Tatlısı Faydaları

İncir hayatımızda önemli bir yere sahip olan bitkilerden sadece bir tanesidir. Bazı bölgelerde incirin adı yemiş olarak da bilinmektedir. İncir, orta büyüklükte kabukları soyularak içerisindeki meyve olan kısmı yenmektedir. İncir meyvesi doğada çok köklü ağaçlarda yetişmektedir. Yani incir ağacının ortalama boyu beş ya da on metre olarak değişmektedir. İncir sıcak iklimin meyvesidir. Ülkemizde ılık mevsimi yaşayan Ege ve de Akdeniz Bölgelerinde yetişmektedir. İncir ağacı ise dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. Dişi ağacında erkek meyve, erkek ağacında ise dişi meyve yetişmemektedir. Tozlaşma için ise birden fazla dişi ağacının yakınına bir tane de erkek incir ağacı dikilebilir.

İncir çok lezzetli bir meyvedir. Bu nedenle pek çok kişi inciri farklı şekillerde tüketmektedir. Yaz aylarının sonuna doğru incir kurutulur. Bu şekilde kuru incir olarak kışında tüketilebilir. Kuru incir geçtiğimiz yaz en pahalı çerez reyonlarında yerini almıştır. Bunların yanında incir meyvesi çok faydalıdır. İnsan vücudu için incirin faydaları saymakla bitmez. İçermiş olduğu besin değerleri sayesinde incir pek çok rahatsızlığa ve de tüm hastalıklara en doğal tedavi yöntemi sonuçlarını verir. İncir faydalarından yararlanmak için incirden daha fazla yarar alabilmek için farklı tarifler alabiliriz. Kurutulmuş incirden yapılan tatlının sağlık açısından faydaları saymakla bitmez.

İncir Tatlısı Nasıl Yapılır?

İncir tatlısı sağlık açısından çok faydalı bir besin olduğundan insanlar incirin yararlarını almak için incir tatlısı yaparak incirin faydalarını alabilirler. İncir tatlısı için gereken malzemeler üç yüz gram kurutulmuş incir, yüz elli gram toz şeker, su ve üzeri için ise bir miktar cevizdir.

İncir tatlısı yapımı için öncelikle kuru incirlerin sıcak suda haşlanması gerekir. Kaynayan suya atılan kuru incirler ilk olarak ocakta beş dakika haşlanmalıdır. Üst kısmından işaret parmağınızla ağızlarını yavaş yavaş açarak incirlerin eni büyütülür. Genişletilen bu ağızlarından incirlerin alabildiği kadar ceviz konur. Sonrasında bu içlerine ceviz yerleştirilmiş olan incirler daha büyük bir tencerenin içine yerleştirilir. Tek sıra halinde incirler bu tencereye sıralanır. Sonrasında da incirlerin üzerlerine hafif hafif toz şeker serpilir. Ardında da incirlerin boyunu çok az geçecek şekilde su eklenir. Bu incirler ocağa bırakılır. Ateşte on beş dakika boyunca pişirilir. Sonrasında da incirleri tencereden alarak tabakta kaymak ya da hindistan cevizi ile servis edebilirsiniz.

İncir Tatlısının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İncir sadece meyve olarak tüketildiğinde bile çok faydalıdır. Bunun yanında bir de incir tatlısı da insan vücudu için çok faydalıdır. Rahatsızlıkların, hastalıkların doğal tedavileri olan bu tatlı gerçek anlamda insanların üzerindeki etkileri oldukça fazladır.

1. Kemik Gelişimi İçin Çok Yararlıdır

İncir tatlısı yapımında kullanılan ceviz ve hafif şekerli su ile şerbet, kalsiyum oranı bakımından bir hayli yüksektir. Kalsiyum da insanların kemik gelişimi için en önemli besin değerlerinden biridir. Özellikle de çocukların gelişimi, büyüyebilmesi için kalsiyumu küçük yaşlarda bol bol almaları gerekir. Boylarının uzayabilmesi, kendi vücut gelişimlerini tamamlayabilmeleri için kalsiyumu almaları gerekmektedir. Bunun dışında da kalsiyum dişlerin temizlenmesi ve diş sağlığı için de çok gerekli bir besindir. Diş sağlığının da korunup sağlanması için kalsiyum bol miktarda alınmalıdır. İncir tatlısı faydaları arasında bulunan kalsiyum bu tatlı tüketilerek bol miktarda alınabilir. Diğer yandan taşıdığı fosfat sayesinde de incir tatlısı gerçek anlamda çok faydalı bir tatlıdır.

2. Çok Fazla Lif İçerir

Lif bakımından oranı yüksek olan sebze ve meyveler vardır. Bu sebze ve meyveler tüketilerek bağırsakların yumuşaması sağlanabilir. Bu nedenle lif bakımından yüksek değerlere sahip olan incir tatlısı faydalarından yararlanılmalıdır.

3. Vücuda Enerji Verir

Her gün okula ya da işe gitmekten vücutlarımız bir hayli yorulmaktadır. Hatta hafta içi bile zaman zaman yoğun olabiliyoruz. Yorucu bir hayata sahip olmanın yanında bir de kendimizi güçlü hissetmeye de ihtiyacımız var. Durum böyle olunca da kış aylarında yatağa bürünüp, yorgunluk hissine hayatımızda yer yok. Dolayısıyla vücudumuzun dinamizmini arttıracak olan besinleri tüketmeli, vücudumuzu iyi korumalıyız. Vücudumuzun enerjisini koruyabilmemiz için mutlaka yediğimiz besinlere de dikkat etmemiz gerekir. Daha sağlıklı daha güçlü bir vücut için incir tatlısı tüketilebilir. Çünkü incir tatlısı bol miktarda insana güç ve enerji verir. Bu enerji sayesinde günlük rutin işlemlerimizi yaparken yapabilecek olduğumuz işleri yaparken daha güç bulabiliriz. İnsanların günlük enerjiye kimyasal maddeler ile, içecekler ile sağlamak yerine bu gibi enerji veren besinleri yemeleri onlar için daha iyi olacaktır. İncir tatlısının içerisinde bulunan bu besin değerleri sayesinde insanlar da kendilerine doğal yollarla enerji verebilir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğunuzu bu şekilde dindirebilirsiniz.

4. Öksürük ve Boğaz Ağrılarını Dindirir

Kış aylarında sık sık yaşanan bazı hastalıklar vardır. Soğuk havalarla savaşan vücutlar bağışıklık sistemlerini çok iyi koruyamadıklarında ne yazık ki öksürük, boğaz ağrısı, grip gibi çeşitli hastalıklara uğrarlar. İnsanlar da bu gibi kış hastalıklarında zorluk çekmemek için yedikleri besinlere dikkat ederler. Sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken besinleri yememiz ve bunlardan korunmak için beslenmemize çok iyi şekilde dikkat etmemiz gerekir. Öksürük ve boğaz ağrılarında tatlı tüketebilir, özellikle incir tatlısını rahatlıkla tüketebiliriz. İncir tatlısı faydaları arasında bulunan bu hastalıklara iyi gelmesi ile bilinmektedir. İncirin sağladığı yarar sayesinde bu hastalıkları kısa sürede atlatabiliriz.

5. Balgam Söktürücü

Balgam gerçek anlamda insanı çok fazla etkiler. Balgam boğazda oluşan bir fazlalıktır. İnsanda sürekli öksürme isteği uyandırır. Eğer sigara kullanıyorsanız boğazda balgam oluşumu da kaçınılmaz olacaktır. Balgam söktürücü tatlılardan biri de incir tatlısıdır.

6. Bakterilerin Çoğalmasını Önler

Küçük çocukların vücutlarında hastalık, bakterilerin çevreden bulaşması ve çoğalması ile oluşur. Hastalık bakterilerinin oluşumunda temizlik önemlidir. Ancak hastalık bakterileri temiz ortamlarda bile yayılma gösterebilir. Bakteriler vücutlarda hızlı bir şekilde yayılır. Bunun yayılmasını önlemek için de tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Özellikle de küçük çocukları beslerken yediklerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Çocuklarımızı sağlıklı beslemeli ve kışın hastalıklara karşı onları korumalıyız. Örneğin incir tatlısı vücuttaki virüslerin ve bakterilerin atılmasını sağlar. İncir tatlısı yapımı da oldukça kolaydır. Bu nedenle anneler çocuklarını kış hastalıklarından korumak, vücutlarında oluşabilecek olan en küçük bakterilerin bile oluşumunu engellemek için mutlaka incir tatlısını tüketmelidirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.